Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín zahájil svůj 55. ročník
Životní styl

Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež Zlín zahájil svůj 55. ročník

  • Vydáno29. května 2015
Zlín Film Festival právě vstoupil do svého 55. ročníku. Není náhodou, že nejstarší festival filmů pro děti a mládež vznikl ve Zlíně. Zlíňáci měli totiž filmovou náruč vždy otevřenou. Už ve 20. letech 20. století Tomáš Baťa zřídil pro své zaměstnance kino, ve kterém mohli v době polední pauzy sledovat nejnovější filmové hity – tehdy ještě bez zvuku. O něco později bylo ve Zlíně vybudováno největší kino v Evropě, které mělo tehdy 2500 sedadel! Odtud byl už jen krůček k založení vlastního filmového studia a posléze také filmového festivalu. Půlkulaté festivalové výročí oslavíme jak jinak než zlínským filmem. Vzpomeneme známé tvůrce v čele s Karlem Zemanem a Hermínou Týrlovou, ale také ty, kteří jsou v našich myslích neprávem zapomenuti.

55. ročník festivalu ve dnech 28. 5. – 5. 6. 2015 obsadí město Zlín festival věnovaný dětem. Nabídne přes 300 projekcí včetně českých a světových premiér. Chybět nebudou ani divadla a koncerty a po okružní cestě Čechami a Moravou dorazí dnes do Zlína také dětský kinematovlak. Cenu za přínos dětskému filmu pak převezme autor výtvarné podoby Macha a Šebestové nebo Opičky Žofky Adolf Born.Ocenění Adolfa Borna přijde až na konci festivalu.

Hlavní dramaturgickou linku této největší a nejstarší přehlídky svého druhu na světě, na niž loni dorazilo přes sto tisíc návštěvníků, tvoří německá kinematografie.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum ve stálé zlínské expozici "Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost" představuje tři velká témata svázaná se zLínem, a zároveň se světovým přesahem: firmu Baťa, zlínský film a cestovatele Hnazelku a Zikmunda.

Velké kino ve Zlíně – nyní uzavřeno

Velké kino ve Zlíně – nyní uzavřeno

Funkcionalistickou budovu postavila v roce 1932 firma Baťa jako jedno z prvních kulturních zařízení nově budovaného města Zlína. Řadí se mezi největší kinosály v ČR a každoročně v květnu se stává dějištěm Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Zlín. Nyní je však kvůli statice uzavřeno.