Úvod > Aktuality > Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online
Kultura

Moravská galerie otevře 9. prosince, nadále bude také online

  • Vydáno7. prosince 2020
Moravská galerie otevře ve středu 9. prosince stálé expozice, aktuální výstavy Rajlich 100 a Rafani a také Jurkovičovu vilu. Současně bude zahájena výstava Nejkrásnější česká kniha roku 2019 v prostorách knihovny Pražákova paláce. Galerie se nadále soustředí také na online prezentaci svých sbírek prostřednictvím videí a interaktivních vzdělávacích programů pro dospělé i děti. Diváci mohou absolvovat pravidelné online kurzy dějin umění či se dozvědět něco více o exponátech a zároveň se vzdělávat v anglickém jazyce. Díky zápůjčce uměleckých děl z Artotéky Moravské galerie si mohou zájemci vytvořit vlastní galerii doma.
moravská galerieMoravská galerie zahájila v polovině září dva velké výstavní projekty, výstavu věnovanou tvorbě grafika a umělce Jana Rajlicha st. a první z šesti výstav umělecké skupiny Rafani, zpřístupněny budou od 9. prosince. Zároveň galerie zamýšlí kompenzovat dobu, po kterou byla uzavřená, a posouvá zakončení obou výstav o několik měsíců. Díky důrazu na prezentaci děl z vlastních sbírek, jako tomu je u výstavy Rajlich 100, či autenticitě rafanovské instalace vzniklé přímo pro prostor Atria Pražákova paláce, si může Moravská galerie dovolit razantní prodloužení. Současně vznikají video komentované prohlídky Rajlichovy výstavy a online diskuze s Rafany.

moravská galerieOtevření galerie bude spojeno se zahájením výstavy Nejkrásnější česká kniha roku 2019, kterou Moravská galerie pořádá každým rokem v prostorách knihovny Pražákova paláce k prezentaci výherců soutěže.
Přestože budou od středy otevřeny všechny aktuální a stálé výstavy, současná opatření nedovolují uspořádat pravidelné doprovodné programy pro širokou veřejnost. Proto galerie nadále pracuje na online programech a přímé podpoře umělců a odborníků.
 

On-line programy Moravské galerie

moravská galerieV období pandemie lektorské oddělení galerie vytvořilo nový typ vzdělávacích online programů rozšiřující umělecké i jazykové znalosti, jakými jsou video série Five minutes Art(w)alk představující stálé expozice moderního umění či A proč? Book club prezentující školákům knižní příběhy z uměleckého prostředí v anglickém jazyce. Zájemci o rozšíření umělecko-historických obzorů se mohou zúčastnit pravidelných kurzů dějin umění pod názvy Fenomény a Od starověku po současnost. Galerie je přenáší nyní online formou po zakoupení vstupenky na portálu GoOut.

moravská galeriezabavení a vzdělávání dětí je připraveno hned několik typů online programů. V rámci online Barevného dopoledne jsou připravené návody či tipy na tvůrčí aktivitu pro děti od 2 do 6 let. Program Doma v galerii zase hravou formou seznámí dětské diváky a jejich rodiče s výstavami, umělci a uměleckými díly ze stálých expozic.
Paradox, který v současné situaci nastal ve vztahu umění a jeho diváka, jenž je může vnímat pouze digitální formou, galerie kompenzovala online službou půjčovny uměleckých děl, která se pod názvem Artotéka nachází v Pražákově paláci. Zájemci o intenzivnější zprostředkování uměleckého díla v prostředí svého domova či kanceláři, si mohou nadále vybrat z téměř sto padesáti děl malířů, grafiků a fotografů mladé a starší generace. Na YouTube kanálu galerie jsou dispozici také video rozhovory s autory, díky nimž může být volba toho správného díla na stěnu svého doma snazší.

Veškerý online program je pravidelně zveřejňován na YouTube kanálech, facebookových, instagramových a webových stránkách Moravské galerie.
Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně – druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr – jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Moravská galerie v Brně – Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně – Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici Brno předměstí Vídně, která přibližuje lokální umění v kontextu vídeňské tvorby, přičemž kombinuje ukázky vysokého umění i uměleckého řemesla.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Další aktuality

Zámek Slavkov otevře své brány již tuto sobotu

Zámek Slavkov – Austerlitz otevře své brány návštěvníkům 25. března 2023. Letošní sezóna bude ve znamení nových i tradičních akcí, zámek nabídne návštěvníkům zážitky pro rodiny s dětmi, seniory i milovník historie. Ti se mohou letos těšit na Svět kostiček, moravský festival jídla a řemesel, sraz historických aut a motorek anebo již netrpělivě očekávaný koncert Deep Purple a Hollywood Vampires!
Jihomoravský kraj | Památky

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Jihomoravského kraje

Jaké proměny prožila jižní Morava během posledních třiceti let? Poprvé jsme si například prohlédli unikátní historické vodojemy, Labyrint pod Zelným trhem nebo science centrum Vida! v Brně, Archeopark v Pavlově nebo Aqualand Moravia v Pasohlávkách. Milovníci vín získali Salon vín ve Valticích a enotéku ve Znojmě, zápisu do UNESCO se dočkala vila Tugendhat a Lednicko-valtický areál. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Jihomoravským krajem rok za rokem!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Jaro je tady! Mandloně v Hustopečích už kvetou

V Hustopečích nedaleko Břeclavi, v unikátních mandloňových sadech, se během minulého týdne objevily první kvítky. Aktuálně je již polovina sadu v květu! Přírodní raritu střední Evropy tvoří na 1200 stromů, které zde byly vysazeny před 70 lety. Mandloně patří mezi první posly jara a kvetou ze všech stromů nejdříve. Přijďte se podívat a užít si první teplé dny spolu s mandloňovou vůní. Slavnosti mandloní a vína se letos konají od 24. do 26. března, ovšem udělat si jarní vycházku za rozkvetlými sady můžete kdykoliv. Cestou k sadům můžete využít i audioprůvodce, který vás nasměruje a dozvíte se spoustu zajímavostí o historii i současnosti sadů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.
Jihomoravský kraj | Památky

Groove Brno přiveze na jih Moravy světové hvězdy

Groove Brno je mezinárodní hudební festival, který do jihomoravské metropole přiváží hvězdy soulu, funku a jazzu. Letošní ročník je již šestnáctý. Podívejte se, kdo se letos v jihomoravské metropoli představí.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na Havranickém vřesovišti v Podyjí kvetou vzácné koniklece

Havranické vřesoviště po roce opět postupně zaplavují koniklece, které zdejší stráně zabarvují do fialova. Stalo se tak díky koním z anglického Exmooru, které pravidelně spásávají agresivní druhy trav, které původní koniklece dlouhodobě vytlačovaly z tohoto území.
Jihomoravský kraj | Příroda

Na Kamenném vrchu v Brně vykvétají první koniklece

Na brněnském sídlišti Kamenný vrch najdete velkou raritu – nachází se zde stejnojmenná přírodní rezervace, přezdívaná Kameňák. Právě zde nyní začínají kvést desetitisíce konikleců velkokvětých. Louky se letos začínají barvit do fialova o pár týdnů dříve, než obvykle, a to díky teplejší zimě, která u nás letos panovala. Počet trsů rostliny na Kamenném vrchu dosahuje dosahuje téměř 55 tisíc, čímž vytváří jednu z největších populací koniklece na světě.
Jihomoravský kraj | Příroda

Poznejte sochy v Brně: 10 tipů na nejzajímavější díla moravské metropole

Brno je velmi bohaté na často bizarní sochy, které na tvářích kolemjdoucích vykouzlí potutelný úsměv. V našich tipech vám Kudy z nudy přináší ty nejzajímavější z nich, jako je socha Jošta, brněnský orloj, Edisonovy žárovky anebo bronzový monument Hrachovina. Udělejte si pěknou procházku po městě – některá ze zmíněných soch se může stát jejím zajímavým cílem. Zvídavým turistům pak doporučujeme procházkovou trasu Sochy v Brně.
Jihomoravský kraj | Památky