Úvod > Aktuality > Minerální prameny v Karlových Varech jsou uzavřené – poprvé ve své historii

Minerální prameny v Karlových Varech jsou uzavřené – poprvé ve své historii

Vydáno 6. dubna 2020 Lázně a wellness
Až do odvolání jsou nyní v Karlových Varech uzavřena veškerá veřejná pítka zdejších minerálních pramenů. Lázeňské město tak předchází šíření koronaviru. Na minerálních vývěrech byly nainstalovány plastové uzávěry pramenů s výstrahou, aby lidé prameny nyní nepoužívali.
karlovy varyZcela nevšední situaci zažívají v těchto dnech Karlovy Varypoprvé ve své historii zavírají pro veřejnost všechny veřejná pítka léčivé minerální vody, lidé si ji nyní nesmějí nabírat. Pítka musela být uzavřená na základě pokynu Ministerstva zdravotnictví – Českého inspektorátu lázní. Opatření má pomoci v boji se stávající epidemiologickou situací, jako prevence, aby nedocházelo k šíření koronavirové infekce.

karlovy varyV tuto dobu nezvykle tiché a prázdné lázně oživuje alespoň Vřídlo, a něž se místní mohou přijít podívat. Vřídelní kolonáda je sice také uzavřena, avšak vývěr nejteplejšího pramene České republiky byl umístěn před kolonádou, takže se příchozí mohou na minerální vodu tryskající z hlubin Země alespoň dívat. Prameny nebyly uzavřeny ani v době morové epidemie v 18. století, nákaza se tehdy Karlovým Varům naštěstí vyhnula.

Karlovy Vary nejsou jediné lázně, kde v současné době není možné využívat prameny veřejně. Kvůli epidemii pítka uzavřely také Mariánské Lázně. Prameny však zanedbané nezůstanou. Zaměstnanci lázní nadále provádějí jejich denní kontrolu.
Vřídlo Karlovy Vary

Vřídlo Karlovy Vary

Symbolem Karlových Varů je bez pochyby Vřídlo, gejzír horké minerální vody o 72°C. Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů.

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Bohatě vyřezávaná, dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu byla postavena v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Fellnera a Helmera. V interiéru kolonády naleznete tři minerální prameny - Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Mlýnská kolonáda v Karlových Varech

Kolonády v Karlových Varech byly budovány za účelem spojení pití vody přímo u pramene s klidnými procházkami. Slouží také jako ochrana před nepříznivým počasím. Největší kolonáda Karlových Varů v sobě ukrývá pět minerálních pramenů. Nově zd ebyla otevřena také horní terasa.

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda v Karlových Varech

Sadová kolonáda, od vídeňských architektů Fellnera a Helmera, sloužila na konci 19. století jako promenáda Blanenského pavilonu. Pavilon byl sice v šedesátých letech 20. století zbourán, ale litinová kolonáda, naštěstí stojí dodnes.

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámecká kolonáda v Karlových Varech

Zámeckou kolonádu byste našli nad kolonádou Tržní. Má dvě části: kolonádu Horního pramene a kolonádu Dolního pramene. Kolonáda Horního pramene je volně přístupná veřejnosti a zastřešuje Zámecký horní pramen. Kolonáda Dolního pramene je zpřístupněna pouze klientům Zámeckých lázní.

Další aktuality

2.6.
2020
Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Západočeské Lázně

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Západočeské Lázně

Západočeské lázně | Lázně a wellness
27.5.
2020
#světovéČesko a Karlovarský kraj

#světovéČesko a Karlovarský kraj

Západočeské lázně | Lázně a wellness