Úvod > Aktuality > Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví již 25 let své existence
Zážitky

Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově slaví již 25 let své existence

  • Vydáno14. srpna 2019
Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … to vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově setkáte na každém kroku. Ve střední Evropě zcela ojedinělé muzeum je živým organismem, který se stále mění a který také inspiruje stovky lidí k vytváření nových a nových rekordů. Muzeum rekordů a kuriozit mapující unikátní výkony českých a světových rekordmanů slaví letos čtvrtstoletí své existence.

Housle ze sirekMuzeum rekordů a kuriozit letos slaví již 25 let svého trvání. V pěti patrech expozice se podařilo za 25 let nashromáždit unikátní exponáty, které nikde jinde na světě nemají. Muzeum zve  návštěvníky na exkurzi do světa miniatur i obřích věcí, siláků i akrobatů, výrobců nekonečných hlavolamů i kaskadérů padajících do osmdesátimetrových hlubin. Prvními exponáty se stala např. obří kávová lžička (253 cm), nejmenší motocykl (28 cm, 50 km/hod.) či obří hlavolam. V průběhu let přibývaly další exponáty (kamenné housle, funkční parní stroj ze skla, kostely z 63 tisíc zrnek rýže, největší čokoládový zámek – sošky vyřezané ze špejlí – obří bunda – unikátní motocykl Jawa Pérák vytvořený v měřítku 1:1 z 22 druhů dřeva – dokonalá miniaturizace Muchovy slovanské epopeje (obrazy mají 37x25 mm, ale nic na nich oproti originálům nechybí) – největší třímetrový nerezový příbor vytvořený laserem …) a desítky dalších. Velmi zajímavou je také expozice unikátů ze sirek. K vidění jsou například funkční kytary, housle, mandolíny, ale i vázy a obrazy.

Kuky z PelhřimovaTaké rozhodně nelze přehlédnout třímetrový zubní kartáček, největší pyžamo na světě dlouhé devět metrů, do kterého se najednou může obléci až devadesát osm lidí nebo obří péřovou bundu. Jedlíci a mlsalové si také přijdou na své neboť mohou obdivovat největší české lízátko s půlmetrovým průměrem, obraz pelhřimovského Masarykova náměstí o rozměrech 120 x 200 cm vyrobený kompletně celý ze špaget, kolínek, makarónů a dalších (celkem osmi) druhů těstovin. Z dalších exponátů jistě stojí za zmínku sochy vyřezané ze špejlí, malby na semínkách či pomlázka upletená ze čtyř vlasů...


Nejnovější přírůstky: obraz z motýlích křídel, čapka T.G.M. a obří šnek

šnek v muzeuMezi nejnovější exponáty muzea patří obraz z motýlích křídel, který letos (2019) venovala do expozice Marie Tesařová. Jedná se o obraz Madony s dítětem vytvořený lepením motýlích křídel na tvrdý papír. Jan Brabenec, výtvarník žijící od roku 1980 ve Vídni, kde tvoří a s manželkou provozuje galerii, je autorem zvětšeniny čepice s kšiltem, která byla typická pro prvního československého prezidenta T.G.M. Čapka s tradiční trikolórou na přední části má průměr 140 cm. Studentka Střední školy gastronomie a služeb Jana Dostálová vytvořila unikátní čokoládový zámek, který znázorňuje kopii francouzského zámku Chaumont stojícího v údolí řeky Loiry. Milovníci fauny ocení i živého šneka z rodu Achatina, který ve svých 6 letech a 10 měsících váží 1,128 kg!

Přijeďte se podívat do Pelhřimova na stovky dalších zajímavých kuriozit podívat – otevřeno je zde každý den o 9 do 17 hodin. Vstupné je za 150 Kč (senioři 120 Kč, děti od 7 let 100 Kč) do obou expozic i zahrady.
Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov

Největší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší … To vše jsou přívlastky, s nimiž se v expozici Muzea rekordů a kuriozit setkáte na každém kroku. Muzeum mapuje unikátní výkony českých i světových rekordmanů.