!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Muzeum automobilů Tatra v Kopřivnici se rozroste o nový areál
Muzeum automobilů Tatra v Kopřivnici se rozroste o nový areál
"> "> "> ">
Památky

Muzeum automobilů Tatra v Kopřivnici se rozroste o nový areál

Vydáno 16. března 2020
Muzeum automobilů značky Tatra v Kopřivnici na Novojičínsku, která patří k nejstarším světovým automobilkám, se už brzy výrazně rozroste. Do roku 2021 totiž bude hotova jeho další část, jež vznikne v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Kopřivnická automobilka má pro novou expozici už sedmdesát veteránů či první vůz, který jel dakarskou rallye. Ožít by měla i Slovenská strela, legendární motorový vůz, který má podle plánů muzea letos vyjet na koleje.
Tatra muzeumMuzeum automobilů Tatra se letos rozroste do nového a většího prostoru, avšak původní muzeum v centru Kopřivnice zůstane zachováno. Nová expozice Tatry tematicky se zaměří především na nákladní vozy.

Už nyní má společnost Tatra Trucks k dispozici sbírku sedmdesáti vozů, které získala od soukromého sběratele. K vidění zde bude také například první tatra z roku 1986, která jela Rallye Paříž – Dakar (automobilka jej vyměnila s majitelem za zcela nový vůz), T 115 z roku 1949 - pokračovatelku jedné z legendárních tatrovek T 27, horský autobus T 500HB z padesátých let minulého století, autobagr T 111 z roku 1956 nebo tahač letadel T 815 TPV z roku 1989.

slovenská strelaNový domov tu najde i vlak Slovenská strela, která dlouhou dobu stála před muzeem a nyní je již druhým rokem v rekonstrukci. Obnovený vůz poté bude občas také jezdit v rámci takzvaných nostalgických jízd. První jízda se chystá na srpen 2020, kdy se Slovenský strela přesune do nového muzea. Pro veřejnost se muzeum v bývalé slévárně otevře počátkem roku 2021. Vedle nové muzejní budovy u areálu Tatra vyroste také nová restaurace, rovněž z přebudované historické budovy.
Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

Muzea v Kopřivnici - ráj nejen pro všechny kluky

V Kopřivnici, městě, které proslavil Emil Zátopek, ale také automobily značky Tatra, najdete hned 3 muzea a jednu stálou expozici. Navštivte nejucelenější sbírku věnovanou kopřivnické vozovce, později proslavené jako fenomenální automobilka Tatra. Do roku 2021 by měla vzniknout nová expozice Tatry.

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Motorový železniční vůz Slovenská strela v Kopřivnici

Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz, jediná movitá národní kulturní památka v Moravskoslezském kraji. Legendární vlak má své místo v Muzeu nákladních automobilů Tatra, občas vyjíždí na nostalgické linky. K vidění bude v novém muzeu od podzimu 2021.