Úvod > Aktuality > Kuks bude v sobotu patřít vínu
Kuks bude v sobotu patřít vínu
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Kuks bude v sobotu patřít vínu

  • Vydáno9. září 2022
Druhý víkend v září vždy patří slavnostem vína a burčáku v romantickém prostředí Hospitalu Kuks. Nejinak tomu bude i letos – na Kuks se v sobotu 10. září 2022 sjede několik desítek nejen z vinařské oblasti Čechy, Morava, ale i ze zahraniční provenience, aby představili návštěvníkům nejlepší z vína, které nabízejí. Pro milovníky vína máme dobrou zprávu: letos opět poteče víno po zámeckém schodišti!

Každoročně patří druhá půlka září na Kuksu slavnostem vína a burčáku. Vinaři v romantickém prostředí barokního areálu představí v sobotu 10. září 2022 více než pětadvaceti vinařů z celé České republiky, kteří přivezou to nejlepší ze svých vinohradů a sklepů. V průběhu celé akce můžete navštěvovat jednotlivé stánky a prostřednictvím pochůzkové degustace okoštovat vše, co budou vinaři nabízet.

Ke zpříjemnění atmosféry budou hrát kapely Good Season, Two4U nebo Martin Růža v doprovodu Karla Koldinského. Těšit se můžete na tradiční ochutnávky vín, zejména domácí, ale i zahraniční produkce, jejichž lahodnou chuť podtrhnou vybrané gastronomické speciality.

Stejně jako za dob hraběte Šporka poteče během Vinobraní na Kuksu víno po kaskádovém schodišti, a to od 13:00 hodin. Každý si tak může okusit, jaké to je, když víno teče po schodišti zdobeném sochami tritonů přímo do skleniček.


Otevřou se vinné lázně a rychlíky na Kuksu zastaví

Kuks schodištěOd 10:00 hod se otevřou brány vinných lázní. Chybět nebude burčák, který budete moci ochutnat před Hospitalem (průchod možný sklepem hospitalu).

Rychlíky společnosti Arriva budou zastavovat ve stanici Kuks dle jízdního řádu. Jízdenky je si možné zakoupit na všech pokladnách a jízdenkových automatech společnosti Arriva vlaky s.r.o. Vlaky společnosti ČD pojedou dle jízdních řádů. Ve směru z Pardubic a Hradec Králové  budou rychlíky zastavovat v 7:50, 9:50, 11:50, 13:50, 15:50, 17:50 a  19:50 hodin. Zpět pojedou v 8:09,  10:09, 12:09, 14:09, 16:09, 18:09 a ve 20:09 hodin.
 

Procházka k Betlému

Kuks Betlém

Pokud byste si chtěli během dne od ruchu a veselí trochu odpočinout, stačí si udělat vycházku k nedalekému Braunovu betlému, který je označován za špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Z Kuksu vede asi 7 km dlouhá okružní naučná stezka Kuks – Betlém.

V ceně vstupenky za 250 korun je degustační sklenička. Prohlídka Hospitalu rovněž není zahrnuta v ceně vstupenky.  Vstupenky nejsou v předprodeji, budou k zakoupení pouze na místě. Vezměte si deku, dobrou náladu a přijeďte strávit sobotní den na Vinobraní na Kuksu.

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum v Kuksu

České farmaceutické muzeum je střediskem Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V prostorách Hospitálu Kuks provozuje dvě stálé expozice k dějinám české farmacie.

Galerie českého vína Kuks

Galerie českého vína Kuks

Prodejní expozice vín českého vinařského regionu. Ucelená kolekce produkce českých vinařů, svým rozsahem ojedinělá a největší v naší republice.

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

Naučná stezka Betlém – procházka barokem na Kuksu

7 km dlouhá okružní naučná stezka Betlém – Kuks. Na trase naučné stezky jsou umístěny informační panely, které vás seznámí s historií jednotlivých památek.

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.