Úvod > Aktuality > Mládě guerézy angolské narozené v Královédvorské zoo vypadá jako malý sněhulák
Mládě guerézy angolské narozené v Královédvorské zoo vypadá jako malý sněhulák
"> "> ">
Příroda

Mládě guerézy angolské narozené v Královédvorské zoo vypadá jako malý sněhulák

  • Vydáno7. března 2015
Chovná skupina gueréz angolských se 9. února 2015 rozrostla o dalšího člena rodiny. Nové mládě se narodilo samici Vereně, je jemně osrstěné a září bílou barvou. O malou guerézu se zajímá celá rodina, hlavně jeho starší sourozenci.
guerezy-angolske-s-mladaty-ZOO-DK-022015_foto-Jana-Mysliveckova-(4).jpgGuerézy angolské chová v Evropě jenom pět zoologických zahrad, a proto není snadné sestavit chovnou, co nejméně příbuznou skupinu. V roce 2013 se o to v Královédvorské zoo pokusili a do skupiny zařadili samce Dardeje, který byl dovezen ze zoo Bratislava. Samec začal samice hned pářit a už 12. listopadu 2013 se gurézám narodilo mládě, samička Naja. V roce 2014 přišel na svět sameček Ken a zatím poslední mládě 9. února letošního roku. U nového přírůstku není pohlaví ještě určeno, ale předběžně to zatím vypadá na dalšího kluka.

Mláďata gueréz se rodí sněhobílá, až od čtvrtého měsíce se začínají zabarvovat do černa a vytváří se jim typická bílá pláštěnka. Návštěvníci zoo tak mohou vidět v Pavilonu goril, v expozici gueréz, malého čiperného chlupatého sněhuláčka a jeho dva starší, už černobílé sourozence. Ta spolu neustále dovádějí a o nové mládě se velmi zajímají.

Guerézy angolské patří mezi starosvětské primáty (Afrika a Asie). Jsou to elegantní, štíhlé, černobílé opice s nápadnou pláštěnkou bílých chlupů. ZOO Dvůr Králové chová guerézy angolské od roku 1988, kdy byl z Tanzánie dovezen první pár.
Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové – Afrika na dlani

Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.