Úvod > Aktuality > Muzeum krajky ve Vamberku představuje obnovenou stálou expozici
Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevrené
"> Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevrené "> Tradici krajkárství do ceských zemí prinesla belgická šlechticna Magdalena Grambová "> Soucástí expozice je ale také malý kinosál a dílna
Kultura

Muzeum krajky ve Vamberku představuje obnovenou stálou expozici

  • Vydáno13. září 2021
Tradice krajkářství na Vamberecku trvá již bezmála 400 let. Její počátky sahají do roku 1627, kdy panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena, původem z Flander, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Tak se místní ženy naučily paličkovat krajky flanderského a bruselského typu, které pak zdokonalovaly, vymýšlely nové ornamenty a vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek. Již druhým rokem prohýbají v místním Muzeu krajky Vamberk velké změny. Obnovenou podobu získává postupně stálá expozice, ve které budou mohou návštěvníci od léta 2021 zhlédnout i krajky dosud nikdy nevystavené. Připravené jsou i nové krátkodobé výstavy.

vamberecká krajkaNa návštěvníky vambereckého muzea krajky čekají nové vitríny pro exponáty s osvětlením a vybavením audiovizuální technikou. Součástí expozice je ale také malý kinosál a dílna, kde si dospělí i dětští návštěvníci mohou vyzkoušet základní krajkářské techniky nebo složit krajkové puzzle. Pomocí videoprojekce se seznámíte s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.

Návštěvníkům slouží nově také upravené zázemí muzea a v neposlední řadě byl objekt zpřístupněn hendikepovaným občanům. Muzeum je přístupné všem zájemcům denně mimo pondělí, a to v době od 9  do 17 hodin.

Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová, která byla mumifikována a nyní je pohřbena v Broumovském klášteře. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Vamberk

Vamberk

Vamberk je město na úpatí Orlických hor v údolí říčky Zdobnice, které po staletí žilo z krajkářství, tkalcovství a obchodu se dřevem. Dávná tradice nezanikla, přímo v centru města objevíte Muzeum krajky a každý rok v červenci se pořádají Krajkářské slavnosti.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.