Úvod > Aktuality > Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady
Valašské muzeum v přírodě
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

  • Vydáno25. listopadu 2022
Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 26. 11. mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 26. listopadu do neděle 4. prosince 2022 výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.
Hanácké Vánocesobotu 26.11. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Příchozí zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede vás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.

Vánoce na Veselém KopciSvátečně vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století také v Muzeu v přírodě Vysočina. V sobotu 26. 11. zahájí v areálu na Veselém Kopci výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s bohatým doprovodným programem. Všichni, kteří sem v období od 26.11. do 4.12. zamíří, se seznámí s tím, jak vypadala oslava Štědrého večera v minulosti, kdy se jeho součástí stal i ozdobený stromeček nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily.

Vánoce v ZubrnicíchPřipraven je také doprovodný program, ve kterém v sobotu 26. listopadu vystoupí Staročeští koledníci z Plzně. 27. listopadu zahraje koledy dechový kvintet Mrákotínka z Mrákotína. 3. prosince se uskuteční Mikulášská obchůzka a 4. prosince písničkami potěší Pouličníci z Tábora. O víkendu 3. a 4. prosince program nabídne i zdobení skleněných ozdob a v neděli 4.12. proběhne tradiční Vánoční jarmark na Veselém Kopci

Od 7. prosince do 8. ledna 2023 ožijí atmosférou vánočních svátků i vyzdobené roubenky v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku. Vystaveny budou i lidové betlémy, mezi nimi mechanický betlém Rudolfa Frinty. Po celou dobu budete mít možnost nakoupit si různé tradiční vánoční dárky.
 

Vánoce v Zubrnicích a Rožnově

Mikulášský podvečerVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 10. a v neděli 11. prosince jste srdečně zváni do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a kdo vstoupí, určitě se nechá inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíkypolazyvrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na pondělí 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 hodin. Následovat pak v dalších dnech bude Vánoční jarmark (10. až 11. 12. 2022), Živý betlém (17. a 18. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda.
Vánoce na Veselém Kopci

26.11.
4.12.
Vánoce na Veselém Kopci

Program přibližující tradiční zvyky, ukázky výroby předmětů provázejících vánoční čas v minulosti.

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

4.12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

18.12.
Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.

Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

26.12.
Štěpánská koleda ve Valašském muzeu v přírodě

Vánoční koncert v kostele sv. Anny Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Program začíná ve 13:00 a 15:00 hodin. Zpěváky a tanečníky valašského souboru Mezříčan doprovodí Cimbálová muzika Jiřího Nechanického.

Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

17.12.
18.12.
Živý betlém ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Čtvrtý adventní víkend bude v muzeu ve znamení předvánočního rozjímání. Těšit se můžete na lidovou hru o narození Ježíše podle Evangelia sv. Matouše.

Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

5.12.
Mikulášský podvečer v Rožnově pod Radhoštěm

Zveme vás do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm k procházce Valašskou dědinou s mikulášskou nadílkou.

Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2022

10.12.
11.12.
Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2022

Sváteční atmosféru valašských vánočních zvyků prožijí návštěvníci v sobotu a v neděli 10. a 11. prosince 2022.

Lidové Vánoce v Polabí 2022

17.11.
30.12.
Lidové Vánoce v Polabí 2022

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu.

Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

17.12.
18.12.
Vánoce ve Skanzenu Vysoký Chlumec

Prosincové prohlídky Skanzenu Vysoký Chlumec přiblíží dobová řemesla a atmosféru lidových Vánoc v 19. a na začátku 20. století.

Štěpánské koledování ve stodole

26.12.
Štěpánské koledování ve stodole

Tradiční setkání u dřevěné stodoly ve skanzenu Rochus.

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

26.11.
30.12.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňovice 2022

10.12.
Vánoce v Podorlickém skanzenu Krňovice 2022

Vánoční akce uzavírá turistickou sezónu v Podorlickém skanzenu v Krňovicích. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů, ochutnat tradiční vánoční dobroty (jako je cukroví anebo kuba) a poslechnout si výklad o tom, jak slavili Vánoce naši předci.

Vánoce v Zubrnicích

10.12.
11.12.
Vánoce v Zubrnicích

Adventní čas zakončený Vánocemi a oslavou příchodu nového roku, tradiční jídla, vůně vánočky, vánoční zpívání a koledování nejen s folklorním souborem, ale také věštba a čarování.

Betlém vánoční

7.12.
8.1.
Betlém vánoční

Vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru vánočních svátků v minulosti.

Další aktuality

Advent na hradech a zámcích 2022 – tipy na předvánoční jarmarky a speciální prohlídky

Když o Vánocích nádvoří a střechy hradů a zámků zapadnou sněhem, zmizí pod ním i poslední známky moderní doby a Vánoce na nich se promění v opravdovou pohádku. Zpříjemněte si předvánoční čas a navštivte památky s neopakovatelnou atmosférou. Navíc se během adventu na hradech a zámcích konají kostýmované prohlídky, jarmarky, adventní trhy, výstavy, ukázky historických tradic, kostýmované prohlídky i vyzdobené interiéry a mnoho dalšího. Vyberte si svůj výlet z nabídky portálu Kudy z nudy.
Památky

Česko má osm nových kulturních památek!

Vláda ČR vyhlásila ve středu 23. listopadu 2022 nové kulturní památky – jde o dohromady osm zámků a klášterů. Prohlášené nemovitosti se stanou národními kulturními památkami od 1. července 2023. Které to jsou vám prozradí Kudy z nudy.
Památky

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
Památky

Zimní výlety na zříceniny: romantika, láska a dobrodružství

Hradby a věže tyčící se v přítmí lesa. Historie plná bojů, úkladů a zrady, ale také šťastných i smutných lásek. Barvité pověsti, nádherné výhledy a hlavně možnost prodloužit si výlety o další putování, takové jsou zimní výlety na půvabné zříceniny, které vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky