Úvod > Aktuality > Muzeum na Chlumu slaví 80 let od svého založení
Muzeum na Chlumu slaví 80 let od svého založení
"> "> "> ">
Kultura

Muzeum na Chlumu slaví 80 let od svého založení

  • Vydáno10. srpna 2016
Studovat historii bitvy u Hradce Králové a výzbroj tehdejších armád lze na Chlumu již roku 1936. Tehdy bylo veřejnosti během vzpomínek na 70. výročí bitvy slavnostně předáno Válečné museum 1866. Nové specializované muzeum bylo vystavěno v letech 1932 až 1936 z iniciativy sedláka Josefa Volfa, který jako šestiletý chlapec pozoroval válečné události roku 1866 především z rodných Máslojed.
muzeum války 1866Zájem Volfa o krvavé drama nezůstal utajen a sedlák byl po léta vyhledáván od turistů a žádán za provedení a vysvětlení na bojišti. A tak měl příležitost, od Prusů i Rakušanů, kteří tu válku prodělali, dozvědět se o věcech, které v žádné knize nejsou zaznamenány. Původní budovu muzea postavil podle návrhu Ing. Františka Friedricha stavitel Antonín Šandera. Stavba byla realizována díky darům členů Komitétu pro udržování pomníků na bojišti Královéhradeckém a dalších příznivců. Základ tehdejší expozice představovaly soukromé sbírky členů a příznivců. V muzeu je v těchto dnech k vidění výstava připomínající nejen zajímavý vývoj budovy, ale také změny a postupné rozšiřování expozice současného Muzea války 1866 na Chlumu.
 
Bitva na ChlumuMuzeum války 1866 na Chlumu je možné navštívit až do 30. září mimo pondělí každý den od 9 do 17 hodin. Rozhledna je otevřena vždy od úterý do neděle až do konce srpna. V září a říjnu je provoz rozhledny omezen pouze na víkendy.

Bitva na Chlumu, také známá jako bitva u Sadové nebo bitva u Hradce Králové, byla rozhodujícím konfliktem prusko-rakouské války, která začala v červnu 1866. Prusko postupující ze severu východních Čech porazilo postupně ve všech bitvách rakouskou armádu (kromě bitvy u Trutnova) a postupovalo k Hradci Králové. Rakousko ve snaze postup zarazit soustředilo na Chlumu celou svou Severní armádu a zformovalo jí v půlkruhové linii v délce 12 km. Ke střetu došlo ráno 3. července 1866 a po celodenních bojích byla rakouská vojska zcela rozprášena.
Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.