Úvod > Aktuality > Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu
Gurmánská turistika

Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu

  • Vydáno3. srpna 2022
První kilogramy hroznů ve vinohradu Chateau Valtice – Vinných sklepů Valtice jsou sklizeny! Vinařství z nich vyrábí první letošní burčák, který se podle zákona smí prodávat od 1. 8. do 30. 11. Nyní se sklízí nejranější odrůdy, jako jsou Augustovskij, Solaris, Irsai Oliver nebo Muškát moravský. Jsou dostatečně aromatické, a tím pádem vhodné právě pro výrobu burčáku, na který se těší každý, kdo se nemůže dočkat vín nového ročníku. První burčák je tak k dostání už od pátku 5. 8. 2022 ve Valticích, běžní prodejci jej budou nabízet až v týdnu od 8. srpna 2022.
BurčákVinaři na jihu Moravy začnou v pátek 5. srpna 2022 prodávat první letošní burčák., částečně zkvašený hroznový mošt většinou vyrábí z velmi raných odrůd. Nejdříve se v prodejních stáncích objevuje částečně zkvašený hroznový mošt odrůd Augustovskij a Irsai Oliver. Poté se pokračuje muškátem, ten je v burčákové sezóně nejčastější odrůdou. Poslední burčáky se dělají z Veltlínu.

Úplně první letošní burčák bude k dostání od pátku v prodejně Vinařská pohotovost vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy ve Valticích. Vinařství sklidilo hrozny odrůdy Augustovskij a připravuje z ní lahodný burčák. K jeho úpravě využívá takzvanou flotaci, při níž se z moštu odstraní kaly, což zlepšuje barvu i chuť burčáku. Jinam než do vlastních prodejen vinařství burčák nedodává.

Tradičně prvním vinařem, který začne prodávat svůj burčák je každoročně pan Miloslav Machuča z Valtic. Právě pan Machuča se zaměřuje výhradně na výrobu burčáku, který nabízí od začátku srpna až do konce října. Stánky má tradičně na třech místech. U Valtic poblíž kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u silnice I/52 blízko Novomlýnských nádrží. Burčák z odrůdy Irsai Oliver by měl nabízet od soboty 13. srpna 2022. Podle jeho slov vypadá letošní násada velmi dobře a vinař předpokládá, že s burčákem vydrží až do října.

burčákJedním z prvních vinařství na Znojemsku, které nabízí burčák, je Rodinné vinařství Eliška Čeperová a Pavel Matouš v Olbramovicích. Burčák vyrábí z odrůdy Solaris. První kilogramy hroznů se chystají sklízet také pěstitelé na vinicích v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Tam se sklízí odrůda Irsai Oliver, která je hodně aromatická a vhodná právě na burčák.

„Mléko starců“ neboli burčák patří k našim unikátům. Najdeme ho ještě v omezených oblastech Rakouska a Slovenska, ale nikde se nastal natolik oblíbenou součástí sklonku léta a začátku podzimu jako na Moravě nebo v Čechách.
 

Víno a burčák z otevřených sklepů v Mikulčicích

VínoMikulčice vás zvou v sobotu 27. srpna 2022 na Otevřené sklepy, kde se bude podávat letošní burčák  a dobré víno. Návštěvnící mohou navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu u myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy. Chybět nebudou také krajové speciality, připravené místními gurmány. Během dne bude otevřen také areál vinařského muzea a bude vyhrávat Putující Neoveská cimbálová muzika. Od 18:00 hod., bude v areálu u myslivecké chaty beseda u cimbálu. Od 21:00 hodin se můžete těšit na dražbu jedinečných mikuleckých vín.
 

Valtické Podzemí – prázdninové večery s cimbálkou

Valtické Podzemí prázdninové večery s cimbálkouNenechte si ujít tradiční víkendový večer a podzemní zážitkovou turistiku ve Valtickém Podzemí, unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Vína Lednicko-valtického areálu za doprovodu cimbálové muziky k tanci i poslechu ochutnáte 5., 6., 12., 13., 19., 20, 27 a 28. 8. 2022. Ani v září se nemusíte s cimbálem a vínem loučit, chystá se Burčáky a volba MISS Burčák ve Valtickém Podzemí (2.9.), Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích ve Valtickém Podzemí (3.9.), Valtické podzemní vinobraní ve Valtickém Podzemí (9. a 10.9.), Valtické Dýňobraní (16. a 17.9.) anebo Hudbobraní ve Valtickém Podzemí (23.9.).
 

Den otevřených sklepů Čejkovice

TOP Víno SlováckaV Čejkovicích, obci s třetí největší plochou vinic v ČR, se připravuje další ročník Dne otevřených sklepů Čejkovice, které se bude konat 27. a 28. srpna 2022. Přijďte ochutnat výborná moravská vína v příjemném prostředí vinných sklípků. Do akce se zapojí celkem řada vinařů a vinařských firem, jejichž vína můžete ochutnat přímo v jejich sklepních hospodářstvích. Pěší putování po otevřených vinných sklepech bude zahájeno v sobotu od 10:00 hodin a bude pokračovat až do 19:00 hodin. Večerní beseda u cimbálu se koná  od 20:00 na nádvoří Hotelu Zámek, v areálu firmy Víno Sýkora a ve Sklepě u Templářských rytířů (v ceně vstupného). Vstupné stojí 1 200 Kč, v ceně je zahrnut poukaz na nákup vín v hodnotě 600 Kč. Lístky se dají koupit na malém nádvoří Hotelu Zámek.
 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky v Zaječí

Vinařství U KapličkyPoslední srpnový víkend, přesněji v pátek 3. a v sobotu 4. 9. 2021 jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Košt v Novém sklepě zahrnuje více jak 35 vzorků vín a 3 druhů burčáku, ochutnávku a prodej uzenin řeznictví Hakalík a sýrů z farmy Klimeš, chléb se škvarkovou pomazánkou na uvítanou, sklenici s logem vinařství na památku, neomezenou konzumaci vín a burčáku. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika . Rezervace míst v novém sklepě lze udělat pomocí emailu recepce@vinarstviukaplicky.cz či telefonicky – tel.: 602 766 147 nebo 727 877 519.
 

Putování za burčákem po Modrých Horách

Cyklisté na viniciDobrovolný svazek obcí Modré Hory zve všechny vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky na podzimní putování mezi vinohrady a sklípky s chutí burčáku. To se koná v sobotu 3. 9. 2022, start je z Velkých Pavlovic, od venkovního areálu Ekocentra Trkmanka. Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Cestou projedete jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice. Nenechte si ujít již XVI. ročník této stále oblíbenější modrohorské akce. Jak název akce napovídá, jedná se o putování (nejen) mezi vinohrady, od jednoho razítkovacího místa ke druhému. Do mapky (která je součástí balíčku) budete "sbírat" razítka a ještě k tomu na každém razítkovacím místě zdarma dostanete 0,5 dcl burčáku k ochutnání. Jestli zvolíte kolo nebo chůzi, to záleží pouze na vás, nejde zase o tak náročný terén. Na jednotlivých razítkovacích místech se můžete občerstvit co hrdlo ráčí. Pokud budete šikovní a podaří se vám navštívit téměř všechna razítkovací místa (nejlépe do 16 hod), získáte "pamětní list".
 

Znojmo Burčák Tour Kooperativy

Burčák tourV sobotu 17. 9. 2022 se pojede cyklozávod Znojmo Burčák Tour Kooperativy. Bohatý doprovodný program pro všechny účastníky zdarma, zábava s kolem i bez. To je Kolo pro život, největší seriál závodů horských kol pro širokou veřejnost. Startovní balíček můžete koupit v předprodeji na e-shopu za 200 Kč nebo pak na místě za 250 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Tour de burčák bude zakončen tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, kde bude připraven folklorní program s nabídkou místních specialit včetně čerstvého burčáku a samozřejmě oblíbené závěrečné losování o vína z regionu, ubytování v cyklopenzionu s certifikací Cyklisté vítáni, cyklovybavení i další doplňky Moravských vinařských stezek.

LampelbergLampelberg - jeden z nejvýše položených bodů hlavní trasy Znojmo Burčák Tour Kooperativy s jedinečným výhledem do malebné krajiny vinic na hranici Moravy a Dolních Rakous nabídne bikerům určitě skvělý zážitek. Malý hrádek ve viniční oblasti Ječmeniště na česko-rakouských hranicích, který je využíván často jako místo svateb a jiných slavnostních událostí, nebyl vystavěn v době feudalismu, jak by se snad mohlo z dálky zdát, ale až v roce 1860 na nejvyšším pahorku v lokalitě. Právě na tomto místě se před návštěvníky rozevře překrásné panorama jihomoravské krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je místnost pro hotaře (ostrahu vinic před nálety špačků) a bývalá maštal pro koně. Bikeři hrádeček obkrouží, projedou kolem vinohrady a budou mít šanci se na bufetu napít a okoštovat místní vínko.
Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích

31.8.
Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích

Ochutnávky vín, sektu a burčáku spojené s bohatým kulturním programem, včetně prohlídek Křížového sklepa z roku 1640 a chrámu vína Vinařské 100doly. Bohatá tombola a večerní vystoupení hudebních hostů.

Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

3.10.
5.10.
Burčákové slavnosti Hustopeče 2024

Víte, co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.

Další aktuality

V Brně se projedete na obřím vyhlídkovém kole

Adventní stánky u Jošta jsou věnované především neziskovým organizacím. Podpořit je můžete nákupem jejich výrobků. Najdete zde také slámovou horu a kolotoč pro děti. Novinkou letošního roku je pódium s kulturním programem. Z vrcholu 33 metrů vysokého vyhlídkového kola uvidíte nad střechy starého Brna, dohlédnete i na náměstí Svobody, Špilberk, Petrov a další dominanty města. Vyhlídkové kolo na Moravském náměstí můžete navštívit během adventu i po Vánocích. Kolo bude v provozu až do 8. ledna 2023.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Nejlepším vínem České republiky 2024 je Ryzlink vlašský Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic

Absolutním šampionem Salonu vín – národní soutěže vín ČR 2024, a tedy nejlepším vínem pro následující rok se stal Ryzlink vlašský, pozdní sběr, šarže 10/22, 2022 z Vinařství Tichý z Dolních Dunajovic. V sídle Národního vinařského centra ve Valticích o tom rozhodlo hodnocení finalistů této největší soutěže vín v České republice. Soutěž pořádá Národní vinařské centrum za podpory Vinařského fondu a ve spolupráci se Svazem vinařů ČR.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejen Punkevní jeskyně jsou přes zimu otevřeny

Prohlídková trasa Punkevních jeskyní je během zimních měsíců pro turisty běžně přístupná, otevřeno zde mají mimo pondělí vždy v čase 8:40 až 14:00 hodin. Z důvodu velkého zájmu návštěvníků doporučujeme zajistit si rezervaci předem. Mimořádnou prohlídku jeskyní mimo otevírací dobu, v případě, že to provozní podmínky dovolí, lze provést po předchozí dohodě se správou jeskyní. Skupinu musí tvořit minimálně 10 lidí se 100% příplatkem na každou osobu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Bojiště u Slavkova opět ožije bitevní vřavou!

Slavkovské bojiště se od pátku 1. do neděle 3. prosince 2023 stane místem tradiční vzpomínkové akce k připomínce slavné bitvy Tří císařů, která se zde odehrála před 218 lety. Výroční akce Austerlitz 2023 bude vůbec největší v historii s účastí 1200 účastníků a 83 historických jednotek. K rekonstrukci bitvy pod Santonem dojde v sobotu 2. prosince ve 14 hodin a potrvá přibližně hodinu. Na akci budou také probíhat dopolední "manévry" pěchoty, jezdectva a dělostřelectva podle dobových zásad. Slavkovského programu se zúčastní historické vojenské jednotky, reprezentující armády Francie, Polska, Rakouska a Ruska.
Jihomoravský kraj | Památky

Gourmet Brno 2023: Poznejte špičku brněnské gastronomie

Skvělé chuťové zážitky, originální kombinace, kvalitní suroviny a autentická atmosféra. To jsou podniky, které představuje brněnské informační centrum v nezávislém hodnocení Gourmet Brno 2023! Nejedná se o gastro soutěž, ale výběr toho nejlepšího. V tištěném průvodci, který je k dostání zdarma v informačních centrech i dalších místech, jsou podniky v dané kategorii řazeny abecedně a zvýrazněno je vždy jen první místo.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Ve skanzenu Strážnice nastane radostný čas

Strážnický skanzen zve všechny milovníky starých časů na oblíbenou předvánoční akci „Radujme se, veselme se…“, která se koná o víkendu 2. až 3. 12. 2023 od 9:00 do 16:00 hodin. Můžete se těšit na ukázky adventních a štědrovečerních zvyků – věštění budoucnosti, prostírání štědrovečerního stolu, zdobení vánočního stromečku. Představí se řemeslníci, setkáte se i s tajemnými postavami Lucek, potkáte Mikuláše s čerty a andělem, Tři krále a koledníky. Jarmark pak nabídne inspiraci při nákupu drobných vánočních dárků.
Jihomoravský kraj | Památky

Brněnské Vánoce rozzáří moravskou metropoli

Vánoční trhy v ulicích Brna navodí tu pravou vánoční atmosféru. V letošním roce se trhy konají od 24. listopadu do 24. prosince 2023 na náměstí Svobody a Dominikánském náměstí, Zelném trhu nebo Moravském náměstí. Do pohybu se opět dá i vyhlídkové kolo. Přijďte zažít tu pravou adventní atmosféru spojenou s vánočními trhy v srdci Brna!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Setkejte se v Brně s Napoleonem!

Chcete na vlastní oči vidět císaře Napoleona? Pak si najděte čas a přijeďte v sobotu 25. listopadu 2023 do Brna! Připomeneme si den, kdy do města přijel císař i se svými vojáky a připravoval se tady na slavkovskou bitvu. Můžete se těšit na historický průvod centrem města, což zaručuje zajímavou podívanou!
Jihomoravský kraj | Památky