ÚvodAktualityMichelinské hvězdy 2021: znáte stálice naší kulinářské scény?
Gurmánská turistika

Michelinské hvězdy 2021: znáte stálice naší kulinářské scény?

  • 18. listopadu 2021
Získat pro svůj podnik alespoň jednu michelinskou hvězdu je sen většiny restaurací po celém světě. Nyní jsme se konečně dozvěděli, kolik hvězd, ocenění Bib Gourmand a The Plate se v Česku letos urodilo. Pražské restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise a Field i v roce 2021 obhájily michelinskou hvězdu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, jak šel čas a kde se hvězdy třpytily nejčastěji a opakovaně?
Připomeňme, že předchůdcem dnešních michelinských hvězdiček byl průvodce po zajímavých místech pro motoristy, který poprvé v roce 1900 vydal André Michelin, francouzský výrobce pneumatik. O restauracích kolem cesty informoval jen zběžně, přesto se zvolna dostaly do popředí a roku 1926 se poprvé objevily i dnešní slavné michelinské hvězdičky.

Restaurace s jednou hvězdou stály za zastávku, pokud pojedete kolem, dvě hvězdičky vybízely k menší zajížďce a tři hvězdičky prozrazovaly, že restaurace je sama o sobě skvělým výletním cílem.

Dnešní hodnocení je trochu složitější; počítá se atmosféra, zajímavý výběr nápojů, prostředí, výhled, personál, zkrátka všechno. Průvodce obvykle nabízí tři až čtyři tisíce hotelů a restaurací v mnoha cenových kategoriích. Ale hlavně: do boje o zařazení do Michelinova gastronomického průvodce evropskými hlavními městy se pustila i Praha.
 

Jak šel čas s michelinskými hvězdičkami v Česku

jídlo michelinZařazení do prestižního vydání gastronomického průvodce Michelin – Main Cities of Europe / Michelin – hlavní města Evropy se česká gastronomie dočkala jedenáctého března 2008. První michelinskou hvězdičku nejenom v Česku, ale i v zemích střední a východní Evropy, dostala tehdejší italská restaurace Allegro v pražském hotelu Four Seasons. Premiéra to ovšem nebyla pro šéfkuchaře; Andrea Accordi získal jednu hvězdičku už dřív v restauraci pětihvězdičkového hotelu Villa la Vedetta s vyhlídkou na Florencii.

Od roku 2010 byly čtyři pražské restaurace držitelkami ocenění Bib Gourmand; ty nabízejí „dobré jídlo za přijatelné ceny“ a musí mít v nabídce menu, které nepřesáhne určitou částku. Šlo o podniky Aromi, SaSaZu, Le Terroir a italskou restauraci Zdeňka Pohlreicha Divinis.

O to víc potěšil rok 2012, kdy michelinskou hvězdu vůbec poprvé získali dva čeští šéfkuchaři, Roman Paulus z restaurace Alcron hotelu Radisson Blu Alcron a Oldřich Sahajdák z La Degustation Bohême Bourgeoise, který se specializuje na klasickou českou kuchyni z konce 19. století. Ve vydání gastronomického průvodce Michelin přibyla v roce 2016 třetí česká restaurace oceněná jednou hvězdou, a to restaurace Field se šéfkuchařem Radkem Kašpárkem.
 

Hvězdičky a ocenění letošního ročníku 2021

V letošním vydání gastronomického průvodce Michelin zůstaly Praze dva podniky s jednou michelinskou hvězdou. Jedná se o "staré známé" – restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise v Haštalské ulici a restauraci Field v ulici U Milosrdných.

Kategorie Bib Gourmand oceňuje pět pražských restaurací: Divinis, Esku, Na Kopci, The Eatery a podnik Dejvická 34. Francouzský gastro-průvodce tak vyzdvihuje podniky, kde lze dostat dobré kvalitní jídlo za rozumnou cenu.

Podle stránek michelinského průvodce hodnotili porotci letos 27 pražských restaurací. Mezi nimi byly například restaurace Salabka, Yamato, Aromi, Café Imperial, Levitate, Grand Cru anebo CottoCrudo.
Eska Karlín Gurmánská turistika

Eska Karlín

Eska na Praze 8 v Karlíně je restaurace s pekárnou, která spojuje staré a nové. V moderní podobě vám přesunou na talíř to, co je běžně kolem nás – zeleninu od kořene až po listy, divoké bylinky i ohněm vypečený chleba.

Restaurace Dejvická 34 by Tomáš Černý Gurmánská turistika

Restaurace Dejvická 34 by Tomáš Černý

Jak název napovídá, restauraci Tomáše Černého naleznete v pražských Dejvicích. Spolumajitel a šéfkuchař inklinuje k italské kuchyni, nicméně v restauraci nejsou omezeni jen na ni. Zakládají si hlavně na kvalitních surovinách.

The Eatery Gurmánská turistika

The Eatery

Kuchyň je naším jevištěm. Posaďte se a nechte se unést skvělým gastronomickým a vizuálním představením.

Divinis – italská restaurace Zdeňka Pohlreicha Gurmánská turistika

Divinis – italská restaurace Zdeňka Pohlreicha

Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich při přípravě jídla klade důraz na užití nejlepších surovin, které zpracovává šetrnými postupy dle zásad italské kuchyně.

Restaurace Na Kopci Gurmánská turistika

Restaurace Na Kopci

Michelin Bib Gourmand. To je ocenění, kterým se může pyšnit malý rodinný podnik v Praze. Toto ocenění ve zkratce znamená, že restaurace nabízí vynikající jídlo za rozumné ceny. V menu najdete speciality české a francouzské kuchyně založené na sezónních a lokálních surovinách.

La Degustation Bohême Bourgeoise Gurmánská turistika

La Degustation Bohême Bourgeoise

Naše degustační menu představuje sezonní výběr od spřízněných farmářů, sběračů a lovců. Do jejich hledání vkládáme hodně energie, vařením chceme podtrhnout jedinečnost každé suroviny.

Restaurace Field na Starém Městě pražském Gurmánská turistika

Restaurace Field na Starém Městě pražském

V samém srdci Starého Města pražského, uprostřed Foglarových "Stínadel" najdete na rohu ulic Kozí a U Milosrdných restauraci Field. Zakládá si na původních farmářských sezónních surovinách, přírodních postupech a tradičních receptech v netradičním pojetí.

Další aktuality

Na vinici sv. Kláry v Praze se opět urodilo: Trojská botanická zahrada představuje vína ročníku 2023

Návštěvníci Botanické zahrady v Troji sem nemíří jenom kvůli rozkvetlým záhonům a přehlídce vzácných rostlin, ale i za vínem. V současné době si už mohou vychutnat vína ročníku 2023 z produkce Vinice sv. Kláry. Ta se rozkládá na jižních svazích Trojské kotliny, které poskytují jedinečné podmínky pro pěstování vinné révy. Poslední ročník nabízí dvě bílá odrůdová vína, dvě oblíbená cuvée a také růžové odrůdové víno. Ve speciální edici je doplňují dvě odrůdová bílá vína, která zrála na dubovém sudu po dobu jednoho roku, a nechybí červené víno – Rulandské modré ročníku 2021. V nabídce jsou i šumivá vína, bílý Ryzlink rýnský, brut nature a rosé Rulandské modré, brut nature.
21. červenec 2024 15:00
Gurmánská turistika, Praha

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.
20. červenec 2024 21:06
Letní sporty, Praha

Užijte si večerní prohlídky a speciální jízdu setmělou Zoo Praha

Dopřejte si unikátní zážitek v pražské zoologické zahradě. Mezi zážitkovými programy, které Zoo Praha nabízí, naleznete nejen poutavé večerní prohlídky s průvodcem, ale také dobrodružnou jízdu setmělým areálem zahrady. Poznejte jedinečné večerní kouzlo zoologické zahrady.
20. červenec 2024 15:00
Příroda, Praha

Pilsner Urquell v Praze: za příběhem piva do zážitkové expozice The Original Beer Experience

Praha je známá pro svou bohatou historii a kulturní život, každým rokem ji proto navštěvují turisté z celého světa. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí se stala také zážitková expozice v Praze Pilsner Urquell: The Original Beer Experience, která se nachází v historické budově přímo na Václavském náměstí. Tato jedinečná interaktivní expozice otevřená v roce 2023 návštěvníkům přibližuje příběh českého zlatého dědictví – slavného plzeňského ležáku. Zájemci se mohou těšit na nejmodernější technologie i jedinečnou atmosféru.
20. červenec 2024 12:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Staroměstské náměstí – komentovaná vycházka, Memoriál Rudolfa Utěšila v Klánovicích. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
19. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Z Prahy všemi směry: metrem do lesa

Do lesů v Praze a jejím okolí se dá vyrazit pěšky, tramvají i metrem – na houby, na výlet s dětmi anebo jen tak, objevovat neznámá místa, kde jste ještě nebyli. Hlavní výhody? Takové procházky budou plné zážitků, nezaberou celý den, a protože při nich využijete hromadnou dopravu, budou také levné.
18. červenec 2024 9:48
Příroda, Praha

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.
17. červenec 2024 11:52
Památky, Praha

Letní slavnosti staré hudby zvou do říše snů

Prázdninovou Prahu opět zpestří festival Letní slavnosti staré hudby. Od 16. července do 6. srpna 2024 zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka. Podtitulem letošního ročníku Letních slavností staré hudby jsou "sny". Festivalová nabídka se tak v širokém slova smyslu tohoto motivu zaměřuje na snění a imaginaci v různých kontextech hudby starších období, jakož i tvorbu hudebních vizionářů. Právě při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Koncerty například nechají ožít zpívající a hrající anděly z oltářního triptychu z konce 15. století, navodí atmosféru salónních koncertů hudbymilovné šlechty i měšťanstva nebo pozvou na emocemi nabité fado či smyslné tance zvané lundum.
16. červenec 2024 15:00
Kultura, Praha