!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mládě orangutana Kawi ze Zoo Praha už prozkoumává expozici a opouští máminu náruč
Mládě orangutana Kawi ze Zoo Praha už prozkoumává expozici a opouští máminu náruč
"> "> ">
Příroda

Mládě orangutana Kawi ze Zoo Praha už prozkoumává expozici a opouští máminu náruč

Vydáno 8. dubna 2021
Už téměř pět měsíců bude mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu, který se narodil v pražské zoologické zahradě. Zatímco ještě nedávno se nehnul od své matky a pevně se jí držel, teď si ji troufá alespoň na chvilku opustit. Dokonce již zkouší ochutnávat zeleninu, kterou dostávají ostatní orangutani.
Zoo PrahaPřed nedávnem samička Mawar půjčovala Kawiho své starší dceři Diri, která jej směla chovat, teď se podle chovatelů snaží, aby se malý samec nosil co nejméně a hlavně se sám pohyboval po expozici. Mawar je zkušená matka a tak přesně ví, v jaké chvíli mládě učit samostatnému pohybu. Sice ještě nemá zuby a je stále krmený mateřským mlékem, ale už zkouší ochutnávat krmení ostatních orangutanů. Před několika dny okusil avokádo a jarní cibulku.

zoo PrahaKawi se narodil 17. listopadu 2020 v Zoo Praha a jde o mládě orangutana sumaterského. Jeho matkou je jednatřicetiletá Mawar a otcem devatenáctiletý Pagy. I přes to, že pražský chov tohoto druhu má již téměř šedesátiletou tradici, jde v Praze teprve o třetí orangutaní mládě. Ve volné přírodě žijí orangutani na asijských ostrovech Borneo a Sumatra a běžně se dožívají kolem 40 let.

Na výběru jména mláděte se podílela i široká veřejnost, která zaslala přes 4 tisíce námětů. Chovatelé nakonec vybrali jméno Pustakawan, zkráceně Kawi. Jméno odkazuje na dílo spisovatele a ochránce orangutanů Terryho Pratchetta a v indonéštině znamená knihovník.
 
Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.