Úvod > Aktuality > Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova
Kultura

Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova

  • Vydáno11. srpna 2019
V Kyjově mají diváci možnost účastnit se nejstarší národopisné slavnosti Slovácký rok, na které se podílí tisíce účinkujících, jednou za čtyři roky. Letos to bude od čtvrtka 15. do neděle 18. srpna 2019 a očekává se, že přijedou desítky tisíc návštěvníků. Festival se koná prakticky v celém městě.
slovacky rokLetos, ve dnech 15. až 18. srpna 2019 se jihomoravský Kyjov opět stane dějištěm národopisného festivalu Slovácký rok. Jeho tradice sahá až do roku 1921 a díky tomu tak trvá už celých 98 let. Za tu dobu si získal proslulost nejen doma, ale s trochou nadsázky lze říci, že jde o festival světoznámým, a to především díky spisovateli Milanu Kunderovi, který jeho popisem a úvahami na téma slováckého folklóru protkal svůj slavný román Žert. Ten byl následně přeložen do několika desítek světových jazyků.

Slovácký rokObce z Kyjovska na festivalu tradičně představují své kroje a zvyky – jako je Jízdu králů (letos se v rámci festivalu bude konat v neděli) slavnost, která je typická pro slovácké obce a která se před několika lety dokonce dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO nebo například stavění a kácení máje. Zároveň během festivalu probíhá hudební přehlídka, na které vystupují cimbálové a dechové kapely či dětské soubory. K doprovodnému programu tradičně patří o krojovaný průvod, který mívá kolem dvou tisíc účastníků z několika desítek obcí.

Slovácký krojKrojovaný průvod letos vyrazí v sobotu 17. srpna v 15 hodin z Komenského ulice. Jízda králů bude na pořadu dne v neděli 18. srpna v půl jedenácté dopoledne. Začne na Masarykově náměstí a bude pokračovat ulicemi Kyjova až do půl druhé. Kácení máje pak zakončí festival v neděli 18. srpna  mezi 17. a 19. hodinou na Masarykově náměstí.
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Další aktuality

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Čtyři pelikáni bílí se nově zabydlují v brněnské zoo. Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy tam některé voliéry spadly pod tíhou neobvyklého přívalu těžkého sněhu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika