ÚvodAktualityMucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika
Kultura

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

  • 14. června 2018
Slavný secesní malíř Alfons Mucha se opět vrátil na svou rodnou jižní Moravu: na brněnském Výstavišti je nyní v rámci festivalu Re:publika k vidění jeho největší dílo, slavná Slovanská epopej. Kudy z nudy ale ví i o dalších místech, kam se můžete vypravit po jeho stopách.
Na VýstavištěBrně přilákal festival Re:publika už desetitisíce návštěvníků. Ozdobou oslav 100. výročí založení Československé republiky je Slovanská epopej, největší dílo secesního malíře Alfonse Muchy. Pokud ji nestihnete navštívit do neděle 17. června, kdy festival končí, máme pro vás dobrou zprávu: devět pláten s výjevy z české a slovanské historie a mytologie v Brně zůstane až do konce roku.
 

Muchova Epopej jako hlavní lákadlo Re:publiky

Slovanská epopej loni cestovala až do Japonska, kde ji vidělo přes půl milionu lidí. Po návratu do Evropy se devět pláten spojilo s kolekcí Muchových plakátů a společně jako unikátní výstava Alfons Mucha: Dva světy je nyní jedním z největších lákadel festivalu Re:publika. Poprvé tak máte možnost vidět Muchovo dílo v celé jeho šíři, a to v areálu BVV v hlavní lodi pavilonu H. Další díla, tedy kalendáře, reklamy na nápoje a plakáty pro rozmanité společenské a kulturní události, si prohlédnete v prostoru pod galeriemi pavilonu.

Na výstavě uvidíte plátna Slované v pravlasti, Slavnost Svantovítova na Rujaně, Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Hájení Sigetu proti Turkům Mikulášem Zrinským, Jan Milíč z Kroměříže, Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské, Schůzka Na Křížkách, Zrušení nevolnictví na Rusi a Bratrská škola v Ivančicích. Na posledním plátně s vyobrazením Muchova rodného města si všimněte samotného autora: předobrazem chlapce, který předčítá Bibli slepému starci vlevo dole, byl sám Mucha v jinošských letech.

Epopej je náročná klientka, vyžaduje speciální zacházení i teplotu, a tak bude v pavilonu trvale dvacet stupňů. V létě se budou prostory chladit, od podzimu až do konce roku vytápět. Čas prohlídky si můžete rezervovat online, protože pavilon má omezenou kapacitu. Jako návštěvníci festivalu Re:publika, který je jinak zdarma, zaplatíte snížené vstupné 150 korun (děti, studenti a senioři 100 Kč, rodinné vstupné 300 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma). Po skončení festivalu 17. června ceny stoupnou na 250/200/500 korun.
 

Moravou za Muchou

Ivančicích, kde se Alfons Mucha 24. července 1860 narodil, můžete navštívit jeho památník. Po jeho stopách se dá brouzdat i Brnem: studoval na dnešním gymnáziu na třídě Kpt. Jaroše a přivydělával si jako vokalista v chrámu sv. Petra a Pavla na Petrově. Záhy ale odešel do světa, zprvu jako malíř divadelních dekorací do Vídně a později do Mnichova a Paříže. Jeho mecenášem při studiích na mnichovské Akademii a na pařížských akademiích Julian a Colarossi byl hrabě Khuen-Belasi, rakouský šlechtic a politik, poslanec Moravského zemského sněmu. Mucha pro něj malbami vyzdobil Emin zámekŠanově u Hrušovan nad Jevišovkou a rovněž hrad Gandegg v Tyrolích.

Bohužel Emin zámek po druhé světové válce vyhořel a tím se navždy zničilo i první významnější Muchovo dílo. Dnes v zámečku sídlí Ústav sociální péče a není přístupný veřejnosti, přímo kolem něj však vede Muchova cyklostezka.
 

Co (možná) nevíte o Slovanské epopeji?

  • Colarossiho akademie, Académie Colarossi, byla umělecká škola, kterou v 19. století v Paříži založil italský sochař Filippo Colarossi. Nestudoval tu jen Alfons Mucha, mezi českými studenty byli i Zdenka Braunerová, František Bílek a Josef Čapek. Akademie zanikla ve třicátých letech 20. století, pikantní konec měl zejména drahocenný školní archiv: paní Colarossiová jej spálila, prý z pomsty za manželovo sukničkářství.
  • Myšlenka Slovanské epopeje se zrodila při Muchově pobytu v USA, kde se zapojil do slovanského vlasteneckého hnutí. Kolekce dvaceti rozměrných pláten oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Mucha na ní začal pracovat po návratu do Čech v roce 1910 v ateliéru na zámku ve Zbirohu a dokončil ji roku 1928. Obrazy postupně předával Praze s tím, že hlavní město pro ně má postavit důstojnou výstavní síň.
  • Mucha zemřel 14. července 1939 v Praze, výstavní síň ale do té doby nevznikla a nestojí dodnes.
  • Během druhé světové války Epopej před nacisty zachránil Moravský Krumlov a až do roku 2011 jste plátna mohli vidět na tamním zámku. Pak byla Epopej převezena do Prahy a vystavena ve Veletržním paláci.
  • Slovanská epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Podle posledních informací by obrazy měly najít domov v budově, která vznikne dostavbou Lapidária na pražském Výstavišti.
Emin zámek v Šanově Památky

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici Ubytování

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Ivančice známé i neznámé Kultura

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější – malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík – dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Muchova cyklostezka Letní sporty

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Regionální muzeum v Chrudimi Kultura

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.

Topičův dům na Národní třídě v Praze Kultura

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov Kultura

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích Kultura

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena. Nová expozice by měla zmapovat postupně jednotlivá období života slavného malíře od dětství až po jeho smrt v roce 1939. V památníku lze zhlédnout výstavu děl Alfonse Muchy, která je součástí tzv. Muchovy stezky.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky Památky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Další aktuality

Kam na zimní výlet v Moravském krasu? Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
8. prosinec 2024 6:00
Příroda, Jihomoravský kraj

Prožijte duchovní Křesťanské Vánoce v Brně

Základní myšlenkou projektu Křesťanské Vánoce je přiblížit co nejširší veřejnosti duchovní poselství křesťanských Vánoc možností navštívit betlémy a tematické programy, které nabízejí během adventu a vánoční doby křesťanské farnosti a sbory. Kromě návštěv betlémů bývá součástí programů také vánoční koncerty, půlnoční bohoslužby a mnoho dalšího. Prožijte letošní adventní a vánoční čas blíže původní křesťanské duchovní tradici.
5. prosinec 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Ochutnejte vánoční klobásky na hradě Bítov

O adventním víkendu 7. a 8. prosince 2024 vás hrad Bítov 10:00 do 15:00 hodin přivítá ve vánočně vyzdobených hradních komnatách, opět trochu jinak. V hradní kuchyni pro vás navíc pan kastelán přichystal speciální grilované klobásky.
5. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí okolo čtyř set skleněných kuliček s vánočním motivem roku 2024. První letošní vánoční kulička vypadla z orloje 22. listopadu, další jí následují až do 24. prosince. Každý den vypadne jedna v 11:00 hodin, během  pátku a o víkendech jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
3. prosinec 2024 8:00
Památky, Jihomoravský kraj

Nejlepším vínem České republiky 2025 je Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2025, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, 2022 z Vinařství Volařík. Tuto prestižní soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
30. listopad 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Zámek Lednice zve na zimní prosincové prohlídky

Státní zámek v Lednici během prosince opět zve do svých interiérů milovníky památek. O adventních víkendech je možné navštívit I. prohlídkový okruh a skleník, památky jsou otevřeny denně až do 15. prosince 2024. Od 16. 12. 2024 do 31. 1. 2025 bude zámek uzavřen (kromě 26. 12. Štěpánské prohlídky). Zahrady a zámecký park jsou volně přístupné.
30. listopad 2024 11:40
Památky, Jihomoravský kraj

Zámek Valtice se pustil do rekonstrukce předzámčí

Západního předzámčí zámku Valtice prochází od listopadu 2024 rekonstrukcí. Část předzámčí je totiž v havarijním stavu a přilehlá věž má dokonce narušenou statiku. Rekonstrukce dá do pořádku nejen technický stav budov či věže, ale díky ní vznikne nová bezbariérová expozice orientálního umění, nové depozitáře a badatelna. Hotovo by mělo být v listopadu 2027.
29. listopad 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 29. listopadu do neděle 1. prosince 2024 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 219 lety. Výroční akce Austerlitz 2024 se zúčastní 1000 aktérů a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 30. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
26. listopad 2024 16:00
Památky, Jihomoravský kraj