ÚvodAktualityMilovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova
Kultura

Milovníci lidových krojů a zvyků zamíří do Kyjova

  • 11. srpna 2019
V Kyjově mají diváci možnost účastnit se nejstarší národopisné slavnosti Slovácký rok, na které se podílí tisíce účinkujících, jednou za čtyři roky. Letos to bude od čtvrtka 15. do neděle 18. srpna 2019 a očekává se, že přijedou desítky tisíc návštěvníků. Festival se koná prakticky v celém městě.
slovacky rokLetos, ve dnech 15. až 18. srpna 2019 se jihomoravský Kyjov opět stane dějištěm národopisného festivalu Slovácký rok. Jeho tradice sahá až do roku 1921 a díky tomu tak trvá už celých 98 let. Za tu dobu si získal proslulost nejen doma, ale s trochou nadsázky lze říci, že jde o festival světoznámým, a to především díky spisovateli Milanu Kunderovi, který jeho popisem a úvahami na téma slováckého folklóru protkal svůj slavný román Žert. Ten byl následně přeložen do několika desítek světových jazyků.

Slovácký rokObce z Kyjovska na festivalu tradičně představují své kroje a zvyky – jako je Jízdu králů (letos se v rámci festivalu bude konat v neděli) slavnost, která je typická pro slovácké obce a která se před několika lety dokonce dostala na seznam nehmotného dědictví UNESCO nebo například stavění a kácení máje. Zároveň během festivalu probíhá hudební přehlídka, na které vystupují cimbálové a dechové kapely či dětské soubory. K doprovodnému programu tradičně patří o krojovaný průvod, který mívá kolem dvou tisíc účastníků z několika desítek obcí.

Slovácký krojKrojovaný průvod letos vyrazí v sobotu 17. srpna v 15 hodin z Komenského ulice. Jízda králů bude na pořadu dne v neděli 18. srpna v půl jedenácté dopoledne. Začne na Masarykově náměstí a bude pokračovat ulicemi Kyjova až do půl druhé. Kácení máje pak zakončí festival v neděli 18. srpna  mezi 17. a 19. hodinou na Masarykově náměstí.
Sklepní uličky v Kyjově Památky

Sklepní uličky v Kyjově

Vinařství se staletou tradicí připomínají v Kyjově sklepní uličky v Nětčicích, řádek sklepů ve Vývoze v Boršově a vinařské stavby v ulici U Sklepů, zvané Na Šištótě. Ve sklepě U Petra, který nabízí ochutnávky a prodej vín, je k vidění malá vinařská expozice.

Další aktuality

Zoo Brno slaví úspěch, poprvé v historii odchovala největšího holuba světa, korunáče Sclaterova

Brněnská zoologická zahrada se pochlubila chovatelským úspěchem. Poprvé ve své historii se zde podařilo úspěšně odchovat mládě korunáče Sclaterova, největšího holuba světa a jeden z nejvzácnějších druhů chovaných v zoologických zahradách. Mládě se vylíhlo v říjnu a v těchto dnech je již zcela opeřené, vzletné a už opustilo svůj hnízdní košík.
10. prosinec 2025 10:45
Příroda, Jihomoravský kraj

Kysané zelí budiž pochváleno – součást naší kuchyně i různých kulinářských soutěží

Máte rádi kysané zelí, zázračný všelék našich prababiček? Pak se nechte portálem Kudy z nudy pozvat na košt kysaného zelí do Mikulčic, kde zelí hraje hlavní roli. Zelí určitě nebude chybět ani na Letenském nebo Máslovickém masopustu, kde přijdou k chuti i zabijačkové speciality.
7. prosinec 2025 13:15
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Brno pro mladé: tipy na zážitky a zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
7. prosinec 2025 13:00
Památky, Jihomoravský kraj

Vinařství roku 2025: Kdo se stane lídrem českého vinařství?

Ze směsice nadšených jednotlivců, tradičních rodinných firem i zavedených producentů vzejde již pošestnácté vítěz prestižního titulu Vinařství roku 2025. Soutěž, kterou každoročně vyhlašuje Svaz vinařů ČR ve spolupráci s Národním vinařským centrem, letos přilákala celkem 16 vinařství, jejichž rozmanitost opět dokazuje, že české vinařství je pestré, inovativní a stále plné nových výzev. Prestižní oborová soutěž letos komplexně hodnotí činnost tuzemských vinařství – mění se způsob ocenění v hlavní kategorii a udělena bude i nová Cena Vinatura vyzdvihující ekologické počiny. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 26. února 2026.
6. prosinec 2025 13:31
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Vánoční atmosféra s tradičními specialitami vás čeká na hradě Bítov

O adventním víkendu 6. a 7. prosince 2025 přivítá hrad Bítov od 10:00 do 15:00 hodin návštěvníky ve vánočně vyzdobených hradních komnatách. Součástí návštěvy bude také hradní kuchyně, kde ochutnáte vánoční cukroví i grilované klobásky. Přijďte si užít sváteční atmosféru a kouzlo historického prostředí, které vás zahřeje na duši i těle.
5. prosinec 2025 18:00
Památky, Jihomoravský kraj

Tak trochu jiná zima v Mikulově aneb projděte se městem s vůní svařeného vína

Turistické informační centrum Mikulov pořádá až do konce března 2026 zimní prohlídky města Mikulova se šálkem svařeného vína. Za doprovodu místních průvodců se seznámíte s historií města, uvidíte zámecké sklepení s obřím sudem a projdete si židovskou čtvrť.
4. prosinec 2025 22:23
Zážitky, Jihomoravský kraj

V centru Brna se svezete speciální vánoční tramvají

Historické centrum Brna po celou dobu adventu brázdí speciální vánoční tramvaj. Poprvé na svou cestu vyrazila 22. listopadu 2025. Ve třicetiminutových intervalech jezdí z České na Malinovského náměstí, Hlavní nádraží, Zelný trh nebo Náměstí Svobody. Spojuje tak několik míst, na nichž se letos v Brně konají vánoční trhy!
4. prosinec 2025 12:37
Zážitky, Jihomoravský kraj

Brněnský orloj vydává o Vánocích speciální skleněnky – chyťte si svou kuličku!

I o letošních Vánocích můžete z časostroje na brněnském náměstí Svobody získat unikátní suvenýr. Během adventu se z něj vykutálí kuličky s vánočním motivem roku 2025. První letošní vánoční kuličky mají šťastní nálezci. Každý den vypadne jedna fosforeskující kulička v 11:00 hodin, během víkendů a na Mikuláše a na Štědrý den jich vypadne celkem třináct od 11:00 do 23:00.
4. prosinec 2025 10:50
Památky, Jihomoravský kraj