Úvod > Aktuality > Muzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu
Kultura

Muzea plná moderní techniky aneb kde si užijete videomapping a virtuální realitu

Muzeum, kde se o vás kompletně postarají roboti, vám zatím nabídnout nemůžeme. Zato víme o místech, kde objevíte skvělé multimediální zážitkové expozice nebo videomapping, kde nepustíte audioprůvodce z ruky a užijete si spoustu zábavy s různými kreativními hříčkami i virtuální realitou.
Díky moderním technologiím jsou i docela obyčejné věci jiné a zábavné: najednou zjistíte, že vás baví barokní sochy, dějepis i zeměpis. Poradíme vám také pár muzeí, která můžete projít s audioprůvodcem. Ovšem pozor, zatímco na většině míst je audioguide jen zpestřením a uchrání vás od sáhodlouhého čtení, třeba v Muzeu nové generace ve Žďáru nad Sázavou se bez něj zkrátka neobejdete. A to není zdaleka všechno! Existují expozice, kde jsou běžné hologramy a virtuální realita. Díky těmto vymoženostem se dostanete nejen hluboko do minulosti, třeba k dinosautům, do doby kamenné či do středověku, ale také například za historií a současností filmu.
 

Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou

Možná čekáte jen spoustu techniky, ale v Muzeu nové generaceareálu bývalého cisterciáckého kláštera a dnešního zámku rodiny Kinských ve Žďáru nad Sázavou vás čeká především multimediální příběh plný překvapení, příběhů a zajímavostí. Na recepci dostanete sluchátka s audioprůvodcem a pak už vás vtáhnou do děje hlasy cisterciáckého mnicha a holčičky z dnešní doby, kteří komentují okolní svět. První část vás zavede do temného středověku, kdy tu vznikl první klášter, druhá část pak před vámi otevře překrásný svět baroka. Téměř u každého zastavení objevíte jedinečné multimediální hříčky, které vás chytí a nepustí. Počítejte s tím, že prohlídka se může protáhnout na mnohem delší dobu, než jste čekali. Ostatně leccos napovídá i to, že Muzeum nové generace je držitelem ocenění Živa award za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě. Celá expozice je klíčem k poznání Žďáru a jeho okolí, areálu kláštera a poutního kostela na Zelené hoře, zapsaného mezi památky UNESCO. Nezapomeňte se tam zajít podívat, od muzea to k němu je jen pár stovek metrů!


Pravěk všemi smysly v Roztokách u Prahy

Archevita muzeumMuzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou. Potkáte tak pratura, podíváte se, jak se v pravěku vyráběla sekyrka či jak se obchodovalo. Dále jsou zde modely původních typů obydlí v měřítku 1:1, zajímavé archeologické nálezy a rekonstrukce pohřebních celků. Vše je doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi. Na ochozové galerii jsou představeny pravěké exponáty doplněné modelacemi hrobů, vč. videomappingu.
 

Tváří v tvář dinosaurům

Zažít nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům můžete v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague, které naleznete kousek za hranicí hlavního města, v obci Tuchoměřice. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů. Kromě největší soukromé sbírky opravdových koster dinosaurů zde objevíte modely prověkých tvorů tak věrné, že vám naskočí husí kůže. Ve spojení s nejmodernější technologií to bude jedinečný zážitek na hranici zábavy a poznávání.
 

Když Praha hoří...

praha hoříVideomapping je fascinující podívaná, ale v muzeích zatím úplně běžně k vidění nebývá. Jednou z výjimek je velmi atraktivní expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věžiPraze. Muzeum hlavního města Prahy ji navíc umístilo do autentických prostorbývalé vodárenské věže, která hrála při likvidaci ničivých požárů důležitou roli. Podobně jako v jiných městech i v Praze často a opakovaně hořelo – požáry zažila například Staroměstská a Novoměstská radnice, Týnský chrám, Národní divadlo a v nedávné době například Průmyslový palác. Právě této tématice se věnuje již zmíněná expozice. Pomocí videomappingu, animace a virtuální reality, se podíváte do nitra hořícího Národního divadla, seznámíte se s historií a fungováním vodárenských věží, poznáte požáry v průběhu staletí i příběhy pražských hasičů. Nudit se nebudete ani při výhledu z nejvyššího patra věže: kukátky nahlédnete do virtuální reality, kde na animované časové ose „vyskakují“ tu větší, tu menší plamínky: to podle toho, kde zrovna v jaké době hořelo. Navíc si můžete stáhnout mobilní aplikaci a v ní si prohlédnout pražské požáry v chronologické lince s informacemi z dobových zdrojů, prostudovat si historickou hasičskou techniku nebo dobové grafiky a obrazy.
 

Interaktivní NaFilM

NaFilMHravé muzejní instalace filmového muzea NaFilM propojují historii se současnými technologiemi, takže si na své přijdou všechny generace. Originální exponáty, které nikde jinde nenajdete, jsou vyrobeny přímo pro účely muzea. Díky nim je možné něco se o filmu naučit z vlastní zkušenosti. V muzeu najdete nejstarší promítací přístroje jako laterna magika, ale také klasickou 35mm promítačku na kliku, ze které je možné si postaru promítnout film z pásu. Součástí muzea je i ruchové studio, kde je možné si po vzoru světoznámých “brunclíků”, mistrů ruchu z Barrandova, vytvořit vlastní zvukovou nahrávku, nebo laboratoř J. E. Purkyně pro experimentování se zrakem. V závěru návštěvy si můžete natočit svůj animovaný film, který si z muzea odnesete domů. Od března 2023 v muzeu můžete prožít první český film natočený ve virtuální realitě.
 

Rozšířená realita v Muzeu nákladních aut Tatra

muzeum nákladních vozů tatraMuzeum nákladních automobilů Tatra se otevřelo roku 2021 v Kopřivnici, v hale bývalé slévárny na okraji továrního areálu Tatry. Návštěvníkům ukazuje unikáty silniční dopravy nejen fyzicky, ale také pomocí rozšířené reality (AR). Jedná se o ukázku reálného předmětu doplněného o objekty tvořené počítačem, tedy zobrazení reality a následně přidání digitálních prvků. Díky tomu se zvídaví návštěvníci podívají na detaily "skryté za plachtou". Například v expozici nejstarších vozů je řada zachovalých podvozků, avšak kompletní vozidlo již neexistuje. Díky dostupné mobilní aplikaci s rozšířenou realitou zájemci uvidí kompletní automobil virtuálně dotvořený – po zamíření zařízení na podvozek se na displeji exponát dokreslí do plné podoby. Další vychytávkou je virtuální otevření vozidla, kdy se vám v aplikaci zobrazí 360stupňová fotka interiéru vozidla. Většina exponátů je také osazena QR kódem. V zadní části muzea je na plastické zdi prezentován krátký videomappingový film o fenoménu Tatra.
 

Nová a interaktivní Hrabyně

Památník HrabyněNárodní památník II. světové války v obci Hrabyně na Opavsku prošel generální rekonstrukcí a nabízí expozici nazvanou Doba zmaru a naděje, která postihuje hlavní okamžiky II. světové války. Nové expozice nabízí zážitkovou cestu do válečné historie pomocí moderních technologií a interaktivních prvků. Vystaveny jsou jedinečné exponáty, přičemž dominantou je velkolepá bojová scéna odkazující na ostravsko-opavskou operaci. Ukáže vám dobu, jež válce těsně předcházela, a provede vás válečnými bojišti, koncentračními tábory, křižovatkou, kde byl zraněn Reinhard Heydrich, i každodenností lidí v zázemí. Novinkou je komora simulující letecký nálet, kde se lidé vcítí do toho, co prožívali tehdejší lidé, když byly ostřelovány jejich domy a padaly na ně. Nad celou scénou jsou promítány historické filmy, které se osvobození našeho území týkají.
 

Kde vás čekají vizualizace a multimediální zážitky?

  • Letošní novinkou sezóny je otevření Arcidiecézního muzea po dlouhé rekonstrukci. Kromě skvostně opravených interiérů se podíváte na místa, která byla dosud návštěvníkům skryta. Nová expozice "Zde se nacházíte", kterou poměrně přesně definuje její podtitul Svatováclavské návrší v proměnách staletí, nabízí obrazovky s virtuálními vizualizacemi prostoru svatováclavského návrší v pravěku, středověku a novověku.
  • Multimediální zážitky, dotykové panely i obrazovky nabízí například Škoda MuzeumMladé Boleslavi, Ostravské muzeum, Pivovarské muzeumPlzni anebo Muzeum Včelí svět v Hulicích; projdete se tu včelím úlem s obřími plástvemi, na dotykových monitorech si prohlédnete anatomii včely, zahrajete si kvíz ze života včel anebo si pustíte zvuky úlu.
  • audioprůvodcem se můžete projít po Muzeu barokních sochChrudimi nebo po Muzeu skla a bižuterieJablonci nad Nisou; kromě textových nahrávek v nich najdete i fotografie vybraných předmětů.
  • Audioprůvodce v mnoha jazykových verzích vás provede po památkách řady měst, kromě Olomouce například Českým Krumlovem nebo Chebem. Pokud vás taková možnost láká, zeptejte se na příslušných informačních centrech.
Interaktivní VR hry v POP Airport

Interaktivní VR hry v POP Airport

Vypravte se 80 miliónů let do pravěkého světa, kde se setkáte tváří v tvář s největšími giganty naší planety ve hře Dinosauři VR. Nebo se vydejte se do temných a strašidelných míst a prověřte svoje schopnosti i týmovou spolupráci ve hře The Lost Lab.

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Dinosauria Museum Prague – Dinosauria Praha

Zažijte nevídané dobrodružství tváří v tvář dinosaurům v moderním interaktivním světě Dinosauria Museum Prague. Můžete zde obdivovat originální až 154 milionů let staré kostry dinosaurů, věrné modely v životní velikosti a unikátní sbírku minerálů, která zahrnuje neuvěřitelných 6000 exponátů.

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni je součástí Slezského zemského muzea. Stojí v bezprostřední blízkosti míst, na kterých probíhaly jedny z nejtvrdších bojů konce války na území dnešní České republiky. Moderní expozice doplňuje audiovizuální technika.

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Muzeum nákladních automobilů Tatra

Legendární Drtikolka, kamion, s nímž Karel Loprais vyhrál Rallye Paříž–Dakar, oba obytné vozy, s nimiž cestovatelé Zikmund a Hanzelka projeli svět, a dalších několik desítek skvostů nejstarší české automobilky, to vše na vás čeká v muzeu nejstarší české automobilky v Kopřivnici!

Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

1. 1.14. 5.
Národní soutěž muzeí Gloria musaealis

Smyslem Národní soutěže muzeí Gloria musaealis je upozornit na špičkové výkony muzejních institucí i jednotlivých pracovníků v oboru muzejnictví. Úroveň projektů se za dobu konání soutěže neustále zvyšuje. Svoji pozornost tak na úspěšná muzea stále více zaměřuje kromě odborné i laická veřejnost.

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci

Severočeské muzeum v Liberci prošlo mezi lety 2018 až 2020 nákladnou rekonstrukcí. Návštěvníkům se jeho zrekonstruované prostory, a nové moderní expozice otevřely začátkem roku 2021. Naleznete zde expozice uměleckých řemesel a průmyslu, kterým je vyhrazeno celé jedno patro muzea.

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Národní muzeum – Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

Národní technické muzeum – Centrum stavitelského dědictví v Plasích

V nově opraveném hospodářském zázemí cisterciáckého kláštera v Plasích vytvořilo Národní technické muzeum Centrum stavitelského dědictví – unikátní středisko dokumentace, prezentace a celoživotního vzdělávání v oblastech souvisejících se stavební historií a tradičním stavitelstvím.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Virtuální expedice Zoo Brno

Virtuální expedice Zoo Brno

Zoo Brno nabízí ojedinělý zážitek – Virtuální expedici. Pomocí speciálních brýlí se přenesete do různých koutů planety, ve kterých budete pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí. Zážitek je okořeněný o diskuzi či výklad lektorů!

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Expozice Ora et labora v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy

Stálá expozice, která je zaměřena na historii kláštera na Ostrově u Davle a na nejstarší dějiny Jílovska, nabízí i 3D model Ostrovského kláštera a středověkého městečka Sekanka.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Okna do pravěku – nová expozice Národního muzea

Historická budova Národního muzea zve na jednu z nejmodernějších přírodovědeckých expozic v Evropě s exponáty, které vás zavedou na dlouhou, ale velmi zajímavou cestu pravěkem od prvohor do čtvrtohor. Čeká vás na dva tisíce exponátů především z oblasti paleontologie, ale i mineralogie.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci

Výstavní prostory Muzea fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci jsou zřízeny v bývalé Jezuitské koleji, která je sama o sobě významnou kulturní památkou.

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

26. 4.1. 6.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce – Městské muzeum a galerie Polička

Nové interaktivní expozice pro všechny generace. Pojďte se s námi bavit a vyzkoušet sebe sama v Poličce. Poznejte život a dílo poličského rodáka v nové moderní expozici, některé osobní předměty a dokumenty rodiny Martinů jsou uveřejněny vůbec poprvé, navštivte i jeho školní třídu.

Další aktuality

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura

Výročí písničkáře Karla Kryla: jeho odkaz žije dodnes

Písničkář a básník Karel Kryl, odvážná legenda protestních písní a výrazná osobnost Sametové revoluce, má letos na jaře dvojí výročí. V neděli 3. března tomu bylo třicet let od jeho úmrtí, v pátek 12. dubna by se dožil kulatých osmdesátin. Připomeňte si Karla Kryla na některé z akcí, zazpívejte si jeho písně, které jsou aktuální v roce 2024.
Kultura

Rok české hudby 2024: znáte místa, kde se odehrávají slavné české opery?

Rok české hudby 2024 můžete slavit stylově cestováním – třeba do míst, kde se odehrávají opery a další velká díla našich skladatelů. Společně se vypravíme třeba na pražský Vyšehrad, na hrad Rožmberk, k některému z Rusalčiných jezírek anebo na hrad Bezděz. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura

Česko ve filmu: nejlepší filmy Rudolfa Hrušínského

Rudolf Hrušínský (1920–1994) patří k nejoblíbenějším českým hercům. Ztvárnil 120 divadelních a přes 200 filmových a televizních postav, často natáčel několik filmů najednou a jeho kolegové si ho stále připomínají. Vzpomínáme na něj i na Kudy z nudy: pojďte se podívat do míst, kde Rudolf Hrušínský natočil své nejlepší filmy.
Kultura