Úvod > Aktuality > Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Mozaika romantických míst pro originální valentýnské procházky a výlety

Vydáno 13. února 2020 Příroda
Blíží se Valentýn, svátek všech zamilovaných. Květiny? Čokoláda? To všechno už tu bylo, jděte na to letos oklikou a darujte zážitek: společnou procházku nebo výlet do některého z romantických míst. A aby bylo vaše cestování co nejjednodušší, krásná místa jsme na portálu Kudy z nudy vytipovali ve všech koutech Česka.

Nejromantičtější zákoutí Prahy

Zimní Nový světKde hledat nejromantičtější místa Prahy? Hlavně daleko od lidí a tam, kde nehrozí tlačenice. Takže zapomeňte na Petřín nebo Kampu a vydejte se třeba do malebných uliček Nového světa, kde jako by se zastavil čas a kde k posezení zve útulná kavárna. Líbit se vám bude i výhled z návrší u zříceniny Baba anebo toulky Vyšehradem.

Ano, ten sice patří k oblíbeným turistickým cílům, ale poloha stranou od historického centra kdekoho odradí. Přitom je tu krásně, hlavně v podvečer, když se v parcích a na hradbách rozsvěcejí lampy.
 

Romantika řek, hradů a zámků

Vyhlídka Máj zimaK nejromantičtějším místům středních Čech – a také nejoblíbenějším mezi návštěvníky portálu Kudy z nudy – patří vyhlídka Máj; řeka Vltava v hlubokém skalnatém kaňonu pod ní má zvláštní tvar podkovy. Dostanete se sem snadno, z Teletína coby nejbližší obce je to k vyhlídce zhruba kilometr pěšky. Určitě sami budete i na další vyhlídce, která je oproti Máji zcela neznámá - jedná se o výhledové místo Na Vrchovnici.

Srdcovým esem všech romantiků na Plzeňsku je zřícenina hradu Krašov nad údolím Berounky; vede k ní žlutá značka z Kralovic anebo modře značená trasa z obce Bohy. Dalším romantickým tipem je nedaleká vyhlídka Havlova skála, která se nachází na opačné straně řeky, nedaleko obce Liblín.

Soutěž o nejromantičtější zámek má většinou tři jasné vítěze: Bouzov, Pernštejn a Červenou Lhotu. Společné nemají jen to, že si zahrály ve spoustě pohádek, ale také to, že v únoru spí hlubokým zimním spánkem. Raději se tedy vypravte na zámek Hluboká, kde nabízejí zimní prohlídkovou trasu a na romantickou procházku se můžete vydat do zámeckého parku.
 

Místa tajemná

Panenský Týnec v ziměZdá se, že romantice svědčí jistá dávka tajemství. Například Svatošské skály u Lokte jsou obestřené smutnou legendou o zkamenělé svatbě. Nicméně lázeňským hostům pověsti nikdy nevadily, skály odedávna představovaly oblíbené místo v okolí Karlových Varů. Svá tajemství má i Modlivý důl na Českolipsku; pokud se k němu vydáte od hradu Sloup, rozšíří se přehlídka romantických míst také o lesní divadlo ve stínu skal a další půvabná zákoutí.

Podobně jako Svatošské skály jsou lákavým tajemnem obestřená také další romantická místa, ať už si vyberete nedokončený chrám v Panenském Týnci, údajně prostoupený pozitivní energií, anebo Zemskou bránu, skalnaté údolí Divoké Orlicejeskyní loupežníka Ledříčka a Pašeráckou lávkou. Údolím se klikatí pohodlná, modře značená cesta, která vás od Zemské brány dovede až do Klášterce nad Orlicí a k začátku vodní nádrže Pastviny.
 

Romantika v zahradách a parcích

Park Lednice v ziměKdo se někdy prošel parkově upravenou a až pohádkovou krajinou Lednicko-valtického areálu, ten bude mít na jiná romantická zákoutí značně vysoké nároky. Podobně půvabná místa přesto existují, a tak vás oslnivé zážitky čekají například při první návštěvě Květné zahradyKroměříži, při procházce Terčiným údolím u Nových Hradů anebo v některém z rozsáhlejších zámeckých parků, třeba v Hradci nad Moravicí, ve Vlašimi nebo v Krásném Dvoře. Jsou samá překvapení a objevíte v nich například čínský pavilon nebo novogotický templ.
Ty jsi můj přírodní výběr aneb měsíc lásky v Zoo Brno

Ty jsi můj přírodní výběr aneb měsíc lásky v Zoo Brno

Ve zvířecím světě není měsícem lásky únor, ale březen, tedy čas, kdy se rodí mláďata. Ne každý má ovšem štěstí a podaří se mu v danou sezonu rozmnožit.

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici – jeden z nejkrásnějších pohledů na Vltavu

Vyhlídka Na Vrchovnici patří k jedněm z nejkrásnějších pohledů na řeku Vltavu, v tomto případě na hladinu Slapské přehrady. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky - ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Vyhlídka Havlova skála na Berounce

Havlova skála se nachází poblíž obce Horní Liblín v přírodním parku Horní Berounka. Jedná se o přibližně 30 metrů vysoký skalní ostroh s krásným výhledem na meandr řeky Berounky. Je odsud vidět městečko Liblín, hrad Libštejn s nedalekým mlýnem a vodácký kemp Kobylka.

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

Zámecký park Sychrov - unikátní sbírka dřevin

U romantického novogotického zámku Sychrov se rozprostírá rozlehlý anglický park, který po roce 1820 založil první z rodu Rohanů, kníže Charles Alain de Rohan, pro kterého bylo sbírat rostliny vášní. V letech 1840 až 1850 zde vysázel nejvíce dřevin, podle dokladů 398 jehličnanů a 1495 listnáčů.

Modlivý důl u Svojkova - tajemné poutní místo

Modlivý důl u Svojkova - tajemné poutní místo

Romantické skalnaté údolí Modlivý důl se táhne mezi pískovcovými skalami pod Slavíčkem a Tisovým vrchem na severovýchodním okraji Svojkova, nedaleko Nového Boru. Jedná se o tajemné poutní místo, o jehož původu se vyprávěly různé pověsti.

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň - zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.

Kampa - romantika v centru Prahy

Kampa - romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Podzámecká zahrada v Kroměříži

Původně užitková a květinová zahrada se v 17. století proměnila v nádhernou barokní zahradu, architektonicky propojenou se zahradním průčelím zámku. Vzácné rostliny a dřeviny doplňují potůčky a rybníky, romantické malé stavby i originální sochařská výzdoba.

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

Besedické skály - labyrint romantických pískovcových skal v Českém ráji

V Besedických skalách objevíte tajnou modlitebnu českých bratří a krásné výhledy. Nezapomenutelná bude procházka skalními bludišti Kalich a Chléviště. Naučná stezka Besedickými skalami v Českém ráji je zaměřena na geologii a najdete na ní deset informačních tabulí.

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Naučná stezka Zemská brána - poznejte nejkrásnější úsek Divoké Orlice

Chráněným přírodním výtvorem a oblíbeným výletním místem je Zemská brána v Orlických horách. Jedná se o skalnatý úsek Divoké Orlice, kde řeka vyhloubila romantické údolí v pevných, ale rozpukaných rulách a pronikla tak do vnitrozemí Čech.

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Bartoňova útulna v Pekle - restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna v Pekle - restaurace a ubytování ve stylové chatě

Bartoňova útulna se nachází v romantickém údolí Peklo nedaleko Nového Města nad Metují.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.