Úvod > Aktuality > Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje v sobotu sezónu

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje v sobotu sezónu

Vydáno 17. května 2019 Památky
Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na slavnostní zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 18. května 2019. Jde o bývalou uhelnou vlečku z roku 1862, kterou obecně prospěšná společnost Regionální úzkorozchodné železnice přestavuje na muzejní železnici s provozem historických, zejména parních vlaků v turistické sezóně. V sobotu navíc na trati proběhne Muzejní noc, vláčky tedy pojedou po celý dlouhý den od 10 do 22 hodin!
Zbýšovská železniceZahájení 13. sezóny úzkorozchodné železnice a provozu historických vlaků na trati Důl Jindřich - Babice u Rosic - Zastávka u Brna se uskuteční letos v sobotu 18. 5. 2019 a doplní jej i Zbýšovská muzejní noc. Trať je bývalá normálně rozchodná uhelná vlečka, kterou nadšenci železnice z muzea přestavují (ve svém volnu) na muzejní úzkorozchodnou železnici s provozem historických, zvláště parních vlaků v turistické sezóně. Z technických důvodů nepojedou motorové vlaky ale pojedou pouze vlaky parní. Vlaky budou jezdit ze Zbýšova do Zastávky a zpět každou hodinu a půl.

ZbýšovV Muzeu průmyslových železnic bude otevřeno od 10:00 do 22:00, v provozu budou parní lokomotivy BS 80 a Henschel. Zajímavé bude vidět sbírky parních, motorových a elektrických lokomotiv a vozů různého účelu let 1908 – 1981. Pro děti bude k dispozici modelová železnice a pro úplně nejmenší pískoviště. Nebudou chybět ani noční prohlídky expozice a noční jízdy vlaků.

Vozidla úzkorozchodných železnic mnohdy svými kompaktními rozměry a líbivým vzhledem připomínají model či hračku, přesto jde o desítky (a v případě elektrické lokomotivy Siemens už 107) let staré stroje trávící svůj život v lomech, dolech, cihelnách, železárnách, tedy objektech vesměs veřejně nepřístupných. Což činí zvláštní poezii těchto malých vláčků ještě zajímavější. Po celý den i noc zajistí občerstvení bufet "U sacího napaječe".
Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic a úzkokolejka ve Zbýšově

Muzeum průmyslových železnic působí ve Zbýšově (jihozápadně od Brna), kde přestavuje bývalou uhelnou vlečku z normálního (1435 mm) na úzký (600 mm) rozchod, což je samo o sobě v ČR unikátní. Všechny práce vykonávají členové zdarma ve svém volném čase.

Další aktuality