Úvod > Aktuality > Muzeum krajky ve Vamberku představuje obnovenou stálou expozici
Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevrené
"> Muzeum krajky ve Vamberku je po rekonstrukci otevrené "> Tradici krajkárství do ceských zemí prinesla belgická šlechticna Magdalena Grambová "> Soucástí expozice je ale také malý kinosál a dílna
Kultura

Muzeum krajky ve Vamberku představuje obnovenou stálou expozici

Vydáno 13. září 2021
Tradice krajkářství na Vamberecku trvá již bezmála 400 let. Její počátky sahají do roku 1627, kdy panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena, původem z Flander, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Tak se místní ženy naučily paličkovat krajky flanderského a bruselského typu, které pak zdokonalovaly, vymýšlely nové ornamenty a vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek. Již druhým rokem prohýbají v místním Muzeu krajky Vamberk velké změny. Obnovenou podobu získává postupně stálá expozice, ve které budou mohou návštěvníci od léta 2021 zhlédnout i krajky dosud nikdy nevystavené. Připravené jsou i nové krátkodobé výstavy.

vamberecká krajkaNa návštěvníky vambereckého muzea krajky čekají nové vitríny pro exponáty s osvětlením a vybavením audiovizuální technikou. Součástí expozice je ale také malý kinosál a dílna, kde si dospělí i dětští návštěvníci mohou vyzkoušet základní krajkářské techniky nebo složit krajkové puzzle. Pomocí videoprojekce se seznámíte s různými výrobními technikami a procesem vzniku krajky.

Návštěvníkům slouží nově také upravené zázemí muzea a v neposlední řadě byl objekt zpřístupněn hendikepovaným občanům. Muzeum je přístupné všem zájemcům denně mimo pondělí, a to v době od 9  do 17 hodin.

Tradici krajkářství do českých zemí přinesla belgická šlechtična Magdalena Grambová, která byla mumifikována a nyní je pohřbena v Broumovském klášteře. Krajky se od druhé poloviny 19. století do začátku 20. století ve Vamberku vyráběly téměř v každé domácnosti. Nyní je největším výrobcem tradičních ručně paličkovaných krajek společnost Vamberecká krajka, která zájemcům nabízí prohlídkové trasy podnikem.

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Krajky a krajkářství míří do UNESCO: kde si prohlédnete ty nejkrásnější?

Křehké východočeské krajky udělaly hned na začátku roku 2020 významný krok: Ministerstvo kultury je společně se slováckými hody zapsalo mezi domácí nehmotné poklady. Unikátní rukodělné výrobky z Vamberecka tak mají podobně jako další tradice, lidová řemesla a zvyky nakročeno k zápisu na světový seznam nehmotných památek UNESCO.

Vamberk

Vamberk

Vamberk je město na úpatí Orlických hor v údolí říčky Zdobnice, které po staletí žilo z krajkářství, tkalcovství a obchodu se dřevem. Dávná tradice nezanikla, přímo v centru města objevíte Muzeum krajky a každý rok v červenci se pořádají Krajkářské slavnosti.

Muzeum krajky Vamberk

Muzeum krajky Vamberk

Krajkářská škola ve Vamberku působila od roku 1889. Expozice muzea obsahuje krajky především paličkované, ale zastoupeny jsou i krajky hotovené jinými technologiemi. Od roku 2020 nabízí muzeum také novou expozici současného krajkářského umění.

Další aktuality