Úvod > Aktuality > Japonská dokonalost zkrášlí jarní zahradu v Troji
Japonská dokonalost zkrášlí jarní zahradu v Troji
"> "> ">
Příroda

Japonská dokonalost zkrášlí jarní zahradu v Troji

  • Vydáno14. května 2019
V těchto dnech rozkvétají rododendrony v Japonské zahradě v Troji. Rododendrony, nebo spíše pěnišníky, tak zní jejich správný český název, jsou dřeviny patřící do čeledi vřesovcovitých. Rostliny z této čeledi jsou pověstné tím, že mají rády rašelinu, či jiný kyselý substrát. V Japonské zahradě, která letos slaví 22 let od svého založení, mají tyto rostliny ideální podmínky a k vidění je zde několik desítek keřů pestrých barev. Již od středy 15. května bude Japonská zahrada hostit i oblíbenou výstavu bonsají, kterou tradičně doprovodí bohatý víkendový program. Každou sobotu odpoledne od 14.00 a 16.00 h si zájemci mohou výstavu projít v doprovodu zkušeného průvodce a dozvědět se tak více o jednotlivých exponátech i bonsajistickém umění.
BonsajLetošní již 14. ročník Mezinárodní výstavy bonsají v Japonské zahradě Botanické zahrady hl. města Prahy v Troji nabízí zajímavé exponáty nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Na návštěvníky čeká naučná stezka, která nabídne jak krok za krokem pěstovat bonsaje od semen, řízků, sazenic, jak se o bonsaje starat, jak je tvarovat, co s nimi o dovolené nebo jak pro ně vybírat misky.

Lidé mohou obdivovat i netradiční bonsaje, které je možné udělat z běžných pokojových a venkovních rostlin.

O víkendech během konání výstavy bonsají bude probíhat bohatý doprovodný program. Ukázky tvarování bonsají povede přední český demonstrátor Václav Novák, emeritní prezident České bonsajové asociace; dále demonstrátor Enrique Castano z Mexika a Libor Slatinka. Dále se budou konat ukázky tvorby kaligrafie, umění japonského meče a tvoření origami. K dispozici bude odborné poradenství a prodej bonsají, misek i tematické literatury.

Chybět opět nebude stylové občerstvení z japonské restaurace Miyabi. Stejně jako v předchozích letech se v rámci víkendového doprovodného programu uskuteční čajový obřad školy Urasenke,  představení divadla Kjógen, nebo ukázky cvičení Taiji Akademie a další aktivity přibližující japonskou kulturu české veřejnosti.

Kouzelnou atmosféru výstavy i prostředí Japonské zahrady zažijete během večerní procházky za svitu luceren. Průvodce vám během hodinové procházky prozradí mnoho zajímavostí o bonsajích i samotné zahradě. Prožijete nevšední zážitek, v setmělé zahradě plné vůní i tajemství. Prohlídky se konají vždy v sobotu od 21.00 h. Předchozí registrace je z důvodu omezené kapacity nutná na eva.novozamska@botanicka.cz. Cena za osobu činí 200 Kč a zahrnuje vstup do botanické zahrady a hodinovou prohlídku Japonské zahrady s komentářem zkušeného průvodce.
 
Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Prohlídky po Vinici sv. Kláry s expozicí výroby vína

Krásné vinice si v Tróji všimne každý. Navozuje příjemnou atmosféru a pocit klidu, když listy vinné révy lehounce ševelí ve větru. Snad právě větru vyprávějí o výrobě vína; ale vy máte možnost poslechnout si příjemného průvodce a na závěr prohlídky ochutnat samotný produkt.

Vinice Salabka v Praze Tróji

Vinice Salabka v Praze Tróji

I v Praze existují vinice a rodí se v nich skvělé víno! Jednu z nich najdete v Praze – Tróji. Historická vinice Salabka má nádhernou polohu, hned vedle pavilonu Fata Morgana Botanické zahrady, odkud je nádherný výhled na pražské panorama přes zeleň trojských stromů.

Literární stezky Prahou

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.