Úvod > Aktuality > Místa postižená kalamitou Ivan připomíná obnovená naučná stezka
Místa postižená kalamitou Ivan připomíná obnovená naučná stezka
">
Příroda

Místa postižená kalamitou Ivan připomíná obnovená naučná stezka

  • Vydáno17. června 2013
Do lesnického revíru Slatiňany na Chrudimsku v Pardubickém kraji se můžete vydat na obnovenou naučnou stezku Kolem Kochánovických rybníků. Necelé tři kilometry dlouhá stezka vás zavede do míst, která byla před pěti lety zasažena větrnou kalamitou Ivan.
přírodaVětrná kalamita Ivan dne 25. června 2008 postihla část okresu Chrudim a do značné míry změnila charakter lesních porostů nejen v celé oblasti, ale i v lesním revíru Slatiňany, který spravují Lesy ČR. Silná vichřice zničila v oblasti velkou část lesních porostů. Představuje to objem cca 360 tisíc m³ zpracovaného dřeva. Jen na revíru Slatiňany se zpracovalo 80 tisíc m³ dřeva a vznikla 130 hektarů velká holina. Likvidace kalamity si vyžádala velké nasazení lidí i prostředků, díky nimž je postižená část revíru Slatiňany dnes již znovu zalesněna, a to více než jedním milionem kusů nových stromků.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku, začíná jen kousek od slatiňanské restaurace Monaco. Návštěvníky na sedmi zastaveních seznamuje s mnoha zajímavostmi i místní přírodou včetně řady vzácných druhů zde žijících živočichů, ptáků, ryb, obojživelníků, rostlin a hmyzu. Specifikou slatiňanského revíru je dále například Slavická obora s chovem kvalitní jelení zvěře. Samotné Kochánovické rybníky tvoří soustava čtyř rybníků – Hluboký, Vilém, Perný a Čabrousek s celkovou rozlohou přes 7 hektarů.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.

Další aktuality

6.10.
2022
Velká pardubická se pojede už v neděli

Velká pardubická se pojede už v neděli

Pardubický kraj | Letní sporty
28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika