Úvod > Aktuality > Mladějov zažije bojové vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války
Mladějov zažije bojové vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války
">
Zážitky

Mladějov zažije bojové vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války

  • Vydáno21. srpna 2018
Vzpomínkové oslavy památky padlých za Světové války Mladějov-Blosdorf 1915 proběhnou v sobotu 25. srpna v Mladějově. Připraven je celodenní dobový program pro širokou veřejnost za účasti 300 účinkujících v historických uniformách, stylové atrakce – polní četnická stanice, polní pošta, fotosalon, střelnice a další. Součástí akce je také bojová ukázka za použití parního vlaku, obrněných automobilů a letectva.
Mladějov-Blosdorf je již tradiční vzpomínkovou akcí na padlé za světové války, součástí které je mimo jiné bitevní ukázka, v níž proti sobě nastoupí vojáci rakouské a ruské armády, aby názorně připomněli hrůzy války. Jedná se o věrnou rekonstrukci toho, jak se bojovalo za první světové války na východní frontě v podhůří Karpat.

V Mladějově bude pro návštěvníky připraven celodenní program, jehož součástí budou mimo jiné výjevy ze starého mocnářství, dobová hudba nebo výstava historické vojenské techniky. Dopoledne (v 9:15) se za účasti historických jednotek uskuteční pietní akt u Pomníku obětem první světové války v Mladějově a v 16:00 začne samotná bojová ukázka za použití obrněných vozidel, parního vlaku, letadel a další dobové techniky. A na večer se chystá zábava s hudbou a vojskem (od 17:00) a vše zakončí slavnostní ohňostroj ve 21:00 hodin.
 

Odhalení pomníku padlým z Moravské Třebové a parní vlak

historická bitva mladějovPřed 100 lety v roce 1918 došlo ke dvěma důležitým událostem pro naši zemi. Skončila první světová válka a vzniklo samostatné Československo. Obě události si v Moravské Třebové důstojným způsobem připomeneme. První z nich proběhne dne 25. srpna od 11:30 hodin, kdy bude na Rybním náměstí odhalen pomník padlým občanům města v první světové válce. Vojáci v dobových uniformách zde bez ohledu na příslušnost k jedné či druhé válčící straně vzdají hold 259 občanům Moravské Třebové, kteří se z války nevrátili. Pietního aktu se zúčastní delegace významných hostů v čele se senátorem Parlamentu ČR Radko Martínkem.

parní vlak mladkovVojáci v dobovém oblečení a s dobovou výstrojí nebudou k vidění jen v Mladějově na Moravě, ale přijedou zvláštním parním vlakem i do Moravské Třebové. Po slavnostním odhalení pomníku se přesunou na náměstí T. G. Masaryka, kde se od 13:45 hodin odehraje koncert Vojenské hudby Olomouc. Poté se vojáci přesunou zpět do Mladějova, kde od 16:00 hodin proběhne rekonstrukce bitvy. Parním vlakem se dle speciálního jízdního řádu mohou svézt také děti a široká veřejnost. Vojensko-historickou část akce Mladějov-Blosdorf 1915 pořádá Společnost Renata, jež bude v Mladějově od návštěvníků vybírat vstupné na celodenní program (dospělí 110 Kč, děti 70 Kč).

Zájemcům o svezení úzkorozchodnou dráhou doporučujeme přijet již v dřívějších dopoledních hodinách. Jízdenky na odpolední vlaky před Bitvou bývají každoročně poměrně brzy vyprodány.
Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky
28.7.
2022
Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Kelti v Nasavrkách oslaví Lughnasad

Pardubický kraj | Památky