Úvod > Aktuality > Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova
Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova
"> "> "> "> ">
Kultura

Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova

  • Vydáno11. srpna 2019
V Kyjově mají diváci možnost účastnit se nejstarší národopisné slavnosti Slovácký rok, na které se podílí tisíce účinkujících, jednou za čtyři roky. Letos to bude od čtvrtka 15. do neděle 18. srpna 2019 a očekává se, že přijedou desítky tisíc návštěvníků. Festival se koná prakticky v celém městě.
slovacky rokLetos, ve dnech 15. až 18. srpna 2019 se jihomoravský Kyjov opět stane dějištěm národopisného festivalu Slovácký rok. Jeho tradice sahá až do roku 1921 a díky tomu tak trvá už celých 98 let. Za tu dobu si získal proslulost nejen doma, ale s trochou nadsázky lze říci, že jde o festival světoznámým, a to především díky spisovateli Milanu Kunderovi, který jeho popisem a úvahami na téma slováckého folklóru protkal svůj slavný román Žert. Ten byl následně přeložen do několika desítek světových jazyků.

Slovácký rokObce z Kyjovska na festivalu tradičně představují své kroje a zvyky – jako je Jízdu králů (letos se v rámci festivalu bude konat v neděli) slavnost, která je typická pro slovácké obce a která se před několika lety dokonce dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO nebo například stavění a kácení máje. Zároveň během festivalu probíhá hudební přehlídka, na které vystupují cimbálové a dechové kapely či dětské soubory. K doprovodnému programu tradičně patří o krojovaný průvod, který mívá kolem dvou tisíc účastníků z několika desítek obcí.

Slovácký krojKrojovaný průvod letos vyrazí v sobotu 17. srpna v 15 hodin z Komenského ulice. Jízda králů bude na pořadu dne v neděli 18. srpna v půl jedenácté dopoledne. Začne na Masarykově náměstí a bude pokračovat ulicemi Kyjova až do půl druhé. Kácení máje pak zakončí festival v neděli 18. srpna  mezi 17. a 19. hodinou na Masarykově náměstí.
Sklepní uličky v Kyjově

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura