Úvod > Aktuality > Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevřené

Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevřené

Vydáno 21. května 2014 Kultura
Muzeum krajky ve Vamberku se po téměř tříleté rekonstrukci otevřelo v polovině května 2014 veřejnosti. V muzeu tak naleznete novou moderní expozici, vybavenou odpovídajícím fundusem, osvětlením a audiovizuální technikou. V neposlední řadě bylo muzeum zpřístupněno hendikepovaným občanům.

vamberecká krajkaNa návštěvníky vambereckého muzea krajky čekají nové vitríny pro exponáty s osvětlením a vybavením audiovizuální technikou. Součástí expozice je ale také malý kinosál a dílna, kde si dospělí i dětští návštěvníci mohou vyzkoušet základní krajkářské techniky nebo složit krajkové puzzle. Pomocí videoprojekce se seznámíte s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.

Návštěvníkům slouží nově také upravené zázemí muzea a v neposlední řadě byl objekt zpřístupněn hendikepovaným občanům. Muzeum je přístupné všem zájemcům denně mimo pondělí, a to v době od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová, která byla mumifikována a nyní je pohřbena v Broumovském klášteře. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.

Vamberecké mumie v broumovském klášteře - expozcie dočasně uzavřena

Vamberecké mumie v broumovském klášteře - expozcie dočasně uzavřena

V rozsáhlých sklepeních broumovského kláštera je uloženo celkem 34 mumií pocházejících z krypty farního kostela sv. Prokopa ve Vamberku. Expozice Vambereckých mumií je možné zhlédnout za příplatek po prohlídce kláštera. Z provozních důvodů je expozice Vambereckých mumií dočasně uzavřena.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Muzeum krajky ve Vamberku

Muzeum krajky ve Vamberku

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Po dlouhé rekonstrukci je muzeum znovu otevřeno od května 2014.