Úvod > Aktuality > Litomyšl o víkendu zve na svátek architektury ArchiMyšl

Litomyšl o víkendu zve na svátek architektury ArchiMyšl

Vydáno 2. října 2019 Památky
První říjnový víkend a následujícího pondělí, 4. až 7. října 2019 proběhne v Litomyšl již tradiční ArchiMyšl. Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury a zároveň pokračuje v připomínce 20. výročí, kdy byl zámecký areál Litomyšl zapsán na Seznam UNESCO. Čekají vás komentované prohlídky a tevřená zajímavá místa ve městě, a to i ta, kam se běžně během roku nelze dostat. Na programu je velká spousta výstav, program pro děti, přednášky pro nejen odbornou veřejnost a tradiční beseda Na pivo s architekty.
LitomyšlI letos se povedlo do Litomyšle pozvat známá jména na poli architektury. Architekt Marek Štěpán chystá v Regionálním muzeu Litomyšl výstavu: Ateliér Štěpán / Doteky. Touto výstavou (5. 10. v 10:00) i piaristickým chrámem (6. 10. ve 14:00), zrekonstruovaným podle jeho návrhu, vás pan architekt provede osobně.

Zámecké návršíJedinečné setkání se světovými hvězdami architektury u piva můžete prožít v rámci programu Na pivo s architekty v  sobotu 5. října od 18:00 do 21:00 hodin. Mezi pozvanými hosty bude pan architekt Miroslav Šik, architekt českého původu žijící a tvořící ze Švýcarska, vedoucí Ateliéru architektonické tvorby AVU a mladí čeští architekti z ateliéru ORA. Zahraniční architektonickou tvorbu budou reprezentovat zástupci portugalského ateliéru Fala. Tématem večera bude často opakující se a aktuální moderní architektura v kontextu památek UNESCO, ale i jakéhokoliv místa s bohatou historickou zástavbou.

Zámecké návršíTradicí ArchiMyšle jsou komentované prohlídky. Ani letos nebude chybět oblíbená projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. V sobotu 5. 10. ve 13:00 vás provede vás městská architektka Zdeňka Vydrová. Těšit se můžete i na stavebně – historickou prohlídku litomyšlského zámku "Za příběhem zámku" (5. 10. ve 10.30 a ve 13:30, sraz v zámecké pokladně) nebo komentovanou prohlídku výstavy "ExCitace" v kostele Nalezení sv. Kříže (4. 10. v 19:00) s jejím autorem Danielem Peštou a kurátorkou Terezií Zemánkovou. Poprvé letos se chystá komentovaná prohlídka litomyšlskými kostely s názvem "Jak architektura kostelů odráží víru lidí své doby" (6. 10. 13:00 - 16:30). Společně vás po kostelech provedou faráři litomyšlských církví.

Sami pak budete moci navštívit například univerzitní knihovnu. Pro děti je připraven workshop vedený studenty architektury Pojďme si hrát na architekty! nebo Architektem kostela. Druhého workshopu vedeného Vandou Štěpánovou se mohou zúčastnit i dospělí zájemci.
ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2020

ArchiMyšl - Světový den architektury v Litomyšli 2020

Program plný architektury se připojí ke Světovému dni architektury.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší - od pískovce k laminátu

Architektonické prohlídky Zámeckého návrší - od pískovce k laminátu

Prohlídkový okruh je zaměřen na Chrám Nalezení sv. kříže a další historické budovy Zámeckého návrší zrekonstruované v rámci projektu Revitalizace zámeckého návrší v Litomyšli. Prohlídka představuje jednotlivé objekty v historickém kontextu a zároveň přibližuje architektonické koncepce jejich obnovy.

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší Litomyšl

Zámecké návrší v Litomyšli tvoří jedinečný komplex historických budov, nádvoří, zahrad a parků. Jedná se o pivovar, jízdárnu, konírnu, kočárovnu, stáj, piaristickou kolej, piaristický kostel, I. nádvoří, horní nádvoří, park a předzámčí. Všechny objekty jsou součástí městské památkové rezervace.

Dům U Rytířů - Městská galerie v Litomyšli

Dům U Rytířů - Městská galerie v Litomyšli

Podobně jako většina domů na litomyšlském náměstí je i dům U Rytířů zasazen do dlouhé a úzké, ještě gotické parcely.

Prohlídka podzemí v Litomyšli - tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídka podzemí v Litomyšli - tajemství ukryté pod zámkem

Prohlídková trasa v podzemních chodbách pod areálem zámku je více než dobrodružná. Čekají vás podzemní odvodňovací chodby, plné tajemných zákoutí a zvuků.

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli - obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Zámecké sklepení v Litomyšli

Zámecké sklepení v Litomyšli

Rozsáhlé sklepení státního zámku Litomyšl, památky zapsané na Seznamu UNESCO, je exklusivním prostorem s neopakovatelnou atmosférou, nabízející relaxaci a odpoutání myšlenek od všedních starostí.