!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Moravská galerie láká návštěvníky do svých expozic
Moravská galerie láká návštěvníky do svých expozic
"> "> ">
Kultura

Moravská galerie láká návštěvníky do svých expozic

Vydáno 22. května 2020
Moravská galerie otevřela své výstavní prostory již minulý týden. Zájemcům je opět k dispozici nová expozice Brno předměstí Vídně i výstavy v Pražákově paláci nebo Jurkovičově vile, počet návštěvníků je však regulován, od 10 do 12 hodin se galerie otevírá primárně seniorům. Na poslední květnový den galerie připravila galerie speciální rodinný program spojený s křtem ilustrované knihy pro děti o Josefu Šímovi Jak namalovat vejce.
Moravská galeriePo dlouhodobém uzavření se otevřela i Moravská galerie a hned spustila sezónní pop-up projekt Beer is here. Na nádvoří Pražákova paláce tak je vždy od středy do pátku k dispozici Výčep u Pražáků, každý čtvrtek se tu koná doprovodný program volně navazující na expozici konceptuálního umění Art is here. Projekt Beer is here tematizuje nonkonformní uměleckou pospolitost v období normalizace, pro níž bylo pivo a hospoda místem umělecké i občanské svobody. Nabízí přednášky a autorské prezentace, rekonstrukce klíčových akcí spojených s pivem, autorská čtení, filmové projekce nebo open-air koncerty. Na nádvoří Pražákova paláce vystoupí kulturní osobnosti města Brna, které jsou generačně spjaté se sběratelem a umělcem Jiřím Valochem.

Jurkovičova vilaMoravská galerie zve také do Muzea Josefa Hoffmanna a Jurkovičovy vily. V Brtnici, rodišti slavného architekta a designéra Josefa Hoffmanna, zahajuje letní sezónu – návštěvníci si mohou prohlédnout expozici a poté se občerstvit v zahradní kavárně nebo si zapůjčit elektrokolo. V Jurkovičově vile dojde k obměně výstavy umělců Evy Eisler a Petera Demka, kterou galerie otevře slavnostní vernisáží 4. 6. 2020 pod novým názvem House Sitters.

Na neděli 31. května, tedy v době, kdy už by mělo být povoleno shromažďování většího počtu osob, naplánovala galerie zábavně-edukativní program pro celou rodinu. Program se bude odvíjet od nové knihy Jak namalovat vejce z edice Moravská galerie Junior, která seznamuje dětské čtenáře s životem i uměleckou tvorbou Josefa Šímy. Začne slavnostním křtem na nádvoří Místodržitelského paláce, děti dále čeká šifrovaná cesta do Pražákova paláce, kde na ně bude čekat sám Josef Šíma.
 

Odložené projekty a bezpečnostní opatření

hoffman brtniceTéměř dvouměsíční opatření si vyžádalo významné programové změny. Výstavy, které měly zahájit jarní sezónu, byla galerie nucena přesunout na podzim. Projekt Rajlich 100 upomínající osobnost grafického designu Jana Rajlicha a rovněž rekapitulace zásadních akcí umělecké skupiny Rafani budou zahájeny v Pražákově paláci 24. září. Muzeum Josefa Hoffmanna se otevřelo bez plánované výstavy připomínající 15 let muzea – tato výstava se uskuteční až v roce 2021.

Vstup do výstavních prostor bude až do odvolání umožněn za zpřísněných hygienických podmínek. Návštěvníci budou vpuštěni pouze s rouškou a musí dodržovat doporučenou vzdálenost mezi jednotlivými osobami (vyjma rodinných příslušníků), komentované prohlídky a doprovodné programy se budou konat pouze v omezeném počtu osob.
Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Moravská galerie v Brně - Pražákův palác

Umění od 20. století po současnost, stálé expozice spojené skluzavkou. Krátkodobé výstavní projekty, sochařský park s kavárnou, dětská herna, otevřený depozitář, galerijní knihovna a knihkupectví. To je Pražákův palác Moravské galerie v Brně. Místo pro setkávání s uměním, které žije.

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Moravská galerie v Brně - Místodržitelský palác

Místodržitelský palác Moravské galerie v Brně nabízí rozsáhlou expozici umění od gotiky po 19. století, ale i prostory pro krátkodobé výstavní projekty. Rozšířit svoji domácí knihovnu můžete v knihkupectví ArtMap, posedět na otevřeném nádvoří nebo v kavárně Morgal.

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně - Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně - druhé největší muzeum umění v České republice

Moravská galerie v Brně je druhé největší muzeum umění v České republice. Je výjimečná šíří svého záběr - jako jediné muzeum umění v Česku se zabývá výtvarnou kulturou zcela komplexně. Vlastní čytči architektonicky objekty: Pražákův palác, UMPRUM, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně - Rodný dům Josefa Hoffmanna

Moravská galerie v Brně - Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.