ÚvodAktualityMláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?
Životní styl

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?

Štědrý den: jsme o den napřed

vánoční stromečekPokud v tom tápete, zdaleka nejste sami: rozdíl mezi vánočním a předvánočním časem téměř neexistuje. Dřív to bylo jinak: advent znamenal ztišení a přípravy na svátky, samotné Vánoce pak přinesly hojnost jídla a pití, oslavy a zábavy na přelomu roku. V naprosté většině českých domácností se Vánoce slaví na Štědrý den, tedy 24. prosince – se západem slunce teprve končí advent a vlastní Vánoce se slaví od 25. prosince do první neděle po 6. lednu, tedy do svátku Tří králů. Protože staročeský den začínal večerem (s východem první hvězdy), počítal se Štědrý večer již k 25. prosinci. Hlavním dnem oslav narození Ježíše Krista je tedy Boží hod vánoční (1. svátek vánoční 25. prosince).

vánoceSe Štědrým dnem se pojí nejrůznější tradice, některé tak běžné, že je ani za tradice nepovažujeme, jiné zvláštní a neobvyklé. Nazdobený vánoční stromeček, jesličky či vánoční cukroví známe skutečně všichni, ale zatímco vánoční dárky od Ježíška se u nás rozbalují už na Štědrý večer, jinde ve světě se naděluje až v noci – a je úplně jedno, jestli dárky vozí či nosí Santa Claus, Père Noël, Gesú bambino, čarodějnice Befana, vánoční koza, svatý Mikuláš, Děda Koleda anebo Děda Mráz se Sněhurkou.
 

Čím si zpestřit Štědrý den?

lodičkyInspirujte se u staročeských Vánoc: těšte se na svátky jako na společně strávené dny prodchnuté vzájemnou láskou, rodinnou sounáležitostí a přátelstvím. O legraci, společnou radost a vánoční pohodu se může postarat některý z pradávných zvyků, třeba pouštění lodiček z ořechových skořápek nebo lití olova a debatování, co anebo koho vám ten divný výsledek připomíná.

Nezadané slečny mohou házet boty nebo pantofle: vrhají se přes rameno směrem ke dveřím a pokud špička míří ven, dají se prý čekat vdavky. Kdo má na zahradě bezový keř, může poslat holky, aby si jím zatřásly: ze které strany se prý ozve psí štěkot, odtamtud přijde ženich. 
 

Koledování se svatým Štěpánem

VánoceZatímco Boží hod vánoční se slaví spíš v užším rodinném kruhu, o to družnější bývá svatý Štěpán, druhý svátek vánoční. Pro naše předky to byl den spojený s koledováním a obřadními obchůzkami, které měly přinést štěstí a zdar do přicházejících časů. Zvyk se leckde udržel až do 20. Století. Pro chudé to byla možnost přilepšit si, protože obdarovat koledníky bylo věcí cti a každý jim dal alespoň pár jablíček.

Večer pak patřil štěpánským tanečním zábavám, prvním po adventu. Protože mužské chase ten den končívala služba a vyplácela se celoroční odměna, říkalo se, že „na Štěpána není pána“. A protože byl svatý Štěpán patronem koní, s druhým svátkem vánočním se pojí také řada zvyků spojených s krásnými a pro hospodářství tak důležitými zvířaty, jako je žehnání koní či svěcení ovsa.
 

Od Mláďátek k Tříkrálové sbírce

vánoce dětiI když o vánočních tradicích možná nevíte všechno, rozhodně je znáte lépe než svátek, na který se téměř zapomnělo. Vztahuje se k 28. prosinci a připomíná takzvaná Mláďátka či Neviňátka: děti, které nechal král Herodes vyvraždit v Betlémě. Když se od mudrců – tří králů dozvěděl o narození budoucího vládce a obrovské moci, kterou získá, odhadl, že by mohl být právě mezi malými dětmi. Údajně tehdy nechal zabít všechny chlapce do dvou let věku.

Svátek Mláďátek je provázený řadou zvyků a pověr, většinou vázaných k dětem. Ten den by se třeba nemělo prát prádlo, protože se symbolicky máchá v nevinné krvi zabitých dětí. Právě tak by se neměly ven věšet vyprané plenky: to aby Herodes nepoznal, že v domě bydlí malé děti a nepřišel si pro ně.

vánoční hudbaA pak? Oficiálně patří do času Vánoc i oslavy Silvestra a loučení se starým rokem, slavnost Zjevení Páně či svátek Tří králů. Křesťanský svátek každý rok 6. ledna připomíná oslavu Ježíšova křtu a návštěvu tří mudrců v Betlémě. Pro nás ten den končí Vánoce a znamená to, že je čas uklidit vánoční výzdobu, odstrojit stromeček a přispět do celonárodní Tříkrálové sbírky. Ta navazuje na tradici koledování na Tři krále a její výtěžek pomáhá nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným skupinám lidí.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2024

21. 12.5. 1.
Vánoční Zoo Dvůr Králové nad Labem 2024

Sváteční procházku po zahradě vám zpestří svítící dekorace ve tvaru zvířat či několik originálních vánočních stromků.

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Utečte adventnímu shonu! 5 tipů, kde vás prostoupí pravý duch Vánoc

Udržet si pozitivní adventní náladu v předvánočním spěchu není vždy snadné, ale není to ani nemožné! Portál Kudy z nudy vám přináší pětici tipů, kde znovu nalézt klid a kouzlo vánočních svátků.

Čtvrtá adventní neděle je zlatá: využijte ji k poděkování za hojnost, kterou v životě máme

Čtvrtá adventní neděle je zlatá: využijte ji k poděkování za hojnost, kterou v životě máme

Čtvrtá adventní neděle (zlatá) je letos 24. prosince. Čtvrtá adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem. Čtvrtá adventní neděle může díky tomu nastat mezi 18. až 24. prosincem, tedy i na Štědrý den. Tato neděle je tradičně ve znamení posledních příprav na slavnost Narození Páně. Zapaluje se 4. svíce na adventním věnci, tzv. andělská, představující mír a pokoj. Udělejte si procházku k neobyčejným betlémům, svezte se vánočně vyzdobenou tramvají nebo počkejte na západ slunce a udělejte si výlet za netradiční vánoční výzdobou. Nechte se pozvat na zajímavá místa, kde můžete v klidu strávit Štědrý den a zlatou adventní neděli.

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 17. prosince. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

Druhá adventní neděle je bronzová: užijte si tradice a udělejte si láskyplný výlet

O druhé adventní neděli, která letos připadá na 10. prosinec, se zapaluje druhá svíčka, tzv. betlémská, reprezentující lásku a Ježíškovy jesličky. Darujte svým blízkým v čase adventu to nejcennější co máte, darujte jim svůj čas. Přemýšlíte, jak překvapit rodinu či přátele pěkným vánočním výletem na 2. adventní neděli, ale stále vás nic nenapadá? Pak už si nemusíte zoufat – v našich dnešních tipech objevíte náměty na senzační výlety tam, kde se v době adventní něco zajímavého děje. Naše tipy výlety doplňují, kromě samotného popisu zajímavostí, i přehledné mapky tras. Šťastnou cestu a senzační (bronzové) zážitky vám přeje Kudy z nudy.

První adventní neděle je železná: čas zapálit první svíci na adventním věnci

První adventní neděle je železná: čas zapálit první svíci na adventním věnci

Železná adventní neděle je letos 3. prosince. Advent je obdobím ztišení, klidu, pohody. Kde si užijete čas rozjímání a příprav na Vánoce? Kde najdete nejkrásnější vánoční trhy a zářící vánoční stromy? Voňavé svařené víno, betlémy, dětské dílničky, koledy, bohatý program, a hlavně vánoční atmosféra na vás čekají ve všech větších i menších městech Čech a Moravy. Na první adventní neděli se zapaluje první fialová svíčka, označovaná jako svíce proroků. Jaká adventní překvapení na vás letos čekají vám prozradí portál Kudy z nudy.

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Přináší štěstí a zahání zlé duchy!

Na jmelí si v průběhu roku vzpomene málokdo. To až s příchodem Vánoc se začínáme pídit po pozlacených větvičkách, abychom si je zavěsili doma pro štěstí. Odkud však tato tradice pochází, jaké další tajuplné legendy jsou se jmelím spojené? A jak slavili Vánoce naši dávní pohanští předci?

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Odkud se vzala tradice adventního věnce a jakou barvu mají mít jeho svíčky?

Adventní věnec neodmyslitelně patří k symbolům předvánočního období. První adventní neděle je časem, kdy se zapaluje první svíčka adventního věnce. Krásně nazdobený věnec z chvojí nebo jiného materiálu je po celou dobu adventu ozdobou domácnosti, kterou navíc provoní příjemná vůně jehličí. Ale ruku na srdce – co o adventním věnci vlastně víme? Kde se vzal a jak má vypadat jeho tradiční výzdoba?

Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

1. 12.6. 1.
Advent a Vánoce v Muzeu lidových staveb v Kouřimi

V dávných tradicích tkví opravdové kouzlo vánoc! Připomeňte si tradice adventu, přijďte se do našeho skanzenu přenést do dob dávno minulých a seznámit se s tím, jaké obyčeje se na českém venkově udržovaly od začátku prosince do svátku Tří králů.

Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

24. 12.
Na Štědrý den do Zoo Děčín – Čekání na Ježíška

Na Štědrý den připravila zoo pro návštěvníky dáreček v podobě vstupu zdarma. Příchozí si mohou po celý advent užít vánočně nasvícenou zoo s několika vánočními stromy a betlémem.

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

7 věcí, které nevíte o… vánočních stromech a stromečcích

Při pohledu na překrásně nazdobené vánoční stromky na náměstích se tají dech. Pojďte s portálem Kudy z nudy pátrat po jejich tajemství. Víte, kdy se vůbec začalo s jejich výzdobou, anebo kdy se objevily první nazdobené velké stromy na náměstích našich měst, a odkud se tahle tradice vlastně vzala?

Zimní království starokladrubských koní

26. 12.27. 12.
Zimní království starokladrubských koní

Národní hřebčín Kladruby nad Labem zve 26. a 27. prosince do Kladrub nad Labem a do Slatiňan všechny své příznivce na tradiční vánoční návštěvu starokladrubských koní.

Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

Advent – čas příchodu Krista i dávných pohanských zvyků

První adventní neděle je letos už v listopadu! Doba adventní je pro křesťany časem očekávání narození Krista. Samotné slovo advent pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. V dobách předkřesťanských naši předci v tomto čase oslavovali zimní slunovrat, návrat životadárného světla. Postupem času došlo k prostoupení prastarých obyčejů s křesťanskými a po celý prosinec se v lidových Vánocích objevovaly různé tajemné postavy. Pojďte si s námi připomenout živé či dnes již zaniklé tradice vztahující se k tomuto tajuplnému období, které letos připadá na období od 27. listopadu do 24. prosince 2022.

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

#světovéČesko a advent vonící po pečených kaštanech

Pečené kaštany byly oblíbenou pochoutkou podzimních a zimních dnů už za Rakouska-Uherska. Patřily ke staropražskému koloritu: zvlášť na Starém Městě prý v zimě stávaly kaštanářky na každém rohu a vůně pražených kaštanů byla pro kolemjdoucí tou nejlepší reklamou.

Další aktuality

Připomeňte si Operaci Anthropoid procházkou do míst, kudy se ubíraly dějiny

Letos si v pondělí 27. 5. připomínáme 81. výročí vojenské operace proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. Věděli jste, že vloni byl 27. květen navíc vyhlášen, jako Den národního vzdoru Připomeňte si tuto významnou událost návštěvou památných míst, kudy se ubíraly dějiny. Tipy na procházky historií vám přináší Kudy z nudy.
25. květen 2024 9:00
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (25.5. – 26.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Cesta Českým krasem za Hagenem – Evropský den chráněných území , 2. Středověké slavnosti na Hradčanech, Bonsaje na Zbraslavi, Jedu v medu, Mezi ploty 2024 – hudební a divadelní festival v Bohnicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
24. květen 2024 7:00
Zážitky, Praha

Pražské vinice se otvírají: přijďte ochutnat, co se na nich urodilo

Podobně jako muzea, kostely a zahrady otevírají své brány veřejnosti, činí tak i soukromé a městské pražské vinice. O víkendu 25. a 26. května 2024 se přijďte seznámit s jejich historií i současností a objevte kouzlo často pozapomenutých koutů Prahy.
22. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Praha

V Bohnicích se chystá festival Mezi ploty, letos pod záštitou prezidenta republiky

Na letošní festival Mezi ploty, který se v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice uskuteční 25. a 26. května 2024, přijede na 50 skvělých muzikantů a divadelníků. Vedle hudebních profesionálů letos přijede velký počet amatérských hudebníků a divadelníků, takže se celá akce stane oslavou spontánní umělecké tvorby obyvatel Prahy 8, všech Pražanů i dalších obyvatel České republiky. Divadelní a hudební festival Mezi ploty 2024 se koná za osobní podpory prezidenta republiky Petra Pavla.
22. květen 2024 10:00
Kultura, Praha

Zámek Troja zahajuje novou návštěvnickou sezonu

Zámek Troja, který spravuje Galerie Hlavního města Prahy zahajuje v úterý 21. května 2024 novou návštěvnickou sezónu. Zváni jste do zámku na na otevření první výstavy: Album zpomalených obrazů. Skladby a výtvarná díla z cyklu Nejisté situace, ale i na výstavu Nové realismy.
21. květen 2024 12:00
Kultura, Praha

Pražské parníky vstoupily do 158. sezóny

Lodní linky Pražské paroplavební společnosti jsou letos pro Pražany i návštěvníky hlavního města v provozu již 158. plavební sezónu. Zájemce dopraví do zoologické zahrady, na Slapskou přehradu nebo do Mělníka. Nechybí ani plavby spojené s gastronomickými zážitky.
20. květen 2024 15:00
Zážitky, Praha

Věda a historie není nuda: vše o Vltavě aneb rekordy, plavby, mosty a pražští vodníci

Na Vltavě v Praze to žije, ať už jste si oblíbili víkendové farmářské trhy na náplavce Rašínova nábřeží, ostrovy a přívozy, jezdíte po nábřeží na kolech, kolečkových bruslích anebo podél řeky chodíte na procházky. Na portálu Kudy z nudy se ale o Vltavě dozvíte mnohem víc.
19. květen 2024 9:32
Zážitky, Praha

7 věcí, které nevíte o… operaci Anthropoid

Praha, městská část Libeň a nenápadná křižovatka kousek od nemocnice Na Bulovce sehrála během druhé světové války významnou úlohu. Právě tady 27. května 1942 několik minut po půl jedenácté popravou českého kata alias říšského protektora Reinharda Heydricha vyvrcholila operace Anthropoid.
19. květen 2024 8:59
Zážitky, Praha