Úvod > Aktuality > Millenium – nový filmový festival začíná již za měsíc
Festival je zasvecený Rozvojovým cílum tisíciletí
"> Festival je zasvecený Rozvojovým cílum tisíciletí
Kultura

Millenium – nový filmový festival začíná již za měsíc

  • Vydáno26. března 2013
Mezinárodní festival dokumentárních filmů začíná už 23. dubna v Praze. Filmy Millenia budou k zhlédnutí do 26. dubna v Evropském domě a v Domě ochránců přírody v Praze. Doprovodné projekce budou probíhat na různých školách a univerzitách. Festival je zasvěcený Rozvojovým cílům tisíciletí. Filmy se zabývají závažnými problémy dnešní doby, jako jsou lidská práva, životní prostředí a udržitelný rozvoj. Tvůrci filmů ze všech kontinentů přemýšlejí o budoucnosti naší společnosti a nabízejí možná řešení bolestných problémů lidstva.
Nový filmový festival MilleniumFestival Millenium je unikátní mezinárodní akce, které se účastní nezávislí filmaři dokumentárních filmů z celého světa. Centrála festivalu je v Bruselu a filmy zde promítnuté pak putují do dalších zemí Evropy. V roce 2013 proběhne první český ročník festivalu. Filmy se zabývají závažnými problémy dnešní doby, jako jsou lidská práva, životní prostředí a udržitelný rozvoj.

V České republice je festival ještě „v plenkách“ - na tuzemské scéně totiž vstupuje poprvé. Čeští diváci budou moci zhlédnout snímky festivalu jak v Praze, tak i na Moravě a na dalších místech republiky a to až do podzimu tohoto roku. Millenium je festival nomádského typu a bude po Česku putovat, podobně jako putuje po Evropě. Kromě Belgie, která je domovskou zemí festivalu, uvidí „milleniové“ dokumenty diváci např. v Lotyšsku, Bulharsku, Lucembursku či Francii. Do projektu je zapojeno celkem 10 evropských států.

Festival má několik pilotních témat. První z nich je chudoba a zvyšování rozdílů mezi hodně chudými a extrémně bohatými. To je spojeno se základními lidskými právy a jejich porušováním, jako jsou právo dosáhnout základního vzdělání nebo právo na zdravotní péči. Dále se festival zaměřuje na práva žen a dětí, jako jsou rovnost pohlaví, zlepšení zdraví matek a snížení dětské úmrtnosti, nebo komunikacii mezi severem a jihem, mezi bohatými a rozvojovými zeměmi. Dalším důležitým tématem festivalu je změna klimatu a ochrana životního prostředí.

Millenium navštíví v období od dubna do května Prahu a v září a říjnu Moravu. Všechny filmy Millenia s českými titulky budou v Praze k zhlédnutí od 23. do 26. dubna 2013 v Evropském domě a v Domě ochránců přírody. Doprovodné projekce budou probíhat na různých školách a univerzitách po dobu celého trvání festivalu.