Úvod > Aktuality > Museum Fotoateliér Seidel je světovým unikátem

Museum Fotoateliér Seidel je světovým unikátem

  • Vydáno2. října 2009
Zajímavé dílo Josefa a Františka Seidlových z první poloviny 20. století můžete vidět v autentickém prostředí jejich českokrumlovského ateliéru. Nechte se okouzlit místem, které skrývá příběh o počátcích fotografie, pohnutý osud průkopníků tohoto řemesla i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a 1. pol. 20. století. Museum Fotoateliér je otevřeno celoročně!
Exkurz do fotoateliéru
V domě z roku 1905, který do roku 1953 sloužil jako fotoateliér a je sám o sobě zajímavou technickou a architektonickou památkou, se zachovalo původní technické vybavení, se kterým se v ateliéru pracovalo (kopírovací a zvětšovací přístroje, fotoaparáty, retušérské stolky, ruční tiskařské stroje apod.), ale především asi 140 tisíc skleněných desek a celuloidové pásky s negativy. Součástí dědictví jsou také alba fotografií a pohlednic. To vše tvoří jedinečný soubor dobových snímků. Významnou část tvoří portrétní tvorba. Tento vzácný archiv je opatřen podrobnou dokumentací, evidenční knihy byly vedeny v nepřetržité řadě od roku 1884 do roku 1952 a obsahují jména i adresy zákazníků, ale také cenu zakázky a záznamy o počtu objednaných snímků. Kromě portrétní tvorby Josef Seidel a jeho syn František ve svých dílech zmapovali též rozsáhlou oblast česko-německo-rakouského pomezí od Nýrska až po Landštejn, a to v širokém časovém období od 80. let 19. až do poloviny 20. století. Snímky vypovídají nejen o krajině, která se změnila k nepoznání. Jsou zde zachyceny i zaniklé památky a vesnice, ale také obraz všedního života na Šumavě. Pohnutý osud rodiny Seidlových je výpovědí o soužití Čechů a Němců i vývoji v poválečném Československu.

Více informací:

Vstupte a nechte se okouzlit místem, které skrývá příběh o počátcích fotografie, příběh dvou generací fotografů, i fotografickou kroniku česko-německo-rakouského pomezí konce 19. a 1. pol. 20 století.