Úvod > Aktuality > Museum Josefa Váchala v Portmoneu láká na novou expozici
Museum Josefa Váchala  v Portmoneu láká na novou expozici
">
Památky

Museum Josefa Váchala v Portmoneu láká na novou expozici

  • Vydáno29. března 2017
Opět můžete navštívit Portmoneum – Museum Josefa Váchala, které v uplynulých měsících doznalo výrazných změn. Na návštěvníky čeká zbrusu nová expozice „otců zakladatelů“ a podívat se mohou i do dříve nepřístupné zahrady, kde mimo jiné nově funguje minikavárna.
Kromě díla Josefa Váchala na návštěvníky láká do Litomyšle nová expozice v Portmoneu  , v níž se mohou seznámit nejenom s tímto výtvarníkem, ale i s bývalými majiteli budovy Josefem Portmanem a Ladislavem Horáčkem, který tuto památku na začátku 90. let koupil v dezolátním stavu od Národní galerie, kompletně ji opravil a v roce 1993 v ní otevřel Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Na vzniku nové expozice se podílely Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Moravská galerie v Brně a Regionální muzeum v Litomyšli.
 
Návštěvníci se také mohou nově podívat do dříve nepřístupné zahrady. Tam najdou například cameru obscuru, což je předchůdce fotoaparátu a zařízení, které dříve využívali malíři při tvorbě uměleckých děl. Novinkou je i minikavárna, kterou budou moci návštěvníci Portmonea využívat v turistické sezoně. V současné době také správa Musea Josefa Váchala zvažuje, zda návštěvníkům zpřístupnit podkroví Portmonea.
Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Portmoneum – Museum Josefa Váchala v Litomyšli

Pitoreskní interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. K vidění jsou unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky, expozici doplňují dobové fotografie či drobná grafika.

Další aktuality