Úvod > Aktuality > Moravské zemské muzeum zůstává virtuálně otevřeno - nahlédněte do expozic odkudkoliv

Moravské zemské muzeum zůstává virtuálně otevřeno - nahlédněte do expozic odkudkoliv

Vydáno 31. března 2020 Kultura
Taky se vám stýská po chlupatém mamutovi, dravcích nad hlavou, ptakoještěrech či snad po žlutém Čmelákovi? Neváhejte a podívejte se do muzea online! Jedinečné D3 záběry umožňují nahlédnout do vybraných expozic Moravského zemského muzea - Fauna Moravy, Středoevropská křižovatka, Pavilon Anthropos a mnohé další jako na dlani! A hned jak se zase muzeum otevře, přijďte - mamut je ve skutečnosti opravdu veliký a hroudy chalkopyritu se krásně blyští.

Prezentace výstavy Jako růže. Móda zrcadlem doby.

jako růže. zrcadlem dobyStovky nadšených návštěvníků za necelý měsíc stihly v Dietrichsteinském paláci zhlédnout výstavu Jako růže. Móda zrcadlem doby. Bohužel na další stovky se již kvůli uzavření muzea nedostalo. Obětavá kurátorka Libuše Dufková tedy neváhala a sestavila online prezentaci nejzajímavějších kousků ze sbírek Etnografického ústavu. Přijměte proto pozvání a nahlédněte do šatníku elegantních dam a šarmantních pánů z přelomu 19. a 20. století.

jako růžeV šatníku se skrývají další zajímavé kousky - například nákladně řešené šaty z drahých materiálů z konce 19. a přelomu 20. století, oděvy s husí hrudí z prvního desetiletí 20. století, střízlivé variabilní komplety z doby první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. Opomenuto není ani oblečení mužů, dětí a tradiční oděv obyvatel brněnského venkova. Součástí výstavy je i řada dobových módních doplňků, obuvi i spodního prádla.

A až se muzeum zase otevře, přijďte na výstavu! Něžnou krajku či heboučký rukávník totiž nejlépe oceníte naživo.
 

Virtuální prohlídky: Amálie Kožmínová - industriální učitelka na cestách Podkarpatskou Rusí

Podkarpatská RusKlidně seďte doma a přitom se vydejte na Východ! Po připojení Podkarpatské Rusi k Československu bylo nutné vykonat velký kus teoretické i praktické práce, aby tento region mohl být rovnoprávnou součástí nové republiky. V mimořádně krátké době musela být určena strategie rozvoje ekonomického i kulturního; to vyžadovalo podklady přímo z terénu. Podkarpatská Rus se tedy stala profesní destinací stovek českých úředníků, vojáků, lékařů, techniků, učitelů.

Mezi těmi, kdo pomáhali široce koncipované strategii, byla i Amálie Kožmínová (1876-1951): odborná učitelka a spisovatelka, propagátorka lidové výšivky v roli školní inspektorky a stipendistky Civilní správy Podkarpatské Rusi do tohoto regionu přijela v říjnu 1919, necelé čtyři týdny po připojení k Československé republice. Životní úrovní i vysokou negramotností obyvatelstva byla šokována.

Podkarpatská RusDoslova v bojových podmínkách objížděla vesnice a studium lidové kultury se pro ni stalo základem a východiskem pro organizování vzdělávací činnosti v nejširším slova smyslu. Vedla kurzy vyšívaček a v době obecného poválečného nedostatku zajišťovala k tomu potřebný materiál, zprostředkovávala výstavy a prodej prací karpatoruských vyšívaček. V Čechách realizované výstavy doprovázela diapozitivy a honoráře věnovala částečně fondu Červeného kříže, částečně jimi financovala vlastním nákladem vydanou monografii. V ní kromě historického, přírodovědného a hospodářsko správního přehledu podala také popisy lidového oděvu, bydlení, obřadů rodinného cyklu.

Virtuální prohlídka tak přinese unikátní záběry ze sbírek Etnografického ústavu MZM a autentické vzpomínky na dobu po I. světové válce s doprovodným textem kurátorky PhDr. Heleny Beránkové.


Virtuální prohlídky stálých expozic

virtuální prohlídky mzmA jaké další virtuální prohlídky Moravské zemské muzeum nabízí? Jedinečné D3 záběry umožňují nahlédnout do vybraných expozic. Prohlédnete si Zaniklý život na Moravě, expozici Dietrichsteinského paláce, která je věnována vývoji života v jednotlivých geologických érách - v období prvohor, druhohor i třetihor. Přírodu dnešní Moravy můžete obdivovat v expozici Fauna Moravy Biskupského dvora. Jednotlivé druhy jsou prezentovány v biologických skupinách ve svém přirozeném prostředí - biotopu (diorama tetřevů, sov, dropů, jelenů, srnčí zvěře, lišek, divokých prasat).

Nová stálá expozice v Dietrichsteinském paláci s názvem Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události. Prohlédnete si letadlo Čmelák, dobové plakáty i uniformy. Nesmí chybět ani Pavilon Anthropos s oblíbenou figurínou mamuta a nálezy z nejranějších období lidských dějin. Opomenout nemůžeme ani virtuální prohlídku interaktivní expozice v Biskupském dvoře Mendelianum, která připomíná odkaz Gregora Johanna Mendela.
Dietrichsteinský palác v Brně

Dietrichsteinský palác v Brně

Mimořádné exponáty dokumentující pravěk Moravy, Velkou Moravu, Moravu ve středověku, velká kolekce minerálů a nerostů, to vše najdete v jedné ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně v Dietrichsteinském paláci na Zeleném trhu.

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum v Brně

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.

Mendelianum Brno - atraktivní svět genetiky

Mendelianum Brno - atraktivní svět genetiky

Nová interaktivní expozice v Biskupském dvoře v Brně připomíná odkaz Gregora Johanna Mendela. Můžete zde prozkoumat třeba DNA pomocí nejnovějších přístrojů a podnikat další atraktivní pokusy v molekulárně biologické laboratoři.

Palác šlechtičen v Brně

Palác šlechtičen v Brně

Jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea v Brně je Palác šlechtičen. Probíhají zde krátkodobé výstavy a připravuje se nová stálá expozice Obrázky ze života vesnice. Od 1.12. 2017 je Palác šlechtičen uzavřen kvůli rekonstrukci, která potrvá nejméně do roku 2019.

Cesta do pravěku v Brně - pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Cesta do pravěku v Brně - pavilon Anthropos a rekonstrukce mamuta

Ojedinělé muzeum dokumentuje nejstarší dějiny osídlení Moravy a celého evropského kontinentu. Značnou pozornost dětí i dospělých přitahuje zejména 3,5 m vysoký model mamuta v životní velikosti, provázený mládětem. Rozsáhlá muzejní expozice patří k největším a nejmodernějším svého druhu v Evropě.

Morava ve 20. století - expozice Moravského zemského muzea

Morava ve 20. století - expozice Moravského zemského muzea

Nová stálá expozice Moravského zemského muzea Středoevropská křižovatka mapuje novodobé dějiny a reflektuje zásadní události Moravy od Rakouska-Uherska až do Evropské unie. Moravu líčí jako středoevropskou křižovatku.

Biskupský dvůr v Brně

Biskupský dvůr v Brně

V historické části Brna, pod katedrálním kostelem sv. Petra a Pavla, se rozkládá Biskupský dvůr. Jedná se o soubor budov, které jsou jednou ze stálých expozic Moravského zemského muzea a zároveň jsou nejstaršími budovami tohoto muzea.

Moravské zemské muzeum - Dům Jiřího Gruši

Moravské zemské muzeum - Dům Jiřího Gruši

Moravskému zemskému muzeu se díky dobrým vztahům s Jiřím Grušou a na základě jeho osobního přání podařilo získat do sbírek jeho archiv, který je uložený v objektu Moravského zemského muzea v Hudcově ulici 76 v Brně. Objekt je proto pojmenován Dům Jiřího Gruši.