Úvod > Aktuality > Moravská galerie v Brně zůstává s veřejností i odborníky on-line
Moravská galerie v Brně zůstává s veřejností i odborníky on-line
"> "> "> ">

Moravská galerie v Brně zůstává s veřejností i odborníky on-line

Vydáno 20. března 2020 Kultura
Moravská galerie v Brně bude v souvislosti s mimořádnou situací týkající se koronaviru své aktivity nyní prezentovat v on-line prostředí, ať už formou her pro děti či edukativních videí. Výstavy, které měly být zahájeny na konci dubna, budou odloženy minimálně o měsíc, ale nevylučuje se ani jejich posunutí na podzim. Jedná se především o výstavní projekt Rajlich 100, jenž má připomenout zakladatele bienále grafického designu Jana Rajlicha.
Moravská galeriePo dobu uzavření výstavních prostor se Moravská galerie v Brně přesouvá do on-line světa. Na svých webových stránkách a sociálních sítích bude postupně doplňovat hravé pomůcky, které mohou zpříjemnit čas dětem. Již nyní je jim k dispozici ke stažení ilustrované domino, jež se tematicky váže k architektovi a designérovi Josefu Hoffmannovi. Více než 220 tisíc děl ze sbírek Moravské galerie si mohou zájemci prohlédnout on-line na sbirky.moravska-galerie.cz. Díla zde mohou selektovat dle výtvarného druhu, techniky, námětu či autora. Některá z význačných děl bude galerie v následujících dnech představovat na svých sociálních sítích – ukáže je v jiném světle prostřednictvím krátkých příběhů, kvízů, anket či kurátorských video komentářů.

Moravská galerieVzhledem k prognózám, které predikují dlouhodobější omezení provozu, rozhodlo vedení Moravská galerie o časovém posunu výstav, jež měly zahájit jarní sezónu. Ve čtvrtek 23. dubna se mělo konat otevření tří výstav připomínajících výjimečnou osobnost grafického designu Jana Rajlicha st., zakladatele Bienále Brno. Součástí projektu má být rovněž mezinárodní přehlídka plakátů jako pocta Janu Rajlichovi, kterou galerie připravuje ve spolupráci se Sdružením Bienále Brno.

moravská galerieVe stejném termínu měla být v Pražákově paláci zahájena retrospektivní výstava rekapitulující zásadní akce umělecké skupiny Rafani – stejně jako v případě projektu Rajlich 100, i otevření série výstav Rafanů bude přesunuto nejdříve na konec května, nevylučuje se ani odklad na podzimní sezónu, přesnější termín zveřejní galerie později. Brněnská muzejní noc, jíž je Moravská galerie garantem, by se v případě pozitivnějšího vývoje mohla konat v průběhu měsíce června, její realizace je prozatím nejistá. Z důvodu finančních úspor se v letošním roce neuskuteční výstava designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala v Jurkovičově vile, dojde naopak k prodloužení aktuální výstavy umělců Evy Eisler a Petera Demka.
Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr - jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně - Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně - Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.

Další aktuality