Úvod > Aktuality > Milujete stavebnici LEGO? Užijte si osm expozic a jednu výstavu!
Zážitky

Milujete stavebnici LEGO? Užijte si osm expozic a jednu výstavu!

  • Vydáno17. května 2017
Zmapovat místa, kde si děti pohrají se stavebnicí LEGO, není pro portál Kudy z nudy žádná věda. Navíc tahle muzea či výstavy spojuje řada věcí: ve všech uvidíte krásné modely, všude mají alespoň mrňavý dětský koutek, kde si děti mohou hrát, nezbytnou součástí jsou obchody se stavebnicemi (a někde i s jednotlivými dílky). A samozřejmě všude bývá hodně nabito, zejména za špatného počasí a o víkendech.
Také ceny vstupného vesměs patří k vyšším, což rodiče často komentují se značným rozčarováním. Jednou za čas si ale takovou zábavu může dopřát každý – tedy pokud už vaše ratolesti přestaly polykat kostičky, od čehož se odvíjí doporučený věk ve většině muzeí 3+. Ale Legu nejsou zasvěcená jen muzea: právě nyní až do konce června probíhá na výstavišti v Praze-Letňanech pátý ročník největší interaktivní výstavy modelů z Lego kostek. Kromě řady památek z kostiček tu objevíte stovky dalších modelů, rozdělených podle různých témat. Čekají tu také technické modely na dálkové ovládání, nejdelší vláčkodráha anebo rozhledna se 17 tisíci figurek.
 

Muzeum Lega v Praze

Největší muzeum Lega v Česku sídlí v centru Prahy a na 340 metrech čtverečních nabízí přehlídky úžasných modelů v řadě tematických expozic. K vidění jsou i prastaré stavebnice, s nimiž si hráli tatínkové a maminky dnešních dětí, na hraní slouží interaktivní modely vláčků a dětská herna. Největší lákadla? Bezesporu pražské památky, například dva metry široký model Národního muzea z více než 100 000 kostiček, Karlův most, po němž se prochází přes tisíc figurek, anebo mozaika Pražského hradu, monumentální obraz z Lego kostek, na který padlo 25 000 dílků. Exotiku zastupuje Taj Mahal, největší tovární set, který kdy Lego vyrobilo, postavený z 5 922 kostiček. Otevřeno je celoročně a denně.
 

Muzea Lega v Kutné Hoře a Špindlerově Mlýně

Do stejné rodiny jako pražské muzeum patří další pobočky v Kutné Hoře, Liberci a Špindlerově Mlýně. Kutnohorské Muzeum Lega patří k těm menším (150 metrů čtverečních). Děti tu milují všechno, dospělé přitahuje model známé kostnice, složený z více než 50 000 kostiček, o něco menší chrám sv. Barbory anebo Socha svobody, jeden z největších modelů, vyrobený pouze pro americký trh. K vidění je i ohromný model Hvězdy smrti, vesmírné bojové stanice ze Star Wars.

Muzeum v Kutné Hoře je otevřeno celoročně a denně, jinak je na tom Muzeum Lega v obchodní pasáži ve Špindlerově Mlýně u lékárny – tady je otevřeno od čtvrtka do neděle. Přehlídku zhruba tisícovky modelů doplňuje hrací koutek a obchod, k vidění je například Tower Bridge složený ze 4 284 dílků, vesmírná loď Millenium Falcon z 5 195 kostiček, největší kousek z řady Star Wars, či metr vysoká Eiffelova věž.
 

Muzeum Lega v Táboře

Když se soukromá sbírka jedné sběratelky Lega rozrostla natolik, že se zkrátka jinam než do muzejních sálů nevešla, v Táboře vzniklo Muzeum Lega. Sídlí v historickém centru města a je pěkné i dostatečně velké, navíc vstupné si můžete snížit využitím rodinné trojvstupenky, která kromě Muzea Lega platí pro Muzeum čokolády a marcipánu a pro Housův mlýn. O letních prázdninách je otevřeno denně, po zbytek roku jen o víkendech.
 

Muzeum lega v lázních Jeseník

Do Priessnitzových léčebných lázníJeseníku se jezdí kromě dospělých léčit i děti, pro které je celoročně a denně otevřené Muzeum Lega v budově kavárny Sofie velkým lákadlem, navíc můžete využít dětskou hernu s bludištěm, skluzavkami, bazény s balónky, odpočinkovou zónou a dětským kinem. I dospělí se sem zajdou podívat model lázeňského sanatoria Priessnitz, který je přístupný zdarma, do muzea Lega platí pro občany Jeseníku a klienty lázní 40% sleva.
 

Co ještě byste měli vědět o Legu?

  • Historie proslulé stavebnice se začala odvíjet roku 1932, kdy chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky. Název vznikl z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“. Záhy se připojil jeho syn Godtfred, který od sedmnácti let začal vymýšlet různé modely a vylepšení.
  • V roce 1947 získali Christiansenovi vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. V dánské továrně v Billundu zahájili výrobu podobných plastových kostiček a o dva roky později je vylepšili o plastové výstupky, díky nimž lépe držely pohromadě. V té době LEGO nabízelo 200 různých dřevěných a plastových hraček.
  • Výroba dřevěných hraček skončila roku 1960, kdy jejich sklad zničil požár. O čtyři roky později se pro výrobu Lego kostek začal používat nový materiál ABS s vysokou barevnou stálostí a tvrdostí.
  • V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego Hračkou století.
  • V srpnu 2012 dánská rodinná společnost LEGO Group oslavila 80. výročí svého vzniku. Kromě dvou továren v Dánsku se stavebnice vyrábí v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 i v Česku, v závodě v Kladně. Roční produkce kostiček dosahuje přibližně dvaceti miliard, což představuje 600 Lego dílků za sekundu.
Museum of Bricks v Kutné Hoře

Museum of Bricks v Kutné Hoře

Na ploše více než 150 m² uvidíte více než 1000 originálních modelů, mezi nimiž nechybí velkolepý model sedlecké Kostnice!

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze

Museum of Bricks – první soukromé muzeum stavebnice Lego v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Tajemství zaniklých řemesel na zámku Brandýs nad Labem. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Po roce opět na Matějskou: výlet na první jarní pouť a za zajímavými místy v okolí

Matějská pouť se koná tradičně každé jaro v areálu Výstaviště v Praze-Holešovicích. Na dospělé i děti čekají strašidelné zámky, střelnice, kolotoče, houpačky, skákací hrady, houpací lodě nebo lochnesky. Pouť začíná 24. února a trvá do 14. dubna 2024. Mezi hity letošních atrakcí patří 65 metrů vysoký Airborne – největší kolotoč svého druhu v Evropě (s lavicí otáčející se na kyvadle do všech směrů), vodní dráha Big Splash anebo obří řetízkový kolotoč Aeronaut.
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness