Úvod > Aktuality > Muzejnictví u nás slaví již 200 let. Unikáty zemských muzeí můžete obdivovat v Brně
Historická výstavní budova Slezského muzea
"> Historická výstavní budova Slezského muzea "> Moravské zemské muzeum v Brne "> Národní muzeum v Praze
Kultura

Muzejnictví u nás slaví již 200 let. Unikáty zemských muzeí můžete obdivovat v Brně

  • Vydáno9. září 2014
Tři největší zemská muzea České republiky – Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum spojí síly v projektu pod názvem Strážci paměti: 200 let muzejnictví v České republice. V průběhu následujících pěti let společně oslaví dvě století své existence a zároveň upozorní na význam, tradici a historii celého našeho muzejnictví.

Budova Národního muzea se otevře v roce 2018Oslavy zahájilo v roce 2014 jako první Slezské zemské muzeum. O tři roky později pak své výročí oslaví Moravské zemské muzeum a v roce 2018 největší muzejní instituce České republiky – Národní muzeum. Projekt oslav výročí připomene veřejnosti význam muzejnictví a paměťových institucí i důležitost uchovávání a prezentace kulturního dědictví.

V rámci pětiletých oslav připraví zapojená muzea pro své návštěvníky různé individuální i společné akce. Celorepublikovým počinem pro rok 2014 je společná výstava tří unikátních předmětů světového významu – Věstonické venuše, hlavy Kelta ze Mšeckých Žehrovic a meteoritu z Opavy-Kylešovic. Výstava navštívila na své pouti od července do září Opavu, Prahu a Brno. Největší poklady ze sbírek zúčastněných muzeí, které zřídkakdy opouštějí depozitáře, tak viděli návštěvníci poprvé vystaveny společně. Poslední šancí, kde můžete unikáty vidět, je Moravské zemské muzeum a to od 5. do 30. září.

Slezské zemské muzeum na letošní rok připravilo řadu zajímavých akcí. Nenechte si ujít jedinečnou výstavu Země a její muzeum, která připomíná dvousetletou tradici muzejnictví ve Slezsku. Moravské zemské muzeum v Brně

Oslavy dvoustého výročí muzeí jsou rozděleny do let 2014 až 2018. Každý rok představí jedno ze stěžejních témat muzejního života – rok 2014 pod názvem Muzea vznikající bude patřit oslavám jubilea Slezského zemského muzea. Rok 2015 představí návštěvníkům Muzea vzdělávající.

V roce 2016 se muzea pod mottem Muzea pomáhající zaměří na komunikaci s návštěvníky se speciálními potřebami. Rok 2017 pod názvem Muzea objevující bude zaměřen na oslavu výročí Moravského zemského muzea. Pětileté oslavy vyvrcholí s mottem Muzea triumfující v roce 2018 slavnostním otevřením Historické budovy Národního muzea a jejích nových expozic po kompletní rekonstrukci a akcemi k připomenutí 100. výročí vzniku Československé republiky.

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum – historická výstavní budova

Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem v Česku. Jeho historie sahá až do roku 1814. Se svými 2 400 000 sbírkovými předměty je zároveň třetím největším muzeem v ČR. Muzeum neplní pouze funkci vědeckovýzkumnou a sbírkotvornou, ale nabízí svým návštěvníkům řadu výstav a kulturních akcí.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Národní muzeum – historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika