Úvod > Aktuality > Muzejní truhly a skříně vydají své bohatství v areálu Dřevěného městečka
Muzejní truhly a skríne vydají své bohatství
"> Muzejní truhly a skríne vydají své bohatství "> V Janíkove stodole probehnou v 10.30, 13.00 a 16.30 komentované krojové prehlídky "> Dríve chodívali muži i ženy každý den ve valašském kroji
Kultura

Muzejní truhly a skříně vydají své bohatství v areálu Dřevěného městečka

  • Vydáno4. července 2014
Po dlouhých 15 letech se v nabídce programů Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm objevuje textilní pořad s názvem Z truhel a skříní, který se uskuteční v neděli 6. července po celý den v areálu Dřevěného městečka a nabídne návštěvníkům bohatou podívanou na oděvy, kroje či ozdoby, které naši předkové na Valašsku nosívali v období 19. století až po polovinu 20. století.

Z truhel a skříníDříve chodívali muži i ženy každý den ve valašském kroji. V neděli a při slavnostech oblékali kroj sváteční a při práci ve všední dny nosili kroj – háby pracovní jednoduché. Dnes už známe valašský kroj především z vystoupení folklorních souborů, které většinou prezentují jeho vzhled v téměř uniformní podobě. Bylo tomu ovšem v dřívějších dobách skutečně tak, že tradiční oděv Valachů měl jednotnou formu, anebo se lišil v jednotlivých oblastech Valašska a škála jeho podob byla velmi bohatá?

Odpověď naleznete při programu s názvem Z truhel a skříní, který je zaměřený na prezentaci podob valašského kroje, na jeho výrobu i péči o něj. Program nabídne návštěvníkům jedinečnou možnost zhlédnout krojové celky ze sbírek muzea prostřednictvím komentovaných krojových přehlídek.

Děvčata v krojiPři objektech fojtství z Velkých Karlovic, Billově měšťanském domě a rožnovské radnici budou v areálu Dřevěného městěčka zhotovitelé krojů a krojových součástek po celý den prezentovat jejich výrobu a způsoby výzdoby. V prvním patře radnice budou ukázky péče o krojové součástky a dozvíte se, jak se kroj připravoval v době dřívější a dnes. V Janíkově stodole proběhnou v 10.30, 13.00 a 16.30 komentované krojové přehlídky. Od 13 hodin se dozvíte více o odívání Rožnovanů v období 19.století až po polovinu 20. století. a představení oblastních variant valašského kroje přijde na řadu v 16:30 hodin.

Od 1. července je areál Dřevěného městečka otevřen od 9 do 19 hodin. Zároveň v každou celou hodinu bude pro zájemce organizovaná prohlídka s průvodcem (v ceně vstupného do areálu).

Zároveň od víkendu 5. až 6. července je možné projet si areál Valašské dědiny bryčkou – jezdí o víkendech a svátcích od 9.30 do 12 a následně od 13 do 16 hodin. Nástupním místem je vstup do areálu Valašské dědiny. Vstupenky na projížďku jsou k zakoupení na pokladně muzea.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Další aktuality