Úvod > Aktuality > Letní a podzimní tipy pro milovníky historických vozidel: závody, přehlídky a jízdy pravidelnosti
Zážitky

Letní a podzimní tipy pro milovníky historických vozidel: závody, přehlídky a jízdy pravidelnosti

  • Vydáno21. srpna 2023
S koncem léta a začátkem podzimu se pořádají nejrůznější a velmi zajímavé přehlídky historických vozidel. A to nejen statických, ale i akce, kde uvidíte automobilové dědečky pěkně v pohybu. Pokud máte rádi atmosféru první republiky a zároveň i nablýskané automobily a motocykly té doby, udělejte si výlet například do Kutné Hory, Mladé Boleslavi, na zámek Berchtold či do Orlové. Portál Kudy z nudy vám prozradí, kde se budou během srpna, září a října konat ty nejzajímavější veteránské srazy!

Veteran Rallye do vrchu Kaňk a spanilá jízda do Kouřimi

V sobotu 26. 8. 2023 propukne závod historických vozidel, které zaplní střed Kutné Hory. Jako každý rok se sjedou majitelé historických vozidel do stříbrného města na již tradiční akci, Veteran Rallye. Závod do vrchu Kaňk se bude konat již tradičně ve dvou kolech, a to v sobotu i v neděli. Své síly zde poměří vozy vyrobené do roku 1940. O jejich výběru a účasti v tomto závodě rozhoduje Národní technické muzeum, které hodnotí dobrý technický stav a originální vzhled. Mezi závodícími budou známé značky jako Ford T, Rollls-Royce, Bentley, Laurin & Klement, Škoda, Tatra, Aero nebo Praga, ale také Triumph Dolomite, Humber, Wanderer, McLaughlin či Lagonda. Víkendového klání se zúčastní posádky z Kutné Hory i dalších míst Česka, ale také z Německa či Francie. Start je již tradičně v Lorecké ulici Kutné Hoře a cíl na kruhovém objezdu v obci Kaňk.
 

Rallye Posázaví 2023

Rallye PosázavíPosázavský klub historických vozidel pořádá v sobotu 26. srpna tradiční již 25. ročník orientační soutěže veteránů Rallye Posázaví. Tato akce spojuje lásku k veteránům, požitek z jízdy a dovednostní soutěže. Soutěž je zařazena do poháru MČR historických vozidel. Účastnit se může auto a moto, starší 30 let. Start je v Kunicích-Vidovicích u hotelu Zámek Berchtold, zde si od 7:30 do 10:15 můžete automobily prohlédnout. Trasa soutěže vede krajinářsky velmi zajímavým Posázavím s turisticky atraktivními lokalitami, poté se závodníci vrátí zpět na Zámek Berchtold. Příjezd veteránů se očekává mezi 15. a 16. hodinou odpolední.
 

Veteran rallye ve Vile Čapek

Veteran rallye ve Vile ČapekO víkendu 1. až 3. září jsou milovníci veteránů zváni na Veteran rallye ve Vile Čapek v Českém ráji. V Branžeži se setkáte s majitely závodních strojů a budete je moci zahlédnout i na trase letošní veteránské jízdy, která projede městy a obcemi: Branžež – Bakov nad Jizerou – Bezděz – Mimoň – Mnichovo Hradiště – Turnov – Sychrov – Branžež. Na místě startu a cíle čeká účastníky i příchozí z řad veřejnosti grilování na zahradě, hudební program, přednáška a povídání o veteránech a samozřejmě nebude chybět ani přehlídka všech zúčastněných vozů.
 

Trofeo Niké Jeseníky

trofeo jeseníkyVe dnech 8. až 10. září 2023 jste srdečně zváni na tradiční babí léto v Jeseníkách. Startem 23. ročníku podhorské jízdy veteránů Trofeo Niké Jeseníky 2023 bude Suchá Rudná/Malá Morávka. Sobotní jesenické toulky zavedou jezdce po trase středem dechberoucí scenérie Jesenicka, samém srdci hor, krajinou plnou přírodního bohatství, zeleně a ticha, krajinou léčivých pramenů, přímo do otevřené náruče Priessnitzových lázní v Jeseníku. Zde se s jezdci můžete setkat od 9:40 do 10:00 na Masarykově náměstí a od 10:00 až do 13:45 přímo u Priessnitzových léčebných lázních. Odtud vyrazí do České vsi (14:00 – 14:30) a Zlatých Hor (15:00 – 16:00 před hotelem Thamm).

trofeo karlova studánkaV neděli se vydejte za veterány do Karlovy Studánky, před lázněmi se jezdci se svými stroji zdrží od 11:45 do 15:00 hodin. Atmosféru zde dokreslí historické bicykly, kočárky, lyže, stylové spolky a originální řemeslné i gastronomické produkty! Karlovu Studánku oživí opět klasický dobrý dixík, Stanley ́s Dixie Street Band a skutečnou, vzácnou perlou, pak bude společný koncert Martina Maxy a Andrey Kalivodové, sólistky Státní opery ND v Praze, který proběhne ve 14:00 v Hudební hale, architektonickém skvostu Karlovy Studánky.South Bohemia Classic v Českých Budějovicích

South Bohemia ClassicXIV. South Bohemia Classic 2023 odstartuje v pátek 8. září v 16:30 hod. na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Ve večerních hodinách (20:00 hod.) je plánovaný noční průjezd centrem Českého Krumlova, s cílem prvním etapy na náměstí Svornosti. Projížďka po klikatých jihočeských silničkách v kulisách panenské přírody je každoročně výzvou pro tři stovky nadšených veteránistů i majitelů nablýskaných sporťáků z mnoha koutů Evropy. O vítězi soutěže rozhoduje dokonalá souhra mezi jezdcem a jeho navigátorem během zdolávání speciálních testů, ve kterých se měří čas s přesností na setinu sekundy. Spojení elegance klasických aut s ženskou krásou, mužským šarmem, malebnou jihočeskou krajinou a věhlasnými památkami přiláká na start až 150 posádek z České republiky, Rakouska, Německa, Slovenska, Polska, Maďarska, Francie, Itálie, Chorvatska, Slovinska, USA a dalších států.
 

Oldtimer Bohemia Rally Mladá Boleslav

Oldtimer Bohemia RallySetkání automobilových veteránů Oldtimer Bohemia Rally bude 14. až 16. září 2023 přehlídkou technické dovednosti našich předků, řemeslné zručnosti a láskyplnosti současných majitelů starých vozidel, sportovním soupeřením i společenskou událostí s doprovodným kulturním programem. Přibližně 360 km dlouhá trať je rozdělena do 3 dnů. Centrem dění celé Rally je město automobilů Mladá Boleslav. Diváci se mohou s jezdci a jejich plechovými mazlíčky setkat například v Sobotce nebo na parkovišti Škoda Muzeum v Boleslavi.
 

Prague Car Festival v Letňanech

prague car festivalRozloučením s letošní sezónou bude jedna z největších výstav automobilů se chystá na konec října do Prahy, přijďte 28. a 29. října na výstaviště v Letňanech. Prague Car Festival představí na ploše přes 30 000 m2 nejlepší tuning z celé Evropy, českou i zahraniční špičku automobilových a motocyklových závodů a průřez bohatou historií vývoje automobilů a motocyklů od předválečného období až po současnost. Na festivalu bude několik expozic – pokud máte rádi veterány, zamiřte na výstavu Glasurit Classic Expo, která představí fanouškům historických vozidel překrásné exponáty a bohatý doprovodný program. K vidění bude více než 150 historických automobilů a motocyklů od předválečného období až do 90. let minulého století.
Prague Car Festival 2023

28.10.
29.10.
Prague Car Festival 2023

Největší výstava ve střední a východní Evropě se zaměřením na tuning, motorsport, historické automobily a motocykly.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na prodloužený víkend od 28. září až do 1. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika

Milovníky koní čeká o víkendu v Lysé nad Labem mezinárodní výstava

Během tohoto víkendu 22. až 24. 9. 2023 proběhne na Výstavišti v Lysé nad Labem další ročník mezinárodní výstavy koní a všeho, co k nim patří – Kůň 2023. Na výstavě bude vystaveno více než 120 koní všech plemen – uvidíte plemena teplokrevná, plnokrevná, chladnokrevná, sportovní, historická i malá plemena, poníky a miniaturní koně, ale i plemena oslů. Návštěvníci si budou moci zakoupit potřeby pro chovatele, jezdce, veterinární přípravky, krmivové doplňky, přívěsy, stájové technologie, kovářské zboží, odbornou literaturu a nebude chybět ani poradenství pro chovatele.
Středočeský kraj | Příroda

Vodní dům Hulice nabízí zábavu i poznání

Vodní dům u přehrady Želivka je moderní návštěvnické středisko, které nabízí spoustu zábavy s hlavním důrazem na vodu a zdejší evropsky významnou lokalitu. Ve Vodním domě najdete moderní expozici, která atraktivní formou seznámí vás i vaše děti s dvěma tvářemi vody. Představí vám vodu jako životní prostředí vodních rostlin a živočichů i jako nezbytnou podmínku našeho života. Venku vás čekají interaktivní exponáty a hrátky s vodou.
Středočeský kraj | Životní styl

Historická vesnička Botanicus v Ostré je otevřena jen do konce října

Přiblížit si a vyzkoušet zapomenutá řemesla, poznat atmosféru středověké vesnice s replikami staveb, podívat se jak se kdysi pěstovaly hospodářské plodiny, jaké znali lidé bylinky a stromy, zabloudit v bludišti atd. To vše můžete zažít v historické vesnici Botanicus. Historická vesnička má letos otevřeno do 29. října 2023, proto byste s její návštěvou neměli dlouho otálet.
Středočeský kraj | Zážitky

Vyjeďte si parníkem na Mělník

Přemýšlíte, kam vyrazit v neděli? Pokud vás láká dobrodružství na lodi, vyzkoušejte netradiční výlet do Mělníka. Parníky z Prahy do Mělníka jezdí jen čtyřikrát během roku, ovšem tato plavba je letos již poslední! Proto neváhejte, naloďte se na palubu a vydejte se poznávat krásy české vlasti z lodní paluby.
Středočeský kraj | Zážitky