!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika
Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika
"> "> ">
Kultura

Mucha se vrátil na jižní Moravu: Slovanská epopej na festivalu Re:publika

Vydáno 14. června 2018
Slavný secesní malíř Alfons Mucha se opět vrátil na svou rodnou jižní Moravu: na brněnském Výstavišti je nyní v rámci festivalu Re:publika k vidění jeho největší dílo, slavná Slovanská epopej. Kudy z nudy ale ví i o dalších místech, kam se můžete vypravit po jeho stopách.
Na VýstavištěBrně přilákal festival Re:publika už desetitisíce návštěvníků. Ozdobou oslav 100. výročí založení Československé republiky je Slovanská epopej, největší dílo secesního malíře Alfonse Muchy. Pokud ji nestihnete navštívit do neděle 17. června, kdy festival končí, máme pro vás dobrou zprávu: devět pláten s výjevy z české a slovanské historie a mytologie v Brně zůstane až do konce roku.
 

Muchova Epopej jako hlavní lákadlo Re:publiky

Slovanská epopej loni cestovala až do Japonska, kde ji vidělo přes půl milionu lidí. Po návratu do Evropy se devět pláten spojilo s kolekcí Muchových plakátů a společně jako unikátní výstava Alfons Mucha: Dva světy je nyní jedním z největších lákadel festivalu Re:publika. Poprvé tak máte možnost vidět Muchovo dílo v celé jeho šíři, a to v areálu BVV v hlavní lodi pavilonu H. Další díla, tedy kalendáře, reklamy na nápoje a plakáty pro rozmanité společenské a kulturní události, si prohlédnete v prostoru pod galeriemi pavilonu.

Na výstavě uvidíte plátna Slované v pravlasti, Slavnost Svantovítova na Rujaně, Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Hájení Sigetu proti Turkům Mikulášem Zrinským, Jan Milíč z Kroměříže, Kázání Mistra Jana Husa v kapli Betlémské, Schůzka Na Křížkách, Zrušení nevolnictví na Rusi a Bratrská škola v Ivančicích. Na posledním plátně s vyobrazením Muchova rodného města si všimněte samotného autora: předobrazem chlapce, který předčítá Bibli slepému starci vlevo dole, byl sám Mucha v jinošských letech.

Epopej je náročná klientka, vyžaduje speciální zacházení i teplotu, a tak bude v pavilonu trvale dvacet stupňů. V létě se budou prostory chladit, od podzimu až do konce roku vytápět. Čas prohlídky si můžete rezervovat online, protože pavilon má omezenou kapacitu. Jako návštěvníci festivalu Re:publika, který je jinak zdarma, zaplatíte snížené vstupné 150 korun (děti, studenti a senioři 100 Kč, rodinné vstupné 300 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma). Po skončení festivalu 17. června ceny stoupnou na 250/200/500 korun.
 

Moravou za Muchou

Ivančicích, kde se Alfons Mucha 24. července 1860 narodil, můžete navštívit jeho památník. Po jeho stopách se dá brouzdat i Brnem: studoval na dnešním gymnáziu na třídě Kpt. Jaroše a přivydělával si jako vokalista v chrámu sv. Petra a Pavla na Petrově. Záhy ale odešel do světa, zprvu jako malíř divadelních dekorací do Vídně a později do Mnichova a Paříže. Jeho mecenášem při studiích na mnichovské Akademii a na pařížských akademiích Julian a Colarossi byl hrabě Khuen-Belasi, rakouský šlechtic a politik, poslanec Moravského zemského sněmu. Mucha pro něj malbami vyzdobil Emin zámekŠanově u Hrušovan nad Jevišovkou a rovněž hrad Gandegg v Tyrolích.

Bohužel Emin zámek po druhé světové válce vyhořel a tím se navždy zničilo i první významnější Muchovo dílo. Dnes v zámečku sídlí Ústav sociální péče a není přístupný veřejnosti, přímo kolem něj však vede Muchova cyklostezka.
 

Co (možná) nevíte o Slovanské epopeji?

  • Colarossiho akademie, Académie Colarossi, byla umělecká škola, kterou v 19. století v Paříži založil italský sochař Filippo Colarossi. Nestudoval tu jen Alfons Mucha, mezi českými studenty byli i Zdenka Braunerová, František Bílek a Josef Čapek. Akademie zanikla ve třicátých letech 20. století, pikantní konec měl zejména drahocenný školní archiv: paní Colarossiová jej spálila, prý z pomsty za manželovo sukničkářství.
  • Myšlenka Slovanské epopeje se zrodila při Muchově pobytu v USA, kde se zapojil do slovanského vlasteneckého hnutí. Kolekce dvaceti rozměrných pláten oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti. Mucha na ní začal pracovat po návratu do Čech v roce 1910 v ateliéru na zámku ve Zbirohu a dokončil ji roku 1928. Obrazy postupně předával Praze s tím, že hlavní město pro ně má postavit důstojnou výstavní síň.
  • Mucha zemřel 14. července 1939 v Praze, výstavní síň ale do té doby nevznikla a nestojí dodnes.
  • Během druhé světové války Epopej před nacisty zachránil Moravský Krumlov a až do roku 2011 jste plátna mohli vidět na tamním zámku. Pak byla Epopej převezena do Prahy a vystavena ve Veletržním paláci.
  • Slovanská epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek. Podle posledních informací by obrazy měly najít domov v budově, která vznikne dostavbou Lapidária na pražském Výstavišti.
Emin zámek v Šanově

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.

Chateau hotel Zbiroh - staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh - staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími. K dispozici máte výběr z 53 pokojů, každý je originál, prostorem, plochou i orientací výhledů z oken.

Ivančice známé i neznámé

Ivančice známé i neznámé

Město Ivančice patří mezi nejstarší města na Moravě. S městem je spojeno několik významných osobností kultury a umění České republiky. Nejslavnější - malíř Alfons Mucha a herec Vladimír Menšík - dnes mají v Ivančicích své stálé expozice.

Muchova cyklostezka

Muchova cyklostezka

Cyklostezka vedoucí z obce Šanov kolem Emina zámku, kde maloval Alfons Mucha. Trasa prochází rovinatým terénem, krajinou s Přírodní rezervací Karlov, jehož fauna a flóra byla inspirací pro umění Alfonse Muchy.

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Topičův dům na Národní třídě v Praze

Secesní dům na Národní třídě byl přestavěný v letech 1906-08 podle návrhu architekta O. Polívky pro nakladatelství Topič. Součástí domu byl i tzv. Topičův salon, výstavní prostory, ve kterém František Topič prezentoval české i zahraniční umění.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Slovanská epopej

Slovanská epopej

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2020 - 2025 vrací na zámek Moravský Krumlov. Celý cyklus zde bude k vidění od listopadu 2020.

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice Alfonse Muchy v Ivančicích

Expozice je z důvodu rekonstrukce dočasně uzavřena.

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh - vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Další aktuality