Úvod > Aktuality > 50 druhů pestrobarevných motýlů poletuje tropickým skleníkem Fata Morgana
50 druhů pestrobarevných motýlů poletuje tropickým skleníkem Fata Morgana
"> "> "> "> "> ">
Příroda

50 druhů pestrobarevných motýlů poletuje tropickým skleníkem Fata Morgana

  • Vydáno7. května 2019
Oblíbená výstava tropických motýlů v trojské botanické zahradě je v plném proudu. Botanická zahrada hl. m. Prahy nechala tentokrát dovézt zajímavé druhy, které ještě v tropickém skleníku nelétaly. Novinkou letošní výstavy je jeden z nekrásnějších motýlů světa babočka druhu Agrias amydon z tropické Ameriky. Tématem letošní výstavy je migrace, tedy pravidelné přesuny motýlů často i na velké vzdálenosti. Exotický svět motýlů je ve skleníku otevřen až do 26. května 2019.
MotýlHledáte nevšední dárek pro maminky či babičky, nebo chcete jen tak potěšit své blízké? Vezměte je na výstavu exotických motýlů do Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji a objevte kouzlo těchto živočichů. Otakárci, babočky i noční martináči a mnoho dalších, celkem více než 5000 kukel 50 druhů motýlů, se objeví v plné kráse na pozadí tropické džungle.

Letošní v pořadí sedmnáctá výstava se zaměřila na zajímavý aspekt života některých druhů motýlů, a to na jejich pravidelné migrace. Některé druhy prožijí celý život na jednom místě, jiné ale dokážou uletět i tisíce kilometrů. Navíc si motýli musí během letu na velké vzdálenosti poradit sami. Na rozdíl od ptáků s sebou při tahu většinou nemají nikoho zkušeného, kdo už cestu absolvoval. Migrují totiž jen jednou za život. Potomci motýlů, kteří už na místě určení byli, si informace nezbytné pro cestování nesou zapsané v genech.

MotýlTěšit se můžete na oblíbené „soví motýly“, noční obry druhu Attacus atlas i na překrásné modré babočky rodu Morpho. Chybět nebudou ani nejznámější cestovatelé –  monarchové druhu Danaus plexippus. Novinkou letošní výstavy je jeden z nekrásnějších motýlů světa babočka druhu Agrias amydon z tropické Ameriky. Jeho housenky si opravdu uměly vybrat, živí se totiž listy různých druhů rudodřevu. Nejznámějším druhem je rudodřev koka neboli kokainovník pravý, z jehož listů se získává kokain a v minulosti se z něj vyráběl i nápoj coca cola. V Evropě tohoto motýla momentálně vystavuje pouze trojská botanická zahrada, motýlí farma ve Stratfordu a zahrada v Mainau. Babočky Agrias amydon tráví většinu dospělého života vysoko v korunách stromu deštného pralesa. Jelikož mezi nejkrásnější motýly na světě a jako takové jsou předmětem eminentního zájmu sběratelů motýlů a fotografů. Návštěvníci skleníku Fata Morgana tak mají jedinečnou šanci tohoto motýla vyfotografovat, aniž by museli podnikat cestu do dalekých krajů.

Výstava proběhne ve skleníku Fata Morgana od 11. dubna do 26. května denně mimo pondělí od 9:00 do 19:00 hodin. Vstupné stojí 150 korun.
Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.