Úvod > Aktuality > Muzeum Českého ráje představuje dekorační kameny
Muzeum Ceského ráje predstavuje dekoracní kameny
"> Muzeum Ceského ráje predstavuje dekoracní kameny "> V prostoru galerie je k videní nekolik set exponátu "> Muzeum vystavuji i cást své unikátní kolekce drahých kamenu
Kultura

Muzeum Českého ráje představuje dekorační kameny

  • Vydáno22. února 2014
V Muzeum Českého ráje si můžete až do 1. června prohlédnout výstavu Dekorační kameny. Na výstavě jsou představeny skutečné unikáty a navíc se dozvíte spoustu informací o zpracování a vlastnostech těchto kamenů. Během výstavy v muzeu proběhnou také nejen zábavné výukové programy pro školy, ale i semináře pro veřejnost.
JaspisMuzeum Českého ráje v Turnově představuje horniny, které jsou nejen symbolem pevnosti a trvanlivosti, ale mohou poskytovat také silný estetický zážitek. Proto zvláštní kategorii představují dekorační kameny, které se také někdy označují jako ozdobné. Právě těmto kamenům se věnuje výstava Dekorační kameny, která zde byla otevřena 20. února a prohlédnout si ji můžete až do 1. června.

Kámen může být krásný i v přírodní podobě, jeho vlastnosti však více vyniknou po zpracování. Z původní suroviny dokáže člověk vytvořit nádherná díla – kameny najdeme v drobných ozdobných předmětech, v dlažbách a obkladech podlah i stěn budov, na pamětních deskách i ve skvostech lidové architektury.

Kamenoprůmysl patří v mnoha zemích mezi významné součásti hospodářství, i Česká republika má dlouholetou tradici v těžbě a zpracování kamene pro dekorační účely. Také území Geoparku UNESCO Český ráj má v tomto směru bohatou tradici. Z geologického hlediska mohou být dekoračním kamenem horniny vyvřelé, usazené i přeměněné. V prostoru galerie je k vidění několik set exponátů. Muzeum vystavuji i část své unikátní kolekce drahých kamenů, jež je druhá největší v republice.

Další aktuality

28.9.
2022
Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Za filmovými rybníky do Podtroseckého údolí

Liberecký kraj | Příroda
22.9.
2022
České značky: areál Svijany a LIF Group

České značky: areál Svijany a LIF Group

Liberecký kraj | Životní styl