ÚvodAktualityMuzeum gastronomie Praha láká na řadu novinek i zajímavých akcí
Soukromé Muzeum gastronomie Praha predstavuje historii kucharského umení
Kultura

Muzeum gastronomie Praha láká na řadu novinek i zajímavých akcí

  • 8. března 2014
Soukromé Muzeum gastronomie Praha představuje historii kuchařského umění a vše, co s ním souvisí, jako první muzejní expozice tohoto tématu. Letos se návštěvníci mohou těšit především na speciality ze zemí Evropské unie, podvečerní prohlídky, ochutnávky a řadu speciálních akcí.
Příprava pokrmuMuzeum gastronomie najdete na Starém Městě pražském, v Jakubské ulici, v červeném domku u zadního vchodu do obchodního domu Kotva. Téma historie vaření od pravěkého ohniště až po současné nejnovější technologie bylo různě interpretováno v širším i užším kulturním a sociálním kontextu, doposud však nikdy nebylo zpracováno do ucelené expozice a veřejně vystaveno. Muzeum gastronomie se však neomezuje jen na prezentaci sbírek artefaktů tradičním způsobem, ale vytváří prostor, ve kterém poutavou formou představuje široké veřejnosti dějiny vztahu člověka k přípravě pokrmů a jejich konzumaci. Všem návštěvníkům muzea je dle možností věnována individuální péče, každý příchozí je uveden do expozice a upozorněn na zajímavosti, v průběhu prohlídky je dále informován a na závěr ho čeká malá ochutnávka.

Uchovávání potravinA na co že se mohou návštěvníci těšit v roce 2014? Především na speciality ze zemí Evropské unie. Dále zde budou probíhat tradiční komentované prohlídky, komentované prohlídky s řízenou degustací, podvečerní prohlídky, ochutnávky, workshop o stolování a pro nejmenší hledání myšky kuchařinky. Připravují se však i speciální akce, které se vždy budou aktualizovat na webových stránkách muzea, avšak malou ochutnávku přinášíme již nyní:

V sobotu 15. března se bude Vařít a péci v Remosce! Poté proběhne ochutnávka jídel upečených v legendárním českém vynálezu. Na akci bude přítomný i vzácný host, Lady Milena Grenfell-Baines, která je nadšenou propagátorkou Remosky ve Velké Británii.

Velikonoční prohlídkyV neděli 16. března začíná netradiční velikonoční program "Ochutnávka Pučálky"–  symbolicky začíná na první postní neděli zvanou "Pučálka", která letos připadla právě na toto datum a v muzeu bude probíhat ochutnávka tohoto typického a prastarého pokrmu. Jedná se o lehce opražený naklíčený hrách, který se může ochutit solí nebo cukrem. Ochutnávky pučálky budou probíhat ještě následující dva víkendy 22. – 23. března a 29. – 30. března.

Na dubnové neděle 5. a 19. 4. se chystají komentované prohlídky s výkladem o velikonočních zvycích a zdobení cukroví ve tvaru vajíček. Přijít zdobit cukroví můžete také 6., 13. a 20. 4.

V sobotu 12. dubna bude v muzeu probíhat velikonoční vaření – speciality tradiční i netradiční připraví Střední škola živnostenská Sokolov. Připravena bude inspirace na velikonoční tabuli včetně velikonočního menu. Speciální komentovaná prohlídka rozšířená o velikonoční tradice. Možnosti ochutnání velikonočních specialit a mnoho dalších zajímavostí.

Další aktuality

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
12. červenec 2024 16:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.7. – 14.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Průvod loutek centrem Prahy, 90 let chovu lachtanů v Zoo Praha, Prima Hvězdné léto – Ani za milion, Humor černý, Groove Dock – Jazz to Dance!. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
12. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 11. do 14. července 2024 uskuteční již tradiční Francouzský trh Le marché du 14 Juillet. Atmosféru klasického francouzského trhu podpoří speciální dekorace, jak jinak než v národních barvách.
10. červenec 2024 9:39
Zážitky, Praha

Festival pouličního divadla Za dveřmi míří do Prahy

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi přiveze do Prahy už pošestnácté netradiční divadelní podívanou – na třech pražských lokalitách se můžete těšit na divadelní a hudební představení, performance, loutkoviště, kabinet kuriozit, workshopy, program pro děti nebo tančírnu. V týdnu od 10. do 16. července 2024 jste zváni do Holešovické tržnice, na Mariánské náměstí a nově také a na dvůr holešovického Holportu. Vstup na festival je tradičně zdarma.
10. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Na Vyšehrad za odpočinkem před parnem i za poznáním historie naší země

Vyšehrad poskytuje návštěvníkům jedno z nejkrásnějších panoramat staré Evropy, klidné zastavení a odpočinek v parcích, podněcuje pozitivní naladění pro kulturní a duchovní záležitosti. Přes letní prázdniny zde můžete nahlídnout do nedávna veřejnosti uzavřených míst jako je rotunda sv. Martina, či vykopávky baziliky sv. Vavřince. Pokud návštěvu spojíte i s prohlídkou baziliky sv. Petra a Pavla, můžete ušetřit na vstupném. Co dalšího stojí na Vyšehradě za vidění? Podívejte se s portálem Kudy z nudy.
8. červenec 2024 14:50
Památky, Praha

Cesty za uměním: Karel Škréta, malíř českého baroka

Jeden z nejvýznamnějších českých malířů období baroka Karel Škréta (1610–1674) byl umělec evropského významu. Vydejte se s Kudy z nudy v jeho stopách po Evropě i po Čechách a pojďte se podívat, kde objevíte nejcennější díla Karla Škréty, tvůrce oltářních obrazů, portrétisty, kreslíře a ilustrátora.
7. červenec 2024 8:46
Kultura, Praha

Praha a nejkrásnější parky a zahrady: oázy klidu, kam se podíváte zdarma

Zapomeňte na ruch a shon velkoměsta i letní žár pražských ulic a vydejte se s Kudy z nudy do pražských parků a zahrad. Z bohaté nabídky zákoutí plných zeleně a jezírek jsme vybrali ty, kam se podíváte zadarmo – jak je to dlouho, co jste se naposled prošli Františkánskou zahradou, Kinského zahradou nebo po Vojanových sadech?
6. červenec 2024 11:34
Příroda, Praha

Seznamte se: prvorepublikové klenoty Prahy

Líbí se vám období první republiky? Obdivujete tehdejší eleganci a vkus dobové módy a designu? Pak se s Kudy z nudy vydejte k pražským stavbám, které na začátku 20. let minulého století vznikly. Nabídka je pestrá ve všech směrech: někde se podíváme dovnitř, jinde se zatím můžeme dívat jen zpovzdálí.
6. červenec 2024 10:00
Památky, Praha