Úvod > Aktuality > Muzeum Bojkovska láká na novou expozici Moravských Kopanic
Muzeum Bojkovska láká na novou expozici Moravských Kopanic
">
Kultura

Muzeum Bojkovska láká na novou expozici Moravských Kopanic

  • Vydáno15. června 2016
Muzeum Bojkovska otevřelo novou část svých stálých expozic, tentokrát zaměřenou na oblast Moravských Kopanic. Tedy území, které tvoří obcí Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.
KopaniceMoravské Kopanice představují svébytný etnografický region, který byl utvářen především náročnými životními podmínkami, danými složitou dopravní dostupností a tím jistou izolovaností. Typická je zástavba roztroušená po svazích, hůře dostupná malá políčka, která se složitě obdělávala nejčastěji kopáním motykou – odtud název Kopanice.

Instalované předměty pocházejí ze sbírek Muzea Bojkovska, které se této tématice věnuje již od svého vzniku v roce 1931. V první části expozice je návštěvník stručně seznámen s historií oblasti, životem v průběhu roku a prostým krojem s typickou barevnou výšivkou, který se v obcích Moravských Kopanic dosud dochoval. Popisnou část expozice doplňují výšivky, kroje a krojové součásti pocházející z různých časových období i historické fotografie ilustrující realitu všedního života. Expozice dále pokračuje instalací dvojprostorového domu skládajícího se z pivoru, který sloužil k umístění hospodářského nářadí, potřeb pro domácnost a často i hospodářských zvířat, a z jednoduše zařízené jizby, které dominuje černá kuchyň s chlebovou pecí.

Expozice je přístupná buď samostatně, nebo jako součást prohlídkového okruhu muzea.
Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Další aktuality