Úvod > Aktuality > Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují slaví 5. narozeniny
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují slaví 5. narozeniny
">
Zážitky

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují slaví 5. narozeniny

  • Vydáno9. května 2017
Před pěti lety na jaře se pro veřejnost otevřela jediná stálá expozice papírových modelů v Evropě. U jeho zrodu stála na jedné straně skupina nadšených modelářů a na druhé straně Město Police nad Metují. A páté narozeniny jsou určitě důvodem k pořádné oslavě. Proto Muzeum papírových modelů připravilo nejen pro modeláře, ale i pro širokou veřejnost oslavu svých narozenin.
Oslavy začnou v pátek 12. května v 18.00 hodin, kdy se Muzeum ve spolupráci se spolkem Apeiron připojí k „roku grafiky“, vyhlášeným spolkem Hollar, který letos slaví sto let od svého založení. Po vernisáži se terasa před Muzeem rozezní koncertem zpěvačky a kytaristky Zuzany Dumkové.

Na sobotu 13. května připravilo Muzeum ten nejdůležitější program oslavy svých narozenin. Zlehka se začne koncertem kapely Café Baret a v 17.00 se bude připíjet na zdraví Muzea, bude se krájet dort s pětkou a odpálí se papírový ohňostroj. Druhým vrcholem sobotního odpoledne bude v 19.00 hodin vernisáž výstavy modeláře Ladislava Badalce, jednoho z otců zakladatelů. A večer Muzeu k narozeninám zahraje písničkářka a členka divadla Ypsilon, Jana Šteflíčková.

Kromě toho bude po celý den připraven program pro děti. Pod dohledem polických skautů bude připravena Skautská stezka pro šikuly, Adlabar zase připravil dva workshopy, ve spolupráci s firmou Viridium bude možné v expozici Muzea vidět při práci 3D tiskárnu. Jaroslav Soumar zase dopoledne provede děti svou knihou Pírko a Martina Nosková ve svém workshopu představí originální razítka a speciální pohlednice. Po celý den budou v Muzeu modeláři předvádět ukázky ze své práce a hosté oslav tak uvidí, jak takový papírový model vzniká. Těšit se návštěvníci můžou i na Bubbleshow Pavla Rollera.

Večer před Muzeem uvidíte přímý přenos přistání Polické vesmírné expedice Apollo 341 na Měsíci a celý den zakončí skutečně ohnivý ohňostroj.

Neděle začne dopoledne sladkým tvořením a po obědě se bude létat: je připraveno vlaštovkodovádění a malování ptáčků, Adlabar představí obrázkové Bingo, Mr. Carlo přijede s balonkovou show a v 15 hodin začne představení loutkové pohádky Jirka s kozou. Celý týden po oslavách pak budou v Polici nad Metují probíhat speciální prohlídky s modeláři a sběrateli k výročí.
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

V Polici nad Metují je nově od dubna 2012 otevřena stálá expozice modelového světa z papíru, jediná svého druhu nejen v České republice. Město Police se tak stalo hlavním městem papírových modelů.