!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem se otevře v novém kabátě
Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem se otevře v novém kabátě
"> "> ">
Kultura

Muzeum historických kočárů v Čechách pod Kosířem se otevře v novém kabátě

Vydáno 1. května 2021
V Čechách pod Kosířem se po čtyřech letech podařilo dokončit budovu Muzea historických kočárů. Historické dopravní prostředky tažené koňmi si od letošní sezóny budou moci návštěvníci prohlédnout v do detailu propracované stavbě plné výjimečných uměleckých a řemeslných děl. Prostory muzea mají návštěvníky přenést o několik staletí zpět, sama expozice sama je ale veskrze moderní.
muzeum kočárů Čechy pod KosířemUnikátní muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem dnes patří k oblíbeným turistickým cílům. Jeho majitel a současně ředitel Václav Obr jej začal budovat už v roce 2006 a poprvé se muzeum veřejnosti otevřelo v roce 2009. Jak se postupně rozrůstala sbírka kočárů, saní a luceren, tak se postupně rozrůstalo také muzeum. A tak, přestože byl základní kámen muzea položen už v roce 2006, teprve v roce 2020 bylo muzeum definitivně dokončeno a zkolaudováno a v průběhu letošních Velikonoc bylo slavnostně otevřeno a vysvěceno.

muzeum kočárů Čechy pod KosířemTato slavnostní událost proběhla sice kvůli stávajícím omezením bez přítomnosti veřejnosti, ale ta se jí mohla zúčastnit alespoň virtuálně díky online přenosům. V dnešní době se jedná o největší muzeum kočárů v ČR a střední Evropě. Prostory muzea mají navodit atmosféru jako před několika staletími. Kočáry a další exponáty jsou instalovány nejen v přízemí, ale i v prvním patře. Unikátní expozice čítá 100 historických kočárů, saní a největší sbírku luceren a řadu dalších kočárových doplňků.

Mezi nejvzácnější exponáty patří kočár Zlatá karosa vyrobený ve Francii roku 1750. Sbírka zahrnuje rovněž smuteční vozy.
 
Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Muzeum historických kočárů Čechy pod Kosířem

Největší muzeum historických kočárů v České republice se detailně věnuje historii kočárů, jejich doplňkům a restaurování. Ve sbírkách najdete kočár arcibiskupský, smuteční ale také galerii dokumentů, tiskovin a plánů.

Další aktuality