Úvod > Aktuality > Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

  • Vydáno6. března 2011
Je pro vás chemie strašák, s nímž se jeho špatná pověst táhne už od základní školy, anebo naopak neznáte nic lepšího? Ať už patříte mezi ty první či druhé, s chemií vás možná spřátelí (anebo naopak vaše zaujetí ještě víc prohloubí) Mezinárodní rok chemie. Oficiálně byl zahájen koncem ledna 2011 v sídle organizace UNESCO v Paříži. Během roku se můžete těšit na řadu akcí: Vědu v ulicích, populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky.
Chemie v ulicích, chemie v noci, chemie navždy a všude
Přání hlavních iniciátorů Mezinárodního roku chemie jsou jednoduchá: vylepšit „image“ chemie u veřejnosti a představit ji jako jeden z klíčových oborů dnešní doby, jako nedílnou a každodenní součást našeho života. Ruku v ruce s tím jde snaha zvýšit zájem o chemii u mladé generace a ukázat ji žákům a studentům jako obor nejenom užitečný, ale také zábavný. Není proto divu, že se vedle ústavů Akademie věd a chemického průmyslu chopily iniciativy také vysoké a střední školy chemického zaměření a další instituce.

Už v dubnu se odehraje speciální „chemický“ ročník festivalu Academia Film Olomouc. Na letní měsíce chystá Česká společnost chemická sérii speciálních jarmarků, akcí plných chemických experimentů a soutěží, určených především pro žáky základních a středních škol. Těšit se můžete i na Vědu v ulicích, velmi populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky, největší popularizační akci Akademie věd. Koná se každoročně na počátku listopadu a letos se stylově ponese rovněž v duchu chemie. Velké akce provází řada doprovodných programů, v listopadu pak odstartuje putovní výstava Otto Wichterle, která vás seznámí s životem a dílem vynálezce kontaktních čoček.
 
Více informací najdete na stránkách www.rokchemie.cz.
 
Noc vědců
Když se řekne vědec, představíte si potrhlého podivína ve stylu vynálezce Orfanika z Verneova tajemného hradu v Karpatech, který rachotí zkumavkami a v běžném životě je zcela nepoužitelný? Pak se společně vydejte na Noc vědců, akci, jejímž cílem je představit výzkumníky a vědátory jako docela obyčejné lidi, kteří možná mají mírně neobvyklá povolání, ale jinak jsou vcelku normální. Jeden večer v roce vědci představí veřejnosti svou práci v netradičním světle, provádějí zábavné pokusy, komentovaná pozorování a všelijaké kejkle, na které ve všedních dnech zpravidla nemají čas. Noc vědců se koná 23. září 2011 v řadě měst v celé České republice. Otevřené dveře nenajdete jen na odborných pracovištích univerzit, škol a vědeckých institucí, ale také v celé řadě hvězdáren a planetárií.

Více informací najdete na stránkách www.noc-vedcu.cz.

Noc vědců 2023

6.10.
Noc vědců 2023

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář.

Další aktuality

Znáte naše městské památkové rezervace?

V České republice najdete v současné době 39 městských památkových rezervací. Jedná se o nejcennější uceleně dochovaná území s řadou kulturních památek, která u nás můžeme najít. Všechna vybraná města mají nenarušený původní historický půdorys a zástavbu včetně dochovaných náměstí, ulic a fasád většiny historických staveb. K největším rezervacím (v ČR i na světě) patří Městská památková rezervace Praha, dalšími našimi velikány jsou MPR Olomouc a Brno.
Památky

Tipy na podzimní výlety za dýněmi

Také s přicházejícím podzimem ujíždíte na dýních? Milujete dýňovou polévku, koláče nebo jiné zaručené recepty z dýní či do nich vyřezáváte zubaté úsměvy a zdobíte jimi zahrádku a okolí svých domů? Na portálu Kudy z nudy najdete inspiraci k návštěvě několika míst i zajímavých akcí na podzim 2023, kde dýně hrají hlavní roli!
Gurmánská turistika

Sedm podzimních akcí pro zahrádkáře, chalupáře a sadaře

Tu vyrýpnout, tam přesadit, jinde domluvit, odplevelit nebo přihnojit – činnosti důvěrně známé každému, kdo se stará o zahradu, záhon, balkon nebo alespoň truhlík. Inspiraci pro jejich zvelebení můžete načerpat na podzimních zahradnických výstavách, na které vás zve portál Kudy z nudy.
Životní styl

50 tipů na Svatováclavské slavnosti 2023: Sv. Václav a dny otevřených dveří, poutě, trhy i veteráni

Na portálu Kudy z nudy myslíme jen na vás a na nadcházející zářijový svátek! Abyste si stačili volno jak se patří naplánovat, připravili jsme na 28. 9. 2023 bohatou nálož tipů ze všech koutů Česka. Vyberete si některou ze svatováclavských slavností? Vypravit se můžete do měst, na hrady i zámky, na vinobraní, pivní slavnosti, zahradnické trhy a dokonce i turistické pochody a vodácké závody.
Zážitky

50 tipů na výlety za pivem: Oslavte Dny českého piva

Víte jak se vaří tradiční české pivo? Zjistit to můžete v některém z velkých pivovarů a jejich návštěvních centrech, nebo se můžete vydat přímo ke zdroji do menších pivovarů. Zlatavý mok tak poznáte z různých úhlů pohledu. Oslava nejoblíbenějšího nápoje Čechů s sebou přináší řadu doprovodných akcí, jejichž ústředním tématem je, jak jinak, pivo. Čekají na vás ochutnávky pivních speciálů, pivní slavnosti či festivaly. Dny českého piva pořádá Český svaz pivovarů a sladoven. V letošním roce oslavy probíhají v osvědčeném termínu od 20. do 30. září 2023.
Gurmánská turistika

Podzim se již hlásí o slovo – přichází podzimní rovnodennost

Podzimní rovnodennost neboli astronomický podzim na severní polokouli obvykle přichází 23. nebo 22. září. Nejinak je tomu i letos, kdy tento jev nastává přesně v sobotu 23. září 2023 v 08:49 hodin okamžikem, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Slunce bude tento den vycházet přesně na východě a zapadat přesně na západě. Den bude stejně dlouhý jako noc a zatímco na jižním pólu Slunce vyjde, na severním naopak ve stejném okamžiku zapadne…
Příroda

Podzim láká k výletům na rozhledny

Příroda České republiky je neobyčejně pestrá a různorodá. Krásy naší země si uvědomíte tehdy, když se na ně podíváte z výšky. Ať už z vrcholů hor, skalních vyhlídek, ale hlavně a zejména z rozhleden. Česká republika je co se týče počtu, historie a obliby rozhleden světovou velmocí. Vyberte si některý z našich tipů k podzimnímu výletu!
Příroda

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty