Úvod > Aktuality > Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu
Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu
"> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Milovníci vína pozor! Letos si můžete dopřát burčák už v srpnu

  • Vydáno3. srpna 2022
První kilogramy hroznů ve vinohradu Chateau Valtice – Vinných sklepů Valtice jsou sklizeny! Vinařství z nich vyrábí první letošní burčák, který se podle zákona smí prodávat od 1. 8. do 30. 11. Nyní se sklízí nejranější odrůdy, jako jsou Augustovskij, Solaris, Irsai Oliver nebo Muškát moravský. Jsou dostatečně aromatické, a tím pádem vhodné právě pro výrobu burčáku, na který se těší každý, kdo se nemůže dočkat vín nového ročníku. První burčák je tak k dostání už od pátku 5. 8. 2022 ve Valticích, běžní prodejci jej budou nabízet až v týdnu od 8. srpna 2022.
BurčákVinaři na jihu Moravy začnou v pátek 5. srpna 2022 prodávat první letošní burčák., částečně zkvašený hroznový mošt většinou vyrábí z velmi raných odrůd. Nejdříve se v prodejních stáncích objevuje částečně zkvašený hroznový mošt odrůd Augustovskij a Irsai Oliver. Poté se pokračuje muškátem, ten je v burčákové sezóně nejčastější odrůdou. Poslední burčáky se dělají z Veltlínu.

Úplně první letošní burčák bude k dostání od pátku v prodejně Vinařská pohotovost vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy ve Valticích. Vinařství sklidilo hrozny odrůdy Augustovskij a připravuje z ní lahodný burčák. K jeho úpravě využívá takzvanou flotaci, při níž se z moštu odstraní kaly, což zlepšuje barvu i chuť burčáku. Jinam než do vlastních prodejen vinařství burčák nedodává.

Tradičně prvním vinařem, který začne prodávat svůj burčák je každoročně pan Miloslav Machuča z Valtic. Právě pan Machuča se zaměřuje výhradně na výrobu burčáku, který nabízí od začátku srpna až do konce října. Stánky má tradičně na třech místech. U Valtic poblíž kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví a u silnice I/52 blízko Novomlýnských nádrží. Burčák z odrůdy Irsai Oliver by měl nabízet od soboty 13. srpna 2022. Podle jeho slov vypadá letošní násada velmi dobře a vinař předpokládá, že s burčákem vydrží až do října.

burčákJedním z prvních vinařství na Znojemsku, které nabízí burčák, je Rodinné vinařství Eliška Čeperová a Pavel Matouš v Olbramovicích. Burčák vyrábí z odrůdy Solaris. První kilogramy hroznů se chystají sklízet také pěstitelé na vinicích v Dolních Dunajovicích na Břeclavsku. Tam se sklízí odrůda Irsai Oliver, která je hodně aromatická a vhodná právě na burčák.

„Mléko starců“ neboli burčák patří k našim unikátům. Najdeme ho ještě v omezených oblastech Rakouska a Slovenska, ale nikde se nastal natolik oblíbenou součástí sklonku léta a začátku podzimu jako na Moravě nebo v Čechách.
 

Víno a burčák z otevřených sklepů v Mikulčicích

VínoMikulčice vás zvou v sobotu 27. srpna 2022 na Otevřené sklepy, kde se bude podávat letošní burčák  a dobré víno. Návštěvnící mohou navštívit a ochutnat vína místních malovinařů v lokalitě „Těšické búdy“, „Čertovka“ a ve sklepních uličkách v areálu u myslivecké chaty. K přemísťování mezi sklepy budou, jako každoročně, zajištěny koňské povozy. Chybět nebudou také krajové speciality, připravené místními gurmány. Během dne bude otevřen také areál vinařského muzea a bude vyhrávat Putující Neoveská cimbálová muzika. Od 18:00 hod., bude v areálu u myslivecké chaty beseda u cimbálu. Od 21:00 hodin se můžete těšit na dražbu jedinečných mikuleckých vín.
 

Valtické Podzemí – prázdninové večery s cimbálkou

Valtické Podzemí prázdninové večery s cimbálkouNenechte si ujít tradiční víkendový večer a podzemní zážitkovou turistiku ve Valtickém Podzemí, unikátním labyrintu historických vinných sklepů v celkové délce přes 900 metrů. Vína Lednicko-valtického areálu za doprovodu cimbálové muziky k tanci i poslechu ochutnáte 5., 6., 12., 13., 19., 20, 27 a 28. 8. 2022. Ani v září se nemusíte s cimbálem a vínem loučit, chystá se Burčáky a volba MISS Burčák ve Valtickém Podzemí (2.9.), Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích ve Valtickém Podzemí (3.9.), Valtické podzemní vinobraní ve Valtickém Podzemí (9. a 10.9.), Valtické Dýňobraní (16. a 17.9.) anebo Hudbobraní ve Valtickém Podzemí (23.9.).
 

Den otevřených sklepů Čejkovice

TOP Víno SlováckaV Čejkovicích, obci s třetí největší plochou vinic v ČR, se připravuje další ročník Dne otevřených sklepů Čejkovice, které se bude konat 27. a 28. srpna 2022. Přijďte ochutnat výborná moravská vína v příjemném prostředí vinných sklípků. Do akce se zapojí celkem řada vinařů a vinařských firem, jejichž vína můžete ochutnat přímo v jejich sklepních hospodářstvích. Pěší putování po otevřených vinných sklepech bude zahájeno v sobotu od 10:00 hodin a bude pokračovat až do 19:00 hodin. Večerní beseda u cimbálu se koná  od 20:00 na nádvoří Hotelu Zámek, v areálu firmy Víno Sýkora a ve Sklepě u Templářských rytířů (v ceně vstupného). Vstupné stojí 1 200 Kč, v ceně je zahrnut poukaz na nákup vín v hodnotě 600 Kč. Lístky se dají koupit na malém nádvoří Hotelu Zámek.
 

Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky v Zaječí

Vinařství U KapličkyPoslední srpnový víkend, přesněji v pátek 3. a v sobotu 4. 9. 2021 jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. Vinařství U Kapličky vám nabídne košt zdejších vín a letošního burčáku, tradiční zábavu u cimbálové muziky, ochutnávku a prodej uzenin a sýrů od lokálních výrobců. Košt v Novém sklepě zahrnuje více jak 35 vzorků vín a 3 druhů burčáku, ochutnávku a prodej uzenin řeznictví Hakalík a sýrů z farmy Klimeš, chléb se škvarkovou pomazánkou na uvítanou, sklenici s logem vinařství na památku, neomezenou konzumaci vín a burčáku. K tanci a poslechu zahraje cimbálová muzika . Rezervace míst v novém sklepě lze udělat pomocí emailu recepce@vinarstviukaplicky.cz či telefonicky – tel.: 602 766 147 nebo 727 877 519.
 

Putování za burčákem po Modrých Horách

Cyklisté na viniciDobrovolný svazek obcí Modré Hory zve všechny vyznavače pěší turistiky a cykloturistiky na podzimní putování mezi vinohrady a sklípky s chutí burčáku. To se koná v sobotu 3. 9. 2022, start je z Velkých Pavlovic, od venkovního areálu Ekocentra Trkmanka. Těšit se můžete na burčák i ochutnávku vín. Putování je vhodné pro cyklisty i pro pěší. Cestou projedete jihomoravské obce Velké Pavlovice, Bořetice, Němčičky, Kobylí a Vrbice. Nenechte si ujít již XVI. ročník této stále oblíbenější modrohorské akce. Jak název akce napovídá, jedná se o putování (nejen) mezi vinohrady, od jednoho razítkovacího místa ke druhému. Do mapky (která je součástí balíčku) budete "sbírat" razítka a ještě k tomu na každém razítkovacím místě zdarma dostanete 0,5 dcl burčáku k ochutnání. Jestli zvolíte kolo nebo chůzi, to záleží pouze na vás, nejde zase o tak náročný terén. Na jednotlivých razítkovacích místech se můžete občerstvit co hrdlo ráčí. Pokud budete šikovní a podaří se vám navštívit téměř všechna razítkovací místa (nejlépe do 16 hod), získáte "pamětní list".
 

Znojmo Burčák Tour Kooperativy

Burčák tourV sobotu 17. 9. 2022 se pojede cyklozávod Znojmo Burčák Tour Kooperativy. Bohatý doprovodný program pro všechny účastníky zdarma, zábava s kolem i bez. To je Kolo pro život, největší seriál závodů horských kol pro širokou veřejnost. Startovní balíček můžete koupit v předprodeji na e-shopu za 200 Kč nebo pak na místě za 250 Kč. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Tour de burčák bude zakončen tradičně v areálu Louckého kláštera ve Znojmě, kde bude připraven folklorní program s nabídkou místních specialit včetně čerstvého burčáku a samozřejmě oblíbené závěrečné losování o vína z regionu, ubytování v cyklopenzionu s certifikací Cyklisté vítáni, cyklovybavení i další doplňky Moravských vinařských stezek.

LampelbergLampelberg - jeden z nejvýše položených bodů hlavní trasy Znojmo Burčák Tour Kooperativy s jedinečným výhledem do malebné krajiny vinic na hranici Moravy a Dolních Rakous nabídne bikerům určitě skvělý zážitek. Malý hrádek ve viniční oblasti Ječmeniště na česko-rakouských hranicích, který je využíván často jako místo svateb a jiných slavnostních událostí, nebyl vystavěn v době feudalismu, jak by se snad mohlo z dálky zdát, ale až v roce 1860 na nejvyšším pahorku v lokalitě. Právě na tomto místě se před návštěvníky rozevře překrásné panorama jihomoravské krajiny. Nachází se zde kulatá věž, pod níž je místnost pro hotaře (ostrahu vinic před nálety špačků) a bývalá maštal pro koně. Bikeři hrádeček obkrouží, projedou kolem vinohrady a budou mít šanci se na bufetu napít a okoštovat místní vínko.
Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky v Zaječí

1.9.
4.9.
Burčákové slavnosti ve Vinařství U Kapličky v Zaječí

První zářijový víkend jsou všichni milovníci burčáku zváni na již tradiční burčákové slavnosti do obce Zaječí. K ochutnání bude burčák z různých odrůd.

Otevřené sklepy Mikulčice 2022

27.8.
Otevřené sklepy Mikulčice 2022

Navštivte tradiční Otevřené sklepy 2022 na Slovácku v malované obci Mikulčice. Těšit se můžete na jedinečnou atmosféru, kde na vás z každého kouta dýchne kousek svébytného folklóru či troška krásných tradic.

Farmářské trhy a Burčákobraní

17.9.
Farmářské trhy a Burčákobraní

Oslovili jsme malé pěstitele a řemeslné výrobce z našeho okolí, aby přijeli k nám do SPIELBERGU na farmářské trhy. K září neodmyslitelně patří burčák, ten si budete moci zakoupit, nebo si jej vychutnat u nás na nádvoří.

Den otevřených sklepů v Čejkovicích

27.8.
Den otevřených sklepů v Čejkovicích

Na konci prázdnin vám otevřeme dveře do našich vinařství, necháme vás nahlédnout do výrobních prostor a vy budete moci ochutnat vína, která jsme vyrobili s láskou k našemu řemeslu.

Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

17.9.
Krajem vína – Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska

Zářijový díl seriálu cykloturistických akcí Krajem vína vás již tradičně zavede do podzimních, hrozny obtěžkaných, vinic Znojemska. Připraveny jsou 2 trasy pro cyklisty a jedna pro pěší, na trasách vás čekají zastávky ve vinných sklepích i přímo ve vinicích, kde ochutnáte místní speciality.

Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích

3.9.
Podzimní slavnosti vína a jídla ve Valticích

Ochutnávky vín, sektu a burčáku spojené s bohatým kulturním programem, včetně prohlídek Křížového sklepa z roku 1640 a chrámu vína Vinařské 100doly. Bohatá tombola a večerní vystoupení hudebních hostů.

Burčákové slavnosti Hustopeče 2022

29.9.
1.10.
Burčákové slavnosti Hustopeče 2022

Víte co jsou to mázhausy, horenská rada, perkmistr, burčáková policie, podzemní vojsko, či Burčáková unie? Jakou hodnotu má platidlo zvané Búro? Už jste viděli obří kvasinku vinnou? Odpovědi najdete na Burčákových slavnostech v Hustopečích u Brna.

Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích 2022

2.5.
2.10.
Letní otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích 2022

Tradiční letní vinařská akce s ochutnávkou vína přímo u vinařů ve Velkých Pavlovicích. Vinaři pro vás mají otevřené sklepy až do začátku října, denně od 18:00 do 21:00 hod. Přijďte ochutnat zdejší skvělá moravská vína během letní dovolené.

Krajem vína – Putování za burčákem po Modrých Horách

3.9.
Krajem vína – Putování za burčákem po Modrých Horách

Velké Pavlovice, Němčičky, Bořetice, Kobylí a Vrbice. Kochejte se pěšky či na kole krásami a zajímavostmi Modrých Hor a ochutnejte nejen výborný burčák.

Hudbobraní ve Valtickém Podzemí – setkání ženských sborů

24.9.
Hudbobraní ve Valtickém Podzemí – setkání ženských sborů

Tradiční podzimní akce se zajímavým kulturním programem. Pobaví vás cimbálky a ženské pěvecké sbory z Lednicko-valtického areálu. Ochutnáte nejen odrůdové burčáky a vína z vinařství Annovino, ale také krajové a sezónní speciality Valtického Podzemí.

Hudbobraní ve Valtickém Podzemí – setkání mužáckých sborů

23.9.
Hudbobraní ve Valtickém Podzemí – setkání mužáckých sborů

Nenechte si ujít tradiční podzimní akci s atraktivním kulturním programem. Pobavíte se s cimbálkami a mužskými pěveckými sbory z Lednicko-valtického areálu. Ochutnáte krajové a sezónní speciality Valtického Podzemí, vína a odrůdové burčáky z vinařství Annovino.

Burčáky a volba Missák Burčák ve Valtickém Podzemí

3.9.
Burčáky a volba Missák Burčák ve Valtickém Podzemí

Volba „Missák Burčák“ je recesistická soutěž se zajímavými disciplínami a soutěžemi, kterou zažijete pouze ve Valtickém Podzemí a které se mohou zúčastnit přítomní pánové. Proto si ji nenechte ujít a přijeďte se aktivně zapojit! Vítěz bere velmi zajímavou cenu.

Burčáky a volba Miss Burčák ve Valtickém Podzemí

2.9.
Burčáky a volba Miss Burčák ve Valtickém Podzemí

Volba Miss Burčák je vinařská událost se zajímavými soutěžemi, disciplínami a cenami, kterou zažijete pouze ve Valtickém Podzemí! Proto si ji nemůžete nechat ujít. Dívky a ženy, přijeďte se aktivně zapojit.

Sedlecké vinobraní

24.9.
Sedlecké vinobraní

Tradiční podzimní akce vinařství ZD Sedlec.

Znojemské vinobraní 2022

9.9.
11.9.
Znojemské vinobraní 2022

Znojemské historické vinobraní, které se uskuteční ve dnech 9. – 11. září 2022 přinese oblíbené historické i hudební scény, odpočinkové zóny, kvalitní víno a gastronomii nebo třeba sběratelské mince. Během slavností se můžete těšit i na velkolepý ohňostroj.

Další aktuality

13.8.
2022
Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Vila Tugendhat nabízí umění i odpočinek

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Den Brna se letos bude slavit tři dny

Den Brna se letos bude slavit tři dny

Jihomoravský kraj | Památky
10.8.
2022
Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Otevřené sklepy v Čejči zvou tuto sobotu milovníky vína

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika