Úvod > Aktuality > Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady
Valašské muzeum v přírodě
Památky

Muzea v přírodě zahajují o víkendu adventní a vánoční pořady

  • Vydáno29. listopadu 2023
Už o tomto víkendu začínají ve dvou muzeích spadajících pod Národní muzeum v přírodě adventní a vánoční pořady. V sobotu 2. 12. 2023 mohou návštěvníci Hanáckého muzea v přírodě prožít atmosféru hanáckých Vánoc jako za starých časů. A Muzeum v přírodě Vysočina připravuje od soboty 2. prosince do neděle 10. prosince výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s doprovodným programem.

Hanácké Vánoce na gruntu

skanzensobotu 2.12. zve Hanácké muzeum v přírodě na pořad Hanácké Vánoce. Příchozí zažijí adventní a vánoční lidové zvyky a obyčeje v autentickém prostředí hanáckého gruntu. Připraven bude hanácký štědrovečerní stůl a malí i velcí hosté si v případě zájmu vyzkouší pečení a zdobení perníčků, házení střevícem nebo pouštění lodiček. Na 14:00 je připraveno vystoupení pěveckého národopisného souboru Pantla, který zazpívá koledy, provede vás adventním obdobím a předvede některé adventní a vánoční zvyky.


Vánoce na Veselém Kopci a na Betlémě

skanzenSvátečně vyzdobené roubenky přiblíží atmosféru příprav i oslavy Štědrého večera v období od poloviny 19. století do poloviny 20. století také v Muzeu v přírodě Vysočina. V sobotu 2. 12. zahájí v areálu na Veselém Kopci oblíbenou výstavu Vánoce na Veselém Kopci spojenou s bohatým doprovodným programem. Všichni, kteří sem v období od 2. do 10.12. zamíří, se seznámí s tím, jak vypadala oslava Štědrého večera v minulosti, kdy se jeho součástí stal i ozdobený stromeček nebo co nesmělo chybět na štědrovečerním stole a na co se dříve děti nejvíce těšily. Po celou dobu trvání programu bude možné sledovat ukázky výroby vánočních předmětů, například malování skleněných ozdob, výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. Kromě toho se mohou děti zapojit do připravené vánoční hry a přemýšlet o tom, jaký dárek donést Ježíškovi. Na závěr prohlídky se mohou děti stát součástí veselokopeckého betlému a vyzkouší si úlohu darovníků. O víkendech atmosféru zpestří hudební vystoupení. V neděli 3.12. bude na Veselém Kopci nadělovat Mikuláš se svým doprovodem. Program zakončí v neděli 10. 12. Adventní jarmark, kterého se zúčastní vybraní a pozvaní řemeslníci z celé České republiky.

skanzen veselý kopecMuzeum v přírodě Vysočina zve i do památkové rezervace Betlém v Hlinsku. V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku bude od 13.12. do 7.1.2024 připraven vánoční program nazvaný Betlém vánoční. Svátečně vyzdobené roubenky vpamátkové rezervaci vykouzlí atmosféru adventních a vánočních obyčejů v období od poloviny 19. století do 30. let 20. století. Uvidíte zde například, jak vypadalo draní peří, na jaké dárky se mohly děti pod vánočním stromečkem těšit. Ale také, jaké pokrmy nesměly chybět na štědrovečerním stole před 100 lety a proč. Vystaveny budou i lidové betlémy, mezi nimi mechanický betlém Rudolfa Frinty. Velmi zajímavý je také pašijový betlém či betlémy zhotovené ze slámy, papíru a těsta. Po celou dobu budete mít možnost nakoupit si různé tradiční vánoční dárky.
 

Vánoce v Zubrnicích a Rožnově

Mikulášský podvečerVe dvou zbývajících muzeích v přírodě začnou vánoční pořady v následujících dnech. V sobotu 9. a v neděli 10. prosince jste srdečně zváni do Muzea v přírodě Zubrnice, kde si připomenete adventní a vánoční zvyky českého obyvatelství i českých Němců, které byly běžné na přelomu 19. a 20. století v pořadu Vánoce v Zubrnicích. Čerstvě upečená vánočka v kachlovém sporáku provoní světničku a kdo vstoupí, určitě se nechá inspirovat tradiční výzdobou mikulášskými čertíkypolazyvrkoči, stromečkem ozdobeným jablíčky, oříšky a perníčky. Dětem zpestří prohlídku úkoly na vánoční stezce.

Rožnovské Valašské muzeum v přírodě připravuje na úterý 5. prosince prohlídku areálu Valašská dědina spojenou s mikulášskou nadílkou. Mikulášský podvečer začíná ve 14.00 hodin. Následovat pak v dalších dnech bude Vánoční jarmark (9. až 10. 12. 2023), Živý betlém (16. a 17. 12.) a 26.12. pak Štěpánská koleda.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

1. 12.6. 1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

29. 11.
Mikulášsko-vánoční jarmark v Hlinsku

Tradiční zimní jarmark, který se uskuteční v areálu památkové rezervace Betlém a před Orlovnou v Hlinsku.

Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

22. 12.
Adventní neděle v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

Štědrý večer se už blíží a všude vrcholí atmosféra očekávání... Jak se na Vánoce připravovali naši předkové? Ve skanzenu pro vás jejich zvyklosti oživíme.

Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

7. 12.
Svatomikulášská obchůzka v Kouřimi

Zveme vás na další z národopisných pořadů v Muzeu lidových staveb v Kouřimi.

Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se ...

30. 11.1. 12.
Skanzen Strážnice – Radujme se, veselme se ...

Od adventu do svátku Tří králů. Představení obvyklých prací, zvyků, příprava tradičních jídel a stolování na jihomoravské vesnici v minulém století.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem Valašského muzea v přírodě. Svou členitostí připomíná podobu mnohých skutečných vesnic, rozkládajících se na úbočích Beskyd, jak je známe ještě z počátku 20. století.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky