ÚvodAktualityJe to samička! Pro gorilí mládě v Zoo Praha můžete vybrat jméno i vy
Příroda

Je to samička! Pro gorilí mládě v Zoo Praha můžete vybrat jméno i vy

  • 18. ledna 2024
Mládě gorily nížinné, které se v Zoo Praha narodilo 2. ledna 2024 Duni, je samička. Pohlaví bylo určeno na základě speciálního krevního testu provedeného ve Výzkumném ústavu veterinárního lékařství. Veřejnost bude mít nyní možnost vybrat pro mládě jméno z deseti návrhů, se kterými přišly děti z oblasti skutečné Biosférické rezervace Dja ve středoafrickém Kamerunu.
zoo praha gorilaKdyž ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek oficiálně vyhlásil zjištění, že malá gorilka je samička, spousta lidí to již předpokládala. Zoologická zahrada totiž prováděla ankety na různých sociálních sítích a obě dopadly zhruba v poměru 2:1 ve prospěch samičky. Také v diskuzních příspěvcích se projevovalo skálopevné přesvědčení, že jde o samičku. Miroslav Bobek je přesvědčen, že to někteří lidé prostě poznali. Že tvář malé gorilky má "holčičí" rysy, které řada z nás vnímá, byť třeba jen podvědomě. Nebylo by divu. Gorily jsou nám snad ve všech ohledech nesmírně blízké.

rezervace djaPohlaví bylo potvrzeno na základě speciálního vyšetření, při němž byla izolována DNA z pupečníkové krve a pupečníku. Z placenty a pupečníku byla izolována DNA. Tu pak vědci se speciálními primery vystavili polymerázové řetězové reakci. Namnožili tak úsek, který se nachází na chromozomu Y, a který nese gen s názvem SRY – ten determinuje samčí pohlaví. DNA následně použili na gelové elektroforéze, která určila, jestli se tam onen gen nachází, či nikoliv. Když byla zjištěna absence tohoto genu, bylo jasné, že se jedná o samičku.

Se znalostí pohlaví už nic nebrání výběru jména pro mládě. O návrhy Zoo Praha požádala děti, které žijí v okolí Biosférické rezervace Dja v Kamerunu, kde zoo již přes 10 let provozuje vzdělávací projekt Toulavý autobus. Tyto děti podnikly cestu Toulavým autobusem a staly se tak strážci goril i celého tamního ekosystému. Z deseti návrhů v tamním dialektu badjoué může vítěze ankety vybírat česká veřejnost na webu idnes.cz od 19. ledna.


Přijďte se na malou gorilku podívat do Rezervace Dja

gorila zoo prahaDvoutýdenní samička je prvním přírůstkem gorilí skupiny obývající pavilon Rezervace Dja. Zároveň je i vnučkou legendární gorily Moji. Ta se stala vůbec první odchovanou gorilou v České republice a její příběh tak může díky novému mláděti pokračovat.

Malá gorila se těší dobrému zdraví a její matka Duni stále více dovoluje ostatním členům skupiny se k mláděti přiblížit, zejména samici Kijivu. Nadále platí, že nejzvědavějším členem je sedmiletý sameček Ajabu. Ten u Duni a mláděte pravidelně sedává a snaží se s ním navazovat kontakt. Lidé mohou tyto interakce pozorovat pohodlně z rozsáhlého hlediště v teple pavilonu. Nejlepší doba bývá při krmení kolem 10. hodiny a poté opět po 15. odpolední.
Z legendární Moji je babička – v Rezervaci Dja Zoo Praha se narodilo gorilí mládě

Z legendární Moji je babička – v Rezervaci Dja Zoo Praha se narodilo gorilí mládě

V úterý 2. ledna osm minut po deváté hodině večerní porodila 10letá samička gorily nížinné Duni své první mládě. Legendární Moja – první gorila narozená v České republice – se tak stala babičkou a populární Richard pradědečkem. Mládě je v pořádku a ještě v noci začalo sát mateřské mléko. Jeho pohlaví pochopitelně zatím není známé.

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě Příroda

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Rezervace Dja v pražské zoo Příroda

Rezervace Dja v pražské zoo

Doposud největší pavilon v historii Zoo Praha je domovem rodinné skupiny goril nížinných a dalších druhů střední Afriky, jako jsou guerézy, kočkodani, osináci, kaloni, talapoini, štětkouni či zlatohlávci. Je otevřen od roku 2022.

Další aktuality

1. červen v Zoo Praha jako každoročně patří dětem

Všechny děti do 15 let budou moci v sobotu 1. června 2024 přijít do Zoo Praha pouze za 1 korunu! Na tento den, kdy se slaví Den dětí, si pražská zoo připravila pro své nejmladší návštěvníky, bohatý program, který tradičně probíhá ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy.
30. květen 2024 18:00
Příroda, Praha

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Začíná zde totiž Veletrh vědy 2024! Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické ukázky, virtuální realitu nebo rozpravy s experty. O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 30. května až 2. června 2024 na Veletrhu vědy Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 a za vstup se neplatí.
30. květen 2024 14:00
Zážitky, Praha

Na nádraží v Praze-Vršovicích se chystá Regionální den železnice

Už tuto sobotu 1. června, která navíc připadá na Mezinárodní den dětí, se chystá na nádraží v Praze-Vršovicích velká oslava Regionálního dne železnice. České dráhy zvou malé i velké milovníky světa na kolejích na den plný moderní železniční techniky i nostalgie. Oblíbená akce letos proběhne v areálu stanice a depa Vršovice od 9:30 do 17:00 hodin. Nebudou chybět jízdy parních a jiných historických vlaků a děti se mohou těšit na tvořivé dílničky, spoustu další zábavy a slona Elfíka.
30. květen 2024 11:00
Zážitky, Praha

Závody veslic pražské Primátorky se uskuteční už o tomto víkendu

Po vzoru The Boat Race, ve kterém každoročně před zraky milionů diváků měří své síly studenti univerzit v Oxfordu a Cambridge, byly pražské Primátorky původně kláním osmiveslic. Během více než stoleté historie se tuzemská obdoba nejprestižnějšího veslařského závodu světa rozšířila o další disciplíny a dnes je legendární klání na Vltavě několikadenní společenskou událostí. Výjimečnou podívanou souboj univerzitních osem zůstal, proto mu patří velkolepý závod. Letošní Primátorky startují 31. května až 2. června 2024 na Rašínově nábřeží a slibují mnoho napínavých sportovních zážitků.
30. květen 2024 6:00
Letní sporty, Praha

Milovníci aut míří na Legendy do areálu Výstaviště

Ojedinělá automobilová slavnost Legendy vstupuje do svého 9. ročníku a ve dnech 1. a 2. června 2024 otevře své brány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Pořadatelé připravili pro širokou veřejnost opět víkend plný automobilových skvostů a zábavy spojené se světem motorismu. Hlavním tématem letošního ročníku je “Anglická noblesa“. Představí se značky Mini, LandRover, Lotus, McLaren, Bentley, Rolls-Royce a další.
29. květen 2024 8:00
Zážitky, Praha

50 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Praze – zábavní parky, muzea a expozice po celý rok

Zůstáváte o víkendu nebo o dovolené s dětmi v Praze? Anebo naopak míříte s celou rodinou do metropole na výlet a hledáte inspiraci, kam se s malými turisty vydat za poznáním i zábavou? V obou případech se vám budou určitě hodit naše tipy, které jsou pro rodiny s dětmi jako ulité. Vydejte se za zvířátky, do originálních expozic, kde si děti vyhrají anebo za zábavou, která bude bavit jak děti, tak dospělé.
29. květen 2024 7:07
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (1.6. – 2.6.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Czech Republic FIM Speedway Grand Prix – Mistrovství světa na ploché dráze 2024, Toulava Fest 2024, Pradědečkův traktor v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi, Pražský železniční den 2024, Rumfest 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
29. květen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Nově zrekonstruovaný Masarykův včelín uvidíte z Jeleního příkopu

Návštěvníci Pražského hradu mají nyní možnost při procházce Jelením příkopem zahlédnout nově zrekonstruovaný Masarykův včelín, který se od poloviny 30. let minulého století nachází v Lumbeho zahradě. Vidět je z Masarykovy vyhlídky.
28. květen 2024 6:00
Příroda, Praha