!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava bude letos on-line
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava bude letos on-line
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava bude letos on-line

Vydáno 26. října 2020
Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná už v úterý 27. října 2020 – a bude on-line. Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře snímek Nová Šichta Jindřicha Andrše, diváci se mohou těšit také na první ukázky z dokumentu o Milanu Kunderovi a retrospektivu k osmdesátinám Karla Vachka.
fistival jihlavaI přesto, že bude letos Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava on-line, udělají pořadatelé vše pro to, aby divákům vytvořili a zprostředkovali jedinečnou atmosféru oblíbeného festivalu. Diváci budou moci debatovat s tvůrci filmů a zapojovat se i do diskusí v rámci Inspiračního fóra. Od rána do noci poběží informace, co se aktuálně děje: dostanou upozornění na zajímavé filmy a diskuse, pořadatelé pozvou filmaře, aby mluvili o své práci a budou se snažit do dnešních dnů těžce zasažených pandemií vnést jiná než koronavirová témata a pozitivní energii plynoucí ze vzájemné inspirace.

Živé vysílání zahrne také Inspirační fórum i Ji.hlavu dětem. V rámci streamů proběhnou také masterclasses: svůj tvůrčí přístup přiblíží rakouský dokumentarista Hubert Sauper, jehož snímek Epicentro bude letos na Ji.hlavě také k vidění. O svém práci promluví i Roberto Minervini, jehož snímek Zastavit bušící srdce byl v premiéře uveden v oficiálním výběru letošního festivalu v Cannes.


Nová šichta i Milan Kundera

Nová šichtaLetošní výjimečný ročník Ji.hlavy zahájí Andršův snímek Nová šichta. Režisér v něm navazuje na svůj předchozí film Poslední Šichta Tomáše Hisema, oceněný před dvěma lety Zvláštní cenou poroty v sekci Česká rados. Časosběrný dokument Nová šichta sleduje titulního horníka, který přišel o práci a rekvalifikuje se na programátora. Film vznikal téměř čtyři roky, režisér začal intenzivně natáčet v roce 2017, těsně před zavřením dolu Paskov. Což je i iniciační moment příběhu: Tomášovi se zavřel důl, na kterém celý život pracoval, a musí se rozhodnout, co bude dělat dál. Nová šichta vstoupí, díky společnosti Artcam Films, do kinodistribuce 11. 2.  2021.

Sekce Work in Progress, která každoročně představuje výjimečné filmy ve stádiu vzniku, uvede snímek Miloslava Šmídmajera Milan Kundera – od Žertu k Bezvýznamnosti. Většina lidí říká, že bez Milana Kundery nemá smysl točit o něm film. Že je zcela nemožné se k němu a jeho přátelům přiblížit. A tak vyvstane otázka: Vzdát to, nebo to aspoň zkusit?

Průhledná bytostMimořádný zážitek slibuje také retrospektiva Průhledná bytost. Tento rok představí francouzského filantropa a bankéře Alberta Kahna. Ten ve svých třiatřiceti letech vybudoval na předměstí Paříže „Zahrady světa“: místo, kde chtěl soustředit všechny druhy rostlin. Kahn byl nejdřív nadšeným cestovatelem a sběratelem bylin a dřevin; později začal svoji sbírku rozšiřovat o fotografie a filmové záznamy z celé planety. Filmy zachycují nevěstince v Bejrútu, duchovní v Mongolsku, bitevní pole první světové války pohledem ze vzducholodi, ale i uprchlické tábory v Soluni nebo všesokolský slet v Praze. Cílem Alberta Kahna je jednou provždy zachytit všechny aspekty, postupy a typy lidské činnosti, jejichž nezvratný zánik je jen otázkou času. Při návratu ze svých misí jsou dokumentátoři vyzváni, aby pořízené snímky vyvolali, inventarizovali, utřídili a uložili. Pomáhají tak budovat jeden z nejúplnějších obrazových archivů na světě. Archiv vznikal více než dvacet let: od roku 1908 do roku 1931, kdy Kahn zkrachoval.

vachekKompletní přehlídku dokumentaristy Karla Vacka pak nabídne sekce Vachek 80. Celou filmografii slavného režiséra, který letos oslaví osmdesáté narozeniny, bude možné vidět v rámci akreditace. A co ještě program nabídne? Například nový díl Českého žurnálu - dokumentární série České televize. Tentokrát s názvem Vojna: Ztohoven. Režisérka Petra Nesvačilová natočila příběh „červených trenýrek“, které skupina Ztohoven vyvěsila nad Pražským hradem namísto prezidentské standarty před čtyřmi lety.


Diskuse Inspiračního fóra

festival jihlavaCo přinese letošní Inspirační fórum? Desátý ročník jihlavského „festivalu myšlení“ představí více než osmdesát hostů z Česka i zahraničí. V letošním online fóru se bude mluvit o tom, jak nasytit lidstvo a nezničit při tom planetu: o budoucnosti potravin promluví Jessica Fanzo, profesorka globální potravinové politiky a etiky (Země dílo). Dynamickými proměnami afrického kontinentu se bude zabývat téma Cool Afrika: mezi hosty se objeví technologický vizionář Jonathan Ledgard, který v oblasti velkých afrických jezer vytvořil koncept letišť pro nákladní drony využitelných pro humanitární potřeby nebo jihoafrická filozofka Ndoni Mcunu, zakladatelka neziskové organizace Black Women in Science, jež podporuje africké vědkyně.

festival jihlavaBude se také debatovat o neviditelných algoritmech (V rytmu algoritmů): k tématu promluví například rakouský sociolog a filozof managementu Harald Katzmair, který je předním odborníkem v oblasti aplikované analýzy sociálních síti. Diskutovat se bude i o náboženství a církvi v souvislosti s postavením žen (Nábo-ženství) nebo o tom, jak přetavit krizový moment v příležitost k hledání nových řešení (Time out). Marek Orko Vácha pak promluví o tom, jak udělat v těchto nejistých časech krok do neznáma.
 

A co Ji.hlava dětem?

jihlava vlci na hranicíchČtyřiadvacátá Ji.hlava nezapomíná ani na děti. Interaktivní stream, který bude Ji.hlava dětem vysílat z Kina Dukla od 27. 10. do 1.11., nabídne každodenní rozcvičky a rozhovory (třeba o tom, co je dokumentární film nebo filmový festival), ale také čtení a divadla.

Děti budou mít možnost se do streamu živě zapojit. Na děti a rodiče čekají pravidelné ranní rozcvičky se Sokolem, debatní program Po-hádky současného světa, zajímaví hosté, loutková divadla, nahlédnutí do on-line výtvarných dílen a tvůrčích workshopů, filmová kouzla, výlety za zvířaty, uměním a řemesly a na závěr dne autorská čtení z dětských knih Pavla Bezděčky.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2021

26.10.
31.10.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava 2021

25. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů.