ÚvodAktualityStavba z kartonu vzdá ve Žďáru nad Sázavou hold slavnému Santinimu
Zážitky

Stavba z kartonu vzdá ve Žďáru nad Sázavou hold slavnému Santinimu

  • 15. června 2023
Ve Žďáru nad Sázavou se uskuteční jedinečný happening. Za pomoci veřejnosti vznikne monumentální stavba z kartonu vycházející ze základních principů geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho. Od 17. do 18. června budou probíhat tvořivé workshopy, v sobotu 24. června pak dojde pod taktovkou francouzského abstraktního umělce Oliviera Grossetête k sestavení uměleckého objektu z kartonových krabic. Umělecká akce je poctou Santinimu, od jehož smrti letos uplyne 300 let.
stavba karton a lepenkaOlivier Grossetête je francouzský vizuální umělec, který tvoří díla z kartonu po celém světě a v červnu poprvé představí svou originální metodu také v České republice – v areálu žďárského zámku vznikne dílo inspirované tvorbou Santiniho. Do stavby jedinečného díla se může zapojit kdokoliv. Od 17. června budou celý týden probíhat dopolední a odpolední workshopy otevřené všem zájemcům starším 9 let. Pod vedením Oliviera Grossetête a jeho týmu budou zájemci společně připravovat jednotlivé díly pro finální kartonovou stavbu. Ti, kdož by se chtěli zapojit, mohou kontaktovat správu Zámku Žďár nad Sázavou.

Od 17. do 23. června budou probíhat tvořivé workshopy v budově Konventu. Denně se zde vystřídá zhruba 60 osob, kteří budou rozděleni do dvou skupin. Pod vedením Oliviera Grossetête nebo jeho asistentů budou tvořit komponenty finálního díla. Dopoledne od 8:30 do 12:30 a odpoledne od 13:30 do 17:30 hodin. O týden později, v sobotu 24. června, proběhne samotná stavba monumentálního díla.
 

Kartonová stavba bude stát pod Zelenou horou pouze jeden den

stavba karton a lepenkaFinále happeningu (samotná instalace díla) se uskuteční 24. června 2023 na terase před Muzeem nové generace pod hrází Konventského rybníka. Od sobotního rána začne přenos komponentů z Konventu, vlastní stavba potrvá 8 až 10 hodin, podle náročnosti a počtu zapojených osob. Následně se stavba ukotví, nasvítí a bude k obdivu návštěvníků volně přístupná. Dokončené dílo zde bude možné obdivovat do neděle 25. června do 15 hodin, kdy proběhne jeho demolice. Také bourání díla je neodmyslitelnou částí happeningu a tvorby francouzského autora. Na vznik díla bude potřeba 1 600 krabic.

stavba karton a lepenkaFrancouzský vizuální umělec Olivier Grossetête se narodil v roce 1973 v Paříži, žije v Marseille a tvoří po celém světě. Od studia na škole výtvarných umění ve Valencii se snaží pomocí své tvorby oživovat sny a poezii v každodenní realitě. Pomocí hry zpochybňuje zákony, kterými se řídíme. Známé jsou jeho obří stavby z kartonu, pomocí kterých zkoumá městské prostory a umožňuje nám je společně prožívat. Do stavby se zapojují i obyvatelé měst, kteří společně vytváří utopickou budovu, dočasnou a zbytečnou. Účastní se tak uměleckého zážitku, ve kterém každý najde své právoplatné místo. Konstrukce z lepenky a pásky je vyrobena bez jeřábů nebo strojů, pouze s využitím lidské energie. Olivier Grossetête tvořil kartonové monumentální konstrukce po celém světě, na mnoha místech v Evropě, USA, Austrálii či Asii. V České republice se představí poprvé.
Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou Kultura

Muzeum nové generace Žďár nad Sázavou

Muzeum nové generace nabízí unikátní spojení nejmodernější audio a videotechniky s klíčovými momenty historie bývalého cisterciáckého kláštera a zámku Žďár nad Sázavou. S virtuálními průvodci prožijete příběhy osobností, které významně ovlivnili tento unikátní areál.

Zámek Žďár nad Sázavou Kultura

Zámek Žďár nad Sázavou

Nechte se provést příběhem areálu bývalého cisterciáckého kláštera ze 13. století a dnešního zámku rodiny Kinských. Hledáte místo, které propojuje živou historii s živou přírodou a moderními prvky? Chcete podniknout výlet na jeden nebo více dní, který si užije úplně celá rodina?

Konventský rybník ve Žďáru nad Sázavou Příroda

Konventský rybník ve Žďáru nad Sázavou

Konvenský rybník zabírající plochu asi 11 ha, je napájen Stržským potokem, který pokračuje pod barokním mostem a ústí do Bránského rybníka. Rybník byl dříve využíván pro chov ryb a jeho vody pro potřeby kláštera a pohonu mlýnu.

Další aktuality

Tipy na výlety po stopách hravých soch Michala Olšiaka nejen na Vysočinu

Vydejte se na putování po sochách Michala Olšiaka. Jeho specifické sochy zvířat a bájných tvorů, které jsou na první pohled dobře rozpoznatelné, naleznete na mnoha místech Vysočiny, nejvíce je jich u sochařova rodného města Žďáru nad Sázavou. Destinační společnost Koruna Vysočiny připravila turistickou hru, která vás provede tímto regionem. Seznámí vás se všemi sochami Michala Olšiaka na Vysočině i mimo ní.
23. květen 2024 6:48
Zážitky, Kraj Vysočina

Vysočina Aréna opět zažije Světový pohár horských kol

Od roku 2011 se v Novém Městě na Moravě každoročně jezdí Světový pohár horských kol. Soutěž nejprestižnějšího seriálu závodů horských kol UCI Mountain Bike World Series, která je u diváků ve velké oblibě, se jede tento rok od 24. do 26. května 2024. Do třídenního programu, letos hlavně v sobotu a neděli, je vloženo celkem dvanáct samostatných závodů v pěti kategoriích, od juniorských přes „třiadvacítkové“ až po elitní bikerské kategorie. Závody bude živě přenášet také sportovní kanál ČT Sport.
9. květen 2024 10:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Vysočině

Vysočina vypadá jako idylický obraz venkova: oblé kopce, hluboké lesy, rozlehlé louky, rybníky, zatopené lomy a cesty lemované alejemi. Pokud si zrovna chcete užít krásnou dovolenou s kempováním, inspirujte se tipy portálu Kudy z nudy na příjemné kempy. Stačí si vybrat, kde si postavíte stan či zaparkujete karavan. V nabídce jsou i místa, které disponují chatkami.
30. duben 2024 13:15
Ubytování, Kraj Vysočina

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Kraj Vysočina

Vytipovali jsme pro vás deset neobjevených skvostů kraje Vysočina. Prozkoumejte krásné technické památky, hradní zříceniny a kláštery, a také zámek, jemuž se přezdívá moravské Hradčany. Prozradíme vám, že ho najdete v Brtnici, malebném městě mezi Jihlavou a Třebíčí. Naplánujte si výlet na spoustu zajímavých a neobjevených míst, například do Stálé expozice Míly Doležalové, chrámu Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáru nad Sázavou, na zámek Červená Řečice nebo do rodného domu Josefa Hoffmanna, který najdete také v Brtnici.
21. duben 2024 12:01
Památky, Kraj Vysočina

Užijte si výlet do Dolní Rožínky – znáte zdejší památky, které jsou volně dostupné?

Dolní Rožínka je ideálním místem na výlet s celou rodinou. A nemusíte nutně navštívit zábavné atrakce, které se mohou snadno prodražit. Kudy z nudy vám místo toho nabízí k výletu volně dostupná místa, která lze navštívit bez koruny v kapse a navíc i po celý rok.
17. duben 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Česko mezi řádky: Jaroslav Hašek a Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

14. března 1921 začali Jaroslav Hašek (1883–1923) a jeho kamarád Franta Sauer (1882–1947) po žižkovských hospodách prodávat první sešit Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Dva roky poté Hašek v necelých čtyřiceti letech zemřel, aniž by svůj slavný román dokončil. Kdo tehdy mohl tušit, že se dílo dočká překladů do téměř šedesáti jazyků, milionů prodaných výtisků a i po sto letech bude bavit, provokovat a nabízet nové souvislosti a interpretace?
15. duben 2024 12:07
Zážitky, Kraj Vysočina

Na vrchu Křemešník opět teče zázračná voda

Zázračná studánka (někdy nazývaná také Zlatá) vyvěrá periodicky na vrchu Křemešník u kaple sv. Jana, nedaleko Pelhřimova. Nyní má opět dostatek vody a pramen tak do studánky teče. Zdejší voda obsahuje stopy stříbra a nikdy se v lahvích nekazí. Podle legend dokázala léčit i mor a vyvážela se nejen do zemí českých, ale vyplouvali s ní i rakousko-uherští námořníci z Terstu na širé moře.
4. duben 2024 6:00
Příroda, Kraj Vysočina

50 tipů, kam na výlet v okolí Jihlavy

Kam na výlet v Jihlavě a okolí? Lomy, skály, přírodní zajímavosti, lesy a k tomu jako bonus úžasné památky, zříceniny hradů a zámecké expozice. Pokud máte tohle všechno rádi, vydejte se určitě na Vysočinu a do okolí Jihlavy. Hledáte inspiraci pro svůj příští výlet na Vysočině? Nehledejte nic jiného a vyberte si z našich tipů!
1. duben 2024 9:05
Zážitky, Kraj Vysočina