Úvod > Aktuality > Museum Fotoateliér Seidel je světovým unikátem
Museum Fotoateliér Seidel oceneno v prestižní souteži Gloria musaealis

Museum Fotoateliér Seidel je světovým unikátem

  • Vydáno2. října 2009
Zajímavé dílo Josefa a Františka Seidlových z první poloviny 20. století můžete vidět v autentickém prostředí jejich českokrumlovského ateliéru. Nechte se okouzlit místem, které skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a 1. pol. 20. století. Museum Fotoateliér je otevřeno celoročně!
Exkurz do fotoateliéru
V domě z roku 1905, který do roku 1953 sloužil jako fotoateliér a je sám o sobě zajímavou technickou a architektonickou památkou, se zachovalo původní technické vybavení, se kterým se v ateliéru pracovalo (kopírovací a zvětšovací přístroje, fotoaparáty, retušérské stolky, ruční tiskařské stroje apod.), ale především asi 140 tisíc skleněných desek a celuloidové pásky s negativy. Součástí dědictví jsou také alba fotografií a pohlednic. To vše tvoří jedinečný soubor dobových snímků. Významnou část tvoří portrétní tvorba. Tento vzácný archiv je opatřen podrobnou dokumentací, evidenční knihy byly vedeny v nepřetržité řadě od roku 1884 do roku 1952 a obsahují jména i adresy zákazníků, ale také cenu zakázky a záznamy o počtu objednaných snímků. Kromě portrétní tvorby Josef Seidel a jeho syn František ve svých dílech zmapovali též rozsáhlou oblast česko-německo-rakouského pomezí od Nýrska až po Landštejn, a to v širokém časovém období od 80. let 19. až do poloviny 20. století. Snímky vypovídají nejen o krajině, která se změnila k nepoznání. Jsou zde zachyceny i zaniklé památky a vesnice, ale také obraz všedního života na Šumavě. Pohnutý osud rodiny Seidlových je výpovědí o soužití Čechů a Němců i vývoji v poválečném Československu.

Více informací:
Museum Fotoateliér Seidel – Zastavte se v minulosti

Vstupte a nechte se okouzlit místem, které skrývá příběh o počátcích fotografie, příběh dvou generací fotografů, i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a 1. pol. 20 století.

 

Další aktuality

Kam se vypravit na nejkrásnější zimní procházky?

Hledáte tipy na krásný zimní výlet do přírody? Pak pro vás máme místa, která nejsou nějak zvlášť daleko od lidských sídel, a kam se dostanete nejlépe pěšky. Navíc zimní mrazy vykouzlí na těchto místech každoročně zajímavé útvary v podobě ledových krápníků a ledopádů na skalách i v jejich nitru. Stačí si vybrat a pak hurá na výlet!
Životní styl

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Ocení Stavba roku 2023 získaly lávky, galerie, kostely i nemocnice

Centrum současného umění EPO1, lávky v Litomyšli a Praze, návštěvnické centrum pivovaru Bernard, rekonstrukce Červeného kostela v Olomouci, ale třeba i sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu jsou mezi oceněnými Stavba roku 2023. Letos se do prestižní soutěže přihlásilo 110 projektů, odborná porota poté vybírala z 38 nominovaných. Prestižní ocenění je udělováno od roku 1992. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na přehled všech vítězů.
Památky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Tipy na výlety k nejhezčím zimním vodopádům

Ledová krása jako z pohádky, příjemné procházky a romantické vyhlídky: to všechno nabízejí výlety k zimním vodopádům. Vychutnejte si ledovou krásu Vaňovského vodopádu, zimu v Adršpachu anebo zamrzlé Mumlavské vodopády. Buďte však opatrní, okolí vodopádů může být namrzlé.
Příroda

Synagogy, muzea i hřbitovy: Poznávejte židovské památky po celý rok

Zajímáte se o židovskou kulturu a architektonické památky? Pak vás potěšíme výběrem synagog, muzeí, ghett, domů, míst posledního odpočinku a dalších památek, které lze navštívit po celý rok. Židovští obyvatelé na území Česka neměli nikdy na růžích ustláno. Řada židovských obcí zanikla kvůli holocaustu a i po válce za komunistického režimu židovským památkám osud nepřál. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo zničeno na sedmdesát synagog, dalších 105 jich bylo zbořeno během komunistického režimu. Se záchranou těchto památek se začalo až po listopadu 1989. Objevte unikátní židovské památky a poznejte jejich historii.
Památky

Tajemní ochránci našich měst: Rolandové, obři, draci a Černý Janek

Podobně jako mají Krkonoše Krakonoše, Jeseníky Praděda a Krušné hory Marzebillu, své nadpřirozené ochránce má také řada českých, moravských a slezských měst. Z koho jde největší strach, kde stojí skutečně obří obři a nad kterými městy drží svou ochrannou ruku ušlechtilý rytíř Roland?
Památky

Poslední postavy adventu – krvelačná Perchta a Žber

Dlouhé prosincové noci daly vzniknout mnoha lidovým tradicím v období adventu a někdy se jednalo až o hororové výstupy s tajemnými postavami, které jsou dnes již minulostí. Čas obchůzek Barborek, Mikulášů a Lucek byl pevně zakotven v kalendáři, ale po Lucii až do Štědrého dne se kdykoliv mohla objevit ve stavení Perchta či Žber, ze kterých děti mívaly veliký strach. Věřilo se totiž, že nehodným a zpupným dětem tito démoni rozpářou břicho.
Památky