Úvod > Aktuality > Muzeum nákladních automobilů Tatra přivítalo první exponáty
Kultura

Muzeum nákladních automobilů Tatra přivítalo první exponáty

  • Vydáno8. dubna 2021
Nové Muzeum nákladních automobilů Tatra vzniká již několik let v Kopřivnici, v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. K vidění v něm bude mimo jiné sedm desítek vozidel Tatra včetně legendárního auta, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž – Dakar, nebo kamionu z expedice Tatra kolem světa z konce 80. let minulého století. Otevření muzea je naplánováno na podzim letošního roku.
muzeum nákladních taterHala bývalé slévárny v Kopřivnici, ve které roste od roku 2019 nové Muzeum nákladních automobilů Tatra, přivítala v minulých dnech své první exponáty. Vůbec prvním vozem, který do haly vjel, byla Tatra 128 z roku 1951; mezi dalšími byl mimo jiné letištní tahač. Některé vozy jsou schopny přijet samy, některé se do nového muzea budou muset navézt. Navážení by mělo trvat do začátku května, muzeum počítá průměrně se čtyřmi automobily za den. Sbírka motocyklů by se měla instalovat o letních prázdninách.
 
Muzeum vzniklo rozsáhlou rekonstrukcí haly bývalé slévárny, kterou Moravskoslezskému kraji včetně pozemku darovala společnost Tatra Trucks. Nové muzeum bude pobočkou Muzea Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje.
 

Na jaké exponáty se můžete těšit?

užitková tatraMuzejní sbírku tvoří užitková a nákladní vozidla Tatra. Nejstarším vozidlem je replika prvního nákladního automobilu Tatra z roku 1898, ale uvidíte i zástupce ještě v tuto chvíli vyráběných výrobních řad. Mezi exponáty nebudou chybět ani vojenská obrněná vozidla či autobus.
 
Technické muzeum Tatra dlouhodobě do nového muzea zapůjčí některé vozy a kolekci historických motocyklů, které kraji v roce 2015 věnoval akademický sochař Miroslav Rybička. Po závozu exponátů se v expozici bude instalovat videomapping, interaktivní prvky, virtuální realita a aplikace. Vše by mělo být hotovo koncem léta, začátkem podzimu by se mělo muzeum otevřít návštěvníkům.
 

Slovenská strela občas vyjede

slovenská strelaNový domov v muzeu najde i vlak Slovenská strela z roku 1936, která dlouhou dobu stála před muzeem automobilů Tatra a dva poslední roky byla v rekonstrukci. Vedle muzea pro tuto železniční legendu vznikl speciální depozitář.
 
Vůz je po renovaci, po níž bude opět schopný provozu a při zvláštních příležitostech bude vyjíždět na koleje. Strela nyní najíždí kilometry a získává technickou způsobilost pro provozování na trati.
Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Muzeum nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v novém muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Legendární vlak, technická národní kulturní památka Slovenská strela, prošel velkou revitalizací! Pokud si chcete tuhle nádheru prohlédnout v depozitáři – který mimochodem vyhrál titul Stavba roku 2021 – nejen zvenčí, ale rádi byste prozkoumali i útroby vlaku, vyrazte na komentovanou prohlídku.

Další aktuality

Bílé výlety: po Bílých mostech třeba do Bílé nebo do Bílých Karpat

Bílé cestování k zimě patří: bílé jsou zasněžené svahy hor i sjezdovky, běžkaře zase lákají bílé stopy. Pojďte se na tu bílou podívat zblízka s portálem Kudy z nudy: co myslíte, kolik bílých míst vypátráme v mapách v době, kdy už bylo všechno prozkoumáno, zmapováno, změřeno a probádáno?
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 3. února se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimosezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Šestý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 28. – 29. ledna 2023 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty

Anketu Alej roku 2022 vyhrála lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále

Alejí roku se stala lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Soutěž o nejkrásnější alej vyhlašuje pravidelně už dvanáct let spolek Arnika. Do ročníku 2022 nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice. Smyslem soutěže je prohloubit zájem lidí o stav veřejné zeleně.
Moravskoslezský kraj | Příroda