Úvod > Aktuality > Mezinárodní noc pro netopýry představí ukázky odchytu a prezentace živých netopýrů v klášteře Kladruby
Mezinárodní noc pro netopýry představí ukázky odchytu a prezentace živých netopýrů v klášteře Kladru
">
Příroda

Mezinárodní noc pro netopýry představí ukázky odchytu a prezentace živých netopýrů v klášteře Kladruby

  • Vydáno24. srpna 2015
V pátek dne 4. září se od 18 hodin uskuteční Mezinárodní noc pro netopýry v klášteře Kladruby zaměřená na naše létající savce.
Návštěvníci se mohou těšit na dokumentární a výkladové představení nočních létajících savců – netopýrů. Dozvíte se zajímavosti o jejich významu, ohrožení, ochraně a životě v přírodě. Uskuteční se přednáška RNDr. Vladimíra Hanzala. Součástí programu bude také výstava Podivuhodný svět netopýrů, film Netopýři ve tmě, soutěže pro děti o zajímavé ceny, ukázka práce s ultrazvukovým detektorem, ukázka odchytu a prezentace živých netopýrů a ukázka hendikepovaných netopýrů společnosti ČSOP Nyctalus.

Akce se koná za každého počasí. Parkovat je možno před klášterem Kladruby. Vstup na akci je zdarma. Návštěvníkům doporučujeme vzít si s sebou funkční baterku!

Mezinárodní noc pro netopýry pořádají Plzeňský kraj, ZOO Plzeň, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR – Regionální pracoviště správa CHKO Český les ve spolupráci s ČESON, MŽP ČR a Národním památkovým ústavem – Správou kláštera Kladruby, Městem Kladruby, ZO ČSOP Sylva Lunae a Mezi lesy o.s.

Mezinárodní noc pro netopýry je tradiční akce určená široké veřejnosti, kterou každoročně vyhlašuje sekretariát dohody o ochraně netopýrů v Evropě (zkratka EUROBATS). Původní Evropská noc pro netopýry se již rozšířila i na další kontinenty a stala se tak akcí celosvětovou. Lidé se mohou díky programu připraveném odborníky seznámit s těmito zajímavými nočními tvory, jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Pod hlavičkou akce probíhají veřejné přednášky o netopýrech, zájemci se zde dozví, jak a čím jsou netopýři ohrožení a kde oni sami mohou být při jejich ochraně nápomocní. Mají možnost získat reklamní materiály, prohlédnout si netopýra z bezprostřední blízkosti a tak možná změnit své dosavadní nahlížení na tyto skrytě žijící savce.
Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Klášter Kladruby – sídlo benediktinů ve stylu barokní gotiky

Nejpozoruhodnější součástí kláštera je barokně-gotický kostel stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla. Budova nového konventu pochází od Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Klášter je vzdálen necelých 10 km od Stříbra.