Úvod > Aktuality > Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy
Alfons Mucha, Česko, Kudy z nudy
"> Alfons Mucha, Česko, Kudy z nudy "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Místa, kde si prohlédnete plakáty, obrazy a vitráže Alfonse Muchy

  • Vydáno10. června 2022
Slovanská epopej v Moravském Krumlově, plakáty s promyšlenými secesními ornamenty, výzdoba Obecního domu, malované okno katedrály sv. Víta v Praze, několik muzeí anebo ateliér na zámku Zbiroh... Portál Kudy z nudy vám nabízí přehršel míst, kde se setkáte s díly věhlasného secesního umělce Alfonse Muchy. Udělejte si zajímavý výlet a potěšte se pohledem na Muchova skvostná díla.

Slovanská epopej v Moravském Krumlově

EpopejSlovanská epopej, cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se v roce 2021 přesunula z Prahy na místo svého dlouholetého působiště, totiž na zámek v Moravském Krumlově. Pečlivě zrekonstruované prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria, která jsou vyžadována pro vystavení pláten. Ty by na zámku měla být vystavena do roku 2026.

Slavné dílo Alfonse Muchy z počátku 20. století mělo pohnutý osud. Malíř prvních jedenáct pláten vystavil roku 1919 v pražském Klementinu, se dočkaly nadšeného ohlasu, kompletní cyklus byl představen na podzim roku 1928 při oslavách deseti let samostatnosti československého státu, a to ve Velké dvoraně tehdy právě dokončeného Veletržního paláce. Monumentální dílo daroval Alfons Mucha městu Praze a veškerému československému lidu s podmínkou, že hlavní město pro Slovanskou epopej postaví vlastní galerii, k tomu ale od roku 1928 nedošlo.

veletržní palácNacistická okupace Československa znamenala pro epopej značné ohrožení, jelikož Slované byli chápání jako rasově podřadný národ. Mimo to panovala obava ze zničení pláten v důsledku bombardování. Plátna byla proto roku 1940 ukryta nejprve ve skladišti školy U studánky v Holešovicích a později ve sklepeních na zámku Slatiňany. Po válce se epopej stěhovala do suterénu Masarykovy školy v Holešovicích, kde byla včasným zásahem roku 1950 bez újmy zachráněna při havárii vodovodu. Obrazy byly provizorně umístěny do dvorany Veletržního paláce a ještě téhož roku byla schválena žádost ONV Moravský Krumlov o zápůjčku obrazů. Plátna byla do Krumlova převezena a až do roku 1963 se pracovalo na jejich restaurování. Poté byly obrazy vystaveny a na zámku setrvaly až do roku 2011.

Moravský KrumlovPak bylo dílo kvůli soudnímu sporu převezeno zpět do Prahy. Za dobu deseti let bylo nějaký čas vystaveno ve Veletržním paláci a Obecním domě v Praze, na výstavišti v Brně a vydalo se i daleko za hranice republiky do Japonska, Číny a USA, až skončilo v depozitáři Galerie hlavního města Prahy. Dne 17. června 2021 schválili pražští zastupitelé zapůjčení díla na pět let do Moravského Krumlova, kde jsou plátna opět k vidění.
Vzhledem k opatřením v souvislosti s Covid-19 je však omezeno množství návštěvníků, kteří se výstavu mohou navštívit. Z toho důvodu je nejlepší pořídit vstupenku webových stránkách mucha-epopej.cz, kde si člověk zakoupí lístek na konkrétní čas. Přijít je možné denně mimo pondělí od 9:00 do 16:00 hodin. Plné vstupné je za 250 Kč.
 

Vzpomínky nejen na Paříž v Kaunickém paláci

Alfons Mucha, rodák z jihomoravských Ivančic, prý odmalička okolí překvapoval svým talentem, ale nikdy ho nenapadlo, že by mohl být malířem. Od roku 1879, kdy odešel do Vídně jako malíř divadelních dekorací v Ringtheatru, však jeho hvězda nezadržitelně stoupala. Dnes by se na Alfonse Muchu možná vzpomínalo jako na jednoho z mnoha umělců českého původu, kteří na přelomu 19. a 20. století žili v Paříži, nebýt roku 1894. Mucha tehdy vytvořil plakát pro divadlo Renaissance a představení Gismondy s herečkou Sarah Bernhardtovou.

mucha museumZatímco tiskař se Muchova nekonvenčního stylu bál, herečce se mimořádně zalíbil a s malířem vzápětí uzavřela šestiletou exkluzivní smlouvu. U Pařížanů měl plakát dokonce takový úspěch, že někteří sběratelé podpláceli lepiče, aby jim plakát přenechali, anebo jej v noci žiletkou vyřezávali z návěstních tabulí. Slavnou plakátovou tvorbu Alfonse Muchy a také díla z pozdějšího období můžete vidět v Praze, a to v nevelkém Mucha MuseuKaunickém paláciPanské ulici. Je zde vystaveno přes sto exponátů, a to včetně již zmiňovaných plakátů, olejomaleb, kreseb, fotografií a osobních předmětů umělce. Součástí expozice je také půlhodinový dokument o životě a díle Alfonse Muchy. Otevřeno je zde denně od 10:00 do 18:00 hodin, za vstup se platí 280 korun.
 

Muchův sál na Zbirohu – místo, kde se zrodila Slovanská epopej

zámek ZbirohBěhem pobytu v Americe, kdy Mucha působil na akademiích v New Yorku, Chicagu a Filadelfii, se zrodila myšlenka Slovanské epopeje. Realizoval ji však až po roce 1910, po návratu do Čech. Malířovým domovem se od roku 1912 až do roku 1928 stalo východní křídlo zámku Zbiroh a jako ateliér pro obří plátna posloužil velký zámecký sál. Při prohlídce navštívíte nejenom tyto prostory, ale v malé galerii zámeckého šenku je k vidění také výstava soukromých fotografií, které Alfons Mucha vytvořil během svého pobytu. Část snímků se stala předlohou pro jednotlivé obrazy.

Zámek Zbiroh nedaleko Hořovic můžete navštívit každý den od úterý do neděle, prohlídky probíhají od 10:00 do 17:00 hodin. S Alfonsem Muchou se setkáte na Zámeckém okruhu. Mimo Slovanské epopeje zde mistr vyzdobil krásný Secesní salonek. Vstupné na okruh je za 195 Kč.
 

Dvě lásky Alfonse Muchy v Ivančicích

dvě lásky alfonse muchyV Ivančicích možnost poznat Alfonse Muchu trochu z jiné strany. Zvídavým návštěvníkům je k dispozici tematický audioprůvodce po Ivančicích. Jedenáct zastavení, jedenáct krátkých příběhů propojují historické fotografie, unikátní dokumenty i úryvky dopisů. To vše přibližuje jeho lásky – ať již ke své první dívce Julince Fialové nebo k rodným Ivančicím. Obě lásky se pro něj staly celoživotní inspirací. Celá trasa trvá asi 90 minut, rozloučení s poutníky namluvil sám vnuk slavného malíře: “Nejvyšší z ctností je láska. Alfons Mucha ji dostával i dával. Své ivančické lásky musel postupně jako mladý opustit, aby následoval volání jiných – k umění, k malování. Lásku si v sobě ale nesl po celý život”, vzkazuje John Mucha.
 

Výstava Nadčasový Mucha aneb Muchova stezka

muchaVýstava Nadčasový Mucha: Spojení světů představuje umělce jako významného světového "influencera". Série výstav se koná do listopadu 2022 ve čtyřech unikátních lokalitách jižní Moravy: Ivančicích, Mikulově, Hrušovanech nad Jevišovkou a Moravském Krumlově. Výstavy na sebe vzájemně navazují a jejich propojení je prvním zhmotněním myšlenky vybudovat Muchovu stezku. Duchovním otcem tohoto nápadu je John Mucha, vnuk malíře a rodáka z Ivančic. Současná série výstav se zaměřuje na Muchu a jeho vliv na pozdější generace umělců od šedesátých let 20. století až po jeho současné následovatele.

fresky HrušovanyV Ivančicích je prezentována největší část děl Muchovy stezky (celkem se jedná o 50-60 děl), jsou k vidění v budově TIC. V Mikulově bude výstava Muchovy stezky probíhá v hlavní budově zámku. V Hrušovanech nad Jevišovkou byly poměrně nedávno objeveny malby Alfonse Muchy pod omítkou místní budovy radnice, která je nechala zrekonstruovat. Výstava Muchovy stezky, která zde čítá 12 děl, je prozatím dostupná v běžnou otvírací dobu úřadu. V Louckém klášteře ve Znojmě vás budou oči přecházet také na výstavě Slovanské epopeje v puzzlovém provedení.
 

Rodinná sbírka ve Valdštejnské jízdárně

Mucha rodinná sbírkaUnikátní výstava Mucha, rodinná sbírka propojuje práci dvou světoznámých českých tvůrců Alfonse Muchy a architektky Evy Jiřičné, která se ujala architektonického ztvárnění prostoru Valdštejnské jízdárny. Na výstavě, která bude přístupná od 15. července do 31. října 2022, spatříte Muchova díla, z nichž všechna patří mezi „rodinné stříbro“ sbírky rodiny Muchových (Mucha Family Collection – což je největší a nejobsáhlejší sbírka Muchových děl na světě), uvidíte více než dvě stě vystavovaných sbírkových kusů, z nichž některé jsou vystavovány vůbec poprvé. Výstava svou koncepcí navazuje na obdobou rekordně navštěvovanou výstavu v Musée du Luxembourg v Paříži, která se konala pod záštitou francouzského Senátu v roce 2018 a 2019 a kterou vidělo 374 000 návštěvníků.
 

Kde můžete vidět Muchova další díla?

  • Emin zámek, původně Emin dvůr nechal roku 1882 postavit majitel hrušovanského velkostatku Eduard Khuen-Belassy pro svoji manželku Emanuelu Khuen-Belassy. Na výmalbě některých interiérů Emina zámku se podílel i tehdy mladý malíř Alfons Mucha.
  • Po návratu do Čech se Alfons Mucha nevěnoval jen Slovanské epopeji. Podílel se také na výzdobě Obecního domu a pro katedrálu sv. Víta navrhl vitráž, inspirovanou počátky křesťanství v Čechách. Oslnivě barevnou malbu na skle a zároveň jeden z nejvyhledávanějších artefaktů Pražského hradu si prohlédnete v Nové arcibiskupské kapli, kde jsou uloženy ostatky pražských arcibiskupů 20. století.
  • Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích najdete také plakáty Alfonse Muchy.
  • Alfons Mucha zemřel v roce 1939 záhy po vpádu Němců do Československa a jeho hrob najdete na vyšehradském hřbitově.
Alphonse Mucha eMotion – výstava v Jízdárně Pražského hradu

28.6.
13.9.
Alphonse Mucha eMotion – výstava v Jízdárně Pražského hradu

Unikátní multimediální zpracování obrazů a plakátů Alfonse Muchy v nadživotní velikosti, v pohybu a 3D prostoru. Kromě plakátů z kolekce Ivana Lendla výstava nabídne také stejnou technologií zpracovanou Slovanskou epopej. Díla Alfonse Muchy poprvé rozpohybována a promítána na velké formáty.

Mucha, rodinná sbírka – výstava ve Valdštejnské jízdárně

15.7.
31.10.
Mucha, rodinná sbírka – výstava ve Valdštejnské jízdárně

Unikátní výstava propojuje práci dvou světoznámých českých tvůrců Alfonse Muchy a architektky Evy Jiřičné, která se ujala architektonického ztvárnění prostoru Valdštejnské jízdárny.

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Zámek Zbiroh – vychutnejte si zámecké prostředí pro nejnáročnější zákazníky

Provedeme vás historií zbirožského zámku od dob jeho vzniku ve 13. století až do jeho novodobých dějin, pochutnáte si ve středověké krčmě u Rudolfovy kratochvíle a přespat můžete v Chateau hotelu, kde pobývala například Božena Němcová nebo Alfons Mucha.

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muzeum Alfonse Muchy v Praze

Muchovo muzeum, první muzeum na světě věnované životu a dílu proslulého, světově známého představitele secese, Alfonsu Muchovi, je umístěno v barokním Kaunickém paláci v Panské ulici na Starém Městě v Praze.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Zbiroh

Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Nadčasový Mucha: Spojení světů – výstava na jižní Moravě

4.5.
27.11.
Nadčasový Mucha: Spojení světů – výstava na jižní Moravě

Výstava představující umělce jako významného světového "influencera". Série výstav se koná od května do listopadu 2022 ve čtyřech unikátních lokalitách jižní Moravy: Ivančicích, Mikulově, Hrušovanech nad Jevišovkou a Moravském Krumlově.

Zámek Moravský Krumlov

Zámek Moravský Krumlov

Krumlovský hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo, které se stalo významným centrem společenského a kulturního dění. V 50. letech 20. století byla do krumlovského zámku převezena monumentální obrazová plátna Alfonse Muchy Slovanská epopej, která se sem vrací v letech 2021-2026.

Hrušovany nad Jevišovkou

Hrušovany nad Jevišovkou

Město v jihovýchodním cípu Znojemska na řece Jevišovce nedaleko jejího ústí do Dyje proslavily cukrovarnické tradice. Za vidění stojí jedna z méně známých vil architekta Adolfa Loose, u lesního Emina zámečku pak můžete zavzpomínat na malíře Alfonse Muchu.

Ivančice

Ivančice

Ivančice jsou malebné jihomoravské město na soutoku Jihlavy, Rokytné a Oslavy. Historické centrum s renesančními domy, radnicí a zbytky středověkých městských hradeb korunuje kostel Nanebevzetí Panny Marie s nádhernou renesanční helmicí; věž kdysi stála samostatně a měla obrannou funkci.

Moravský Krumlov

Moravský Krumlov

Legendární Slovanská epopej Alfonse Muchy je opět k vidění v Moravském Krumlově na Znojemsku. Moravský Krumlov má ledacos společného s Českým: hluboko zaříznuté klikaté údolí s řekou, v tomto případě Rokytnou, historické jádro vměstnané na malém prostoru obkrouženém říčním meandrem, rozlehlý zámecký areál i krásnou přírodu. A samozřejmě řadu zajímavostí ve městě i v okolí!

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Slovanská epopej – monumentální kolekce obrazů Alfonse Muchy

Kdo zná Alfonse Muchu jako autora divadelních plakátů a krásných dívek z období belle epoque, toho první setkání se Slovanskou epopejí překvapí: je to dílo pro malíře netypické, které se od všech ostatních ve všem liší – barevností, velikostí i vše prostupujícím symbolismem, fantaskním viděním světa i slovanskými mýty. Vyvolává nadšení i opovržení, mluví se o ní jako o Muchově bombastické závěti a je nejzmiňovanějším uměleckým dílem v českých médiích.

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou s freskami Alfonse Muchy

Radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku ukrývá skvostné fresky Alfonse Muchy, které zde namaloval v roce 1882 jako ještě neznámý malíř na začátku své kariéry.

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Za Muchou na jižní Moravu: vydejte se po stopách slavného malíře

Slovanská epopej opět visí! Po celé dekádě máte možnost spatřit velkolepá plátna Alfonse Muchy na zámku v Moravském Krumlově. Když pak popojedete 10 km do rodných Ivančic nabízí se možnost vydat se po stopách secesního velikána s průvodcem v mobilu. Spatříte tak pohodové Ivančice jeho očima. Poznejte všech 11 zastavení – 11 příběhů, poznejte místa, která měl rád, kde se zamiloval...

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Dvě lásky Alfonse Muchy – tematický audioprůvodce po Ivančicích

Geniální umělec světového věhlasu, tvůrce celého nového uměleckého stylu a autor slavné Slovanské epopeje – to je Alfons Mucha. Prohlédněte si jeho rodné Ivančice jeho očima s audioprůvodcem! Čeká vás 11 zajímavých zastavení.

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Výlet do Moravského Krumlova, Zbirohu, Prahy a Ivančic za Alfonsem Muchou

Alfons Mucha, významný představitel evropské secese. Jeho snové krásky s květinami, zarámované v romantických scenériích, známe z kalendářů, plakátů, dekorativních zástěn, obalů od čokolád, likérů či sušenek.

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

#světovéČesko a místo, kde ožívají krásky z Muchových plakátů

Krásné dívky s těžkými víčky a překrásnými šperky, složité květinové ornamenty, divadelní plakáty, kalendáře, dekorativní zástěny, obaly čokolád i obří plátna zachycující historii slovanských národů: tak vypadají díla malíře a grafika Alfonse Muchy, který dal světu nový secesní styl. Bez Muchy by zkrátka éra Belle Époque nikdy nebyla tak krásná.

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

7 věcí, které nevíte o… vitrážích

Mozaika z čirých, barevných a často i malovaných malých skel, sevřená v olověných páskách a obvodovém rámu. Umělecké dílo, při jehož vzniku se pracuje se sklem, olovem a cínem. Někdy jde o drobný kousek, jindy o obří chrámová okna, stropy či kupole. To všechno může být vitráž, malý klenot okouzlující hrou barevných skel a světla. Kdy vitráže vznikly, jak se vyrábějí a kde si je můžete prohlédnout? Vydejte se s portálem Kudy z nudy na velkou vitrážovou výpravu!

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi

Regionální muzeum v Chrudimi spravuje bohatý sbírkový fond z oboru regionální vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V expozicích představuje regionální historii, umělecké řemeslo, lidový nábytek a plakáty významného secesního malíře Alfonse Muchy.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Emin zámek v Šanově

Emin zámek v Šanově

Pseudobarokní zámek byl postaven v roce 1882 Edvardem Khuen – Belassy a tomuto rodu náležel až do roku 1945. V současné době je v něm umístěn Ústav sociální péče, domov se zvláštním režimem, pro turisty je tedy nepřístupný.