Úvod > Aktuality > Muzeum Českého ráje v Turnově představuje historii i současnost rybolovu v regionu
Muzeum Českého ráje v Turnově představuje historii i současnost rybolovu v regionu
">
Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově představuje historii i současnost rybolovu v regionu

  • Vydáno27. listopadu 2015
Výstava Kapr sumec štika přibližuje tradiční způsob chovu a lovu ryb v oblasti Českého ráje a Pojizeří. Návštěvníci výstavy se například dozvědí, že historie rybolovu v Českém ráji sahá až do doby Keltů nebo že výlovy rybníků tradičně probíhají nejen v jižních Čechách.
Návštěvníci budou mít možnost seznámit se s pomůckami a náčiním, se kterým pracovali rybáři v závěru 19. století, co všechno používali ve vesnickém prostředí pytláci i jak se způsob rybolovu v rybničním rybářství vyvíjel od pravěku po současnost. Expozice ovšem není omezená jen na způsob využití rybníků pro rybářství, ale dotýká se i využití pro hamry a či mlýny. Výstava zároveň návštěvníkům představí rybu jako fenomén kulturního dědictví – například rybu jako součást mytologie a náboženství od pravěku do současnosti, rybu jako motiv pro výtvarné umění a řemeslo, rybu jako součást postního jídelníčku, úpravu ryb v tradiční lidové kuchyni i výrobky z rybích kostí a šupin.
 

Kapří stezka a rybí dílna

V rámci přechodné expozice Kapr sumec štika jde také o připomenutí, že ryba na štědrovečerním stole nemusí nutně pocházet z jižních Čech a že v okolí Turnova je celá řada hospodářů, kteří ryby pěstují a pak je i prodávají. Koho by bývalo napadlo, že tradice rybářství na Maloskalsku a v okolí sahá až do středověku?
 
V době konání Vánočních trhů v Turnově (letos připadnou na pátek a sobotu 11. a 12. prosince) se mohou zvláště děti těšit na tzv. Kapří stezku, která je zavede z náměstí Českého ráje Skálovou ulicí nejen na tuto výstavu, ale také na „rybí dílnu“ do Kamenářského domu.
 
Na výstavu si muzeum zapůjčilo exponáty od několika institucí – Národního zemědělského muzea v Praze, dále z muzeí ve Vodňanech, Liberci, Třeboni, Jilemnici a Hradci Králové. Jedná se o výjimečné a zajímavé exponáty, které umožní téma rybolovu a rybářství představit z více pohledů.
 

Výstava betlémů

Rybářskou výstavu doporučujeme spojit s výstavou sbírky betlémů manželů Jany a Josefa Václava Scheybalových v Kamenářském domě, která je momentálně prezentována poprvé v historii. Sbírka má velký význam pro regionální kulturní historii, k vidění bude až do konce ledna 2016.

Nezapomeňte také na rozsvícení vánočního stromu v Turnově v neděli 29. listopadu.
Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Kamenářský dům Turnov – nahlédněte do tajemství zpracování drahých kovů a skla

Seznámení s tradicí zpracování drahých kovů vám zprostředkuje návštěva Kamenářského domu v Turnově. Jde o repliku roubeného stavení, které co nejvíce připomíná budovy, které ve městě byly na přelomu 18. a 19. století.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl