Úvod > Aktuality > Muzeum Chodska vystavuje unikátní pohřební kočár
Muzeum Chodska vystavuje unikátní pohřební kočár
">
Zážitky

Muzeum Chodska vystavuje unikátní pohřební kočár

  • Vydáno11. dubna 2012
Jednou z dominant stálé expozice v Chodském hradu se stal pohřební kočár z obce Mutěnín, který muzeum získalo do svých sbírek. Vzácná technická památka je jedinou svého druhu v Plzeňském kraji.
Muzeum Chodska v Domažlicích získalo jeden neobvyklý exponát – pohřební kočár z přelomu 19. a 20. století. Pohřební vůz, který sloužil v obci Mutěnín, vyrobila plzeňská firma Brožík a syn někdy mezi lety 1896 až 1918. Je zajímavý tím, že tato firma běžně vyráběla spíše honosnější kočáry a vozy, tento je o dost skromnější, určený pro venkov. V současné době je navíc jediný, který si veřejnost může v Plzeňském kraji prohlédnout.

V provozu byl kočár tažený koňmi až do konce 60. let minulého století a zajišťoval pohřební službu v okolí Mutěnína. Jeho poslední cesta byla do obce Rybník, tedy více než sedm kilometrů od Mutěnína. Po úmrtí místního kočího Aloise Skaly byli koně prodáni a kočár byl umístěn do hasičské zbrojnice, kde postupem času zchátral, zachránila jej až důkladná rekonstrukce. Nyní mohou vůz obdivovat návštěvníci muzea v rámci stálé expozice v prvním patře Chodského hradu.
Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

Muzeum Chodska na Chodském hradu s bohatými etnografickými sbírkami

V Domažlicích můžete navštívit Muzeum Chodska, které vám přiblíží nejen historii Chodska, ale představí také bohaté etnografické sbírky. Muzeum je nejstarším muzeem na Domažlicku a sídlí na Chodském hradu.