Úvod > Aktuality > Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda
Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda
">

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

  • Vydáno6. března 2011
Je pro vás chemie strašák, s nímž se jeho špatná pověst táhne už od základní školy, anebo naopak neznáte nic lepšího? Ať už patříte mezi ty první či druhé, s chemií vás možná spřátelí (anebo naopak vaše zaujetí ještě víc prohloubí) Mezinárodní rok chemie. Oficiálně byl zahájen koncem ledna 2011 v sídle organizace UNESCO v Paříži. Během roku se můžete těšit na řadu akcí: Vědu v ulicích, populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky.
Chemie v ulicích, chemie v noci, chemie navždy a všude
Přání hlavních iniciátorů Mezinárodního roku chemie jsou jednoduchá: vylepšit „image“ chemie u veřejnosti a představit ji jako jeden z klíčových oborů dnešní doby, jako nedílnou a každodenní součást našeho života. Ruku v ruce s tím jde snaha zvýšit zájem o chemii u mladé generace a ukázat ji žákům a studentům jako obor nejenom užitečný, ale také zábavný. Není proto divu, že se vedle ústavů Akademie věd a chemického průmyslu chopily iniciativy také vysoké a střední školy chemického zaměření a další instituce.

Už v dubnu se odehraje speciální „chemický“ ročník festivalu Academia Film Olomouc. Na letní měsíce chystá Česká společnost chemická sérii speciálních jarmarků, akcí plných chemických experimentů a soutěží, určených především pro žáky základních a středních škol. Těšit se můžete i na Vědu v ulicích, velmi populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky, největší popularizační akci Akademie věd. Koná se každoročně na počátku listopadu a letos se stylově ponese rovněž v duchu chemie. Velké akce provází řada doprovodných programů, v listopadu pak odstartuje putovní výstava Otto Wichterle, která vás seznámí s životem a dílem vynálezce kontaktních čoček.
 
Více informací najdete na stránkách www.rokchemie.cz.
 
Noc vědců
Když se řekne vědec, představíte si potrhlého podivína ve stylu vynálezce Orfanika z Verneova tajemného hradu v Karpatech, který rachotí zkumavkami a v běžném životě je zcela nepoužitelný? Pak se společně vydejte na Noc vědců, akci, jejímž cílem je představit výzkumníky a vědátory jako docela obyčejné lidi, kteří možná mají mírně neobvyklá povolání, ale jinak jsou vcelku normální. Jeden večer v roce vědci představí veřejnosti svou práci v netradičním světle, provádějí zábavné pokusy, komentovaná pozorování a všelijaké kejkle, na které ve všedních dnech zpravidla nemají čas. Noc vědců se koná 23. září 2011 v řadě měst v celé České republice. Otevřené dveře nenajdete jen na odborných pracovištích univerzit, škol a vědeckých institucí, ale také v celé řadě hvězdáren a planetárií.

Více informací najdete na stránkách www.noc-vedcu.cz.