Úvod > Aktuality > Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady
Valašské muzeum v přírodě
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

  • Vydáno29. listopadu 2023
Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.

Hanácké Vánoce na gruntu

skanzensobotu 2.12. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Příchozí zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede vás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.


Vánoce na Veselém Kopci a na Betlémě

skanzenSvátečně vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století také v Muzeu v přírodě Vysočina. V sobotu 2. 12. zahájí v areálu na Veselém Kopci oblíbenou výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s bohatým doprovodným programem. Všichni, kteří sem v období od 2. do 10.12. zamíří, se seznámí s tím, jak vypadala oslava Štědrého večera v minulosti, kdy se jeho součástí stal i ozdobený stromeček nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

skanzen veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13.12. do 7.1.2024 připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Svátečně vyzdobené roubenky vpamátkové rezervaci vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Uvidíte zde například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Vystaveny budou i lidové betlémy, mezi nimi mechanický betlém Rudolfa Frinty. Velmi zajímavý je také pašijový betlém či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Po celou dobu budete mít možnost nakoupit si různé tradiční vánoční dárky.
 

Vánoce v Zubrnicích a Rožnově

Mikulášský podvečerVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince jste srdečně zváni do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky českého obyvatelství i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a kdo vstoupí, určitě se nechá inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíkypolazyvrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na úterý 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 hodin. Následovat pak v dalších dnech bude Vánoční jarmark (9. až 10. 12. 2023), Živý betlém (16. a 17. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

1.12.
6.1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

29.11.
Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

Tradiční zimní jarmark, který se uskuteční v areálu památkové rezervace Betlém a před Orlovnou v Hlinsku.

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

22.12.
Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

7.12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Další aktuality

10 tipů, kde objevíte sochařské galerie pod širým nebem aneb ve stínu i na výsluní

Na výstavy soch nemusíte chodit jen do muzeí a galerií, někdy stačí vypravit se docela obyčejně ven, do ulic nebo do přírody. Někde budete obdivovat umění starých mistrů, jinde nápaditost současných autorů. Kam vás na Kudy z nudy pozveme na přehlídku soch pod širým nebem?
Památky

10 tipů na zajímavé stavby architekta Karla Hubáčka

Karel Hubáček, rodák z pražských Nuslí (23. 2. 1924 – 23. 11. 2011), se proslavil zejména stavbou vysílače na Ještědu, za kterou obdržel jako jediný český architekt Perretovu cenu. Dal však osobitou podobu mnoha dalším stavbám, například pražské meteorologické stanici v Libuši nebo kulturnímu domu v Teplicích. Nezapomeňme také dodat, že patřil k zakladatelům slavného ateliéru Sial, který dokázal za normalizace reagovat na nejmodernější evropskou architekturu. Obliba tohoto architekta světového významu, který byl navíc velmi laskavým člověkem, se odráží v hlasování o nejvýznamnější osobnost české architektury, kde Karel Hubáček skončil na čtvrtém místě.
Památky

Velké manévry: malá kaple, obří kostel a další „stěhovavé“ stavby

Když se mluví o stěhování staveb, většině lidí se vybaví kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě. Věděli jste ale, že staveb, které změnily své místo, je u nás daleko víc? A některé z nich musely překonat opravdu velké vzdálenosti, jiné byly posunuty o několik metrů... Na výlet po stopách kaplí a kostelů, které původně stály na jiných místech, než stojí dnes, vás zve portál Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
Památky

15 tipů na hrady a zámky, které se otevírají na začátku března

Jak počasí naznačuje, do české kotliny by mělo co nevidět konečně naplno přijít jaro – důkazem je nejen více slunečního svitu, ale také konec zimního spánku některých kulturních památek. Pravda, některé jsou prozatím otevřeny pouze o víkendu, ale i tak potěší srdce milovníků historie a hradní architektury. Vybrat si k návštěvě můžete například hrad Svojanov, Hazmburk, Točník, Krakovec, zámek Kynžvart nebo Buchlovice.
Památky

Habsburský rok 2024: Zákupy, Ploskovice a Konopiště – poznejte luxusní sídla Habsburků

Projekt Po stopách šlechtických rodů v roce 2024 představí veřejnosti, jak Habsburkové bydleli v Čechách a na Moravě v 18.–20. století a jak zděděná či zakoupená sídla přizpůsobovali svému vkusu i zálibám. Když se mluví o luxusních sídlech habsburských panovníků, leckoho napadne nejdříve vídeňský zámek Schönbrunn. Proč ale jezdit tak daleko, když rezidence císařů a následníků trůnu najdete i v Česku? Jak příběhy je provázejí a co objevíte v jejich interiérech?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
Památky

Kalendář 2024: Jarní vojenské akce – slavnosti svobody, Bahna i historické bitvy

Lákají vás vojenské akce a historické bitvy? Nebo přemýšlíte, kam se vypravit na oslavy konce druhé světové války? Máme pro vás několik tipů na jarní měsíce roku 2024, kdy se chystá opravdu mnoho zajímavého. A navíc Česko procestujete od východu až na západ!
Památky