Úvod > Aktuality > Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech
Památky

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

  • Vydáno20. října 2023
Máte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu, letos 21. 10. 2023, si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie. Archeologické programy a aktivity MDA jsou určené opravdu pro každého, od rodin s malými dětmi až po seniory. Kam vyláká vášeň pro minulost právě vás? Do měst a do muzeí, na procházku do přírody?

Archeologie v Praze

Dům U Zlatého prstenu – Muzeum hlavního města Prahy oslavuje Mezinárodní den archeologie každoročně. Letos vás 21. 10. od 9:00 do 16:00 pozve na návštěvu do středověkého domu. Dozvíte se vše o středověké kuchyni – co se ve středověku jedlo a jaké se používalo nádobí, jak se vyráběly a zdobily kachle a dlaždice a naučíte se středověké hry (mlýn, ovčinec a kostky), psaní husím brkem a zkusíte si pečetění nebo ražbu na kožený náramek.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského ve Valdštejnské ulici vás přenese ještě dále do historie – a to rovnou do pravěku. Tlupa oddílu experimentální archeologie Mamuti vám ukáže pravěké oděvy, pravěké líčení barevnými hlinkami, tkaní na hřebenovém stávku, ohnivé pokusy s křesadlem, štípání pazourků a v případě příznivého počasí se budou péci hadi (z těsta). Historická budova muzea se bude celý den otřásat vibracemi pravěkých hudebních nástrojů, které ale ve 14 hodin pravěkého času na chvíli umlknou, aby uvolnily prostor komentované prohlídce výstavy s jejími autory. V podzemí muzea na vás čeká jeskyně lovců mamutů na další kresby moderních pralidí. Otevřeno bude po celý den od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Archevita v Roztokách

Muzeum v Roztokách u Prahy zve na vloni nově otevřenou archeologickou expozici Archevita. Pro návštěvníky je připraveno mnoho zajímavého z období pravěku od původních typů obydlí v měřítku 1:1, přes archeologické nálezy až po rekonstrukce pohřebních celků. Vše je doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi. Potkáte se s praturem, uvidíte jak se vyráběla sekyrka či jak se obchodovalo. Na ochozové galerii jsou představeny pravěké exponáty doplněné modelacemi hrobů, včetně videomappingu. Unikátní expozice tak nabízí nezapomenutelný zážitek propojením archeologie s moderními technologiemi a kvalitním edukativním programem.
 

Mezinárodní den archeologie v Pavlově, Mikulově a v Pasohlávkách

archeologieJako každý rok i letos se k MDA připojuje Archeopark v Pavlově. Malé i velké návštěvníky čeká bezplatný vstup do všech expozic a těšit se můžete také na komentované prohlídky expozice v 10:00, 12:00 a 14:00 hodin či na přednášku k výstavě Terra nostra – příběhy s profesorem Jiřím Svobodou. Vstup do archeoparku je v sobotu i v neděli volný.

Návštěvnické centrum Mušov – Brána do Římské říše oslavuje MDA celé tři dny od 20. do 22. října 2023, ale je v sobotu a v neděli dostanete 50% slevu na vstupné. Připraveny jsou komentované prohlídky, přednáška, úniková hra Římané vs Markomani, ražba mincí anebo ukázka výcviku legionářů.

Regionální muzeum v Mikulově láká příznivce archeologie na zdejší zámek. Mezinárodní den archeologie se zde slaví v neděli 22. října! Mimo volného vstupu do expozic Římané a Germáni v kraji pod Pálavou a Keltové pod Pálavou máte možnost zúčastnit se komentované prohlídy expozice Římané a Germáni v kraji pod Pálavou a prezentace předmětů nalezených amatérskými hledači ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově.
 

Mezinárodní den archeologie v Památníku Velké Moravy

památník velké moravyPamátník Velké Moravy – Cyrilometodějské centru ve Starém Městě ožije v sobotu 21. října speciálním programem k Mezinárodnímu dni archeologie. V 15.00 vás čeká komentovaná prohlídka expozice Pravěk Uherskohradišťska, při které se dozvíte, jak se žilo v jednotlivých pravěkých obdobích od paleolitu až po dobu římskou, jaké cenné nálezy z těchto období byly v našem regionu objeveny, seznámíte se také s výsledky nových archeologických výzkumů. Následně bude připraven netradiční workshop, ve kterém budete moci nahlédnout do jinak nepřístupného zázemí archeologického oddělení – prohlédnete si depozitáře a v laboratoři si doslova na vlastní kůži vyzkoušíte práci s archeologickými nálezy. Památník bude otevřen od 15:00 do 17:00 hodin.
Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Hradiště Stará Kouřim

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Další aktuality

10 tipů na nejkrásnější hrázděné domy aneb ve stínu i na výsluní

Barevné fasády, křivé štíty, dřevěné trámy, ozdobné nápisy, ornamenty a řezby: vítejte ve světě starých hrázděných domů! Některé dvory a statky jsou skutečná umělecká díla. Kde uvidíte ty nejkrásnější hrázděné domy a stavby vám poradíme na Kudy z nudy.
Památky

Věda a historie není nuda: kde leží tajemný Wogastisburg?

Wogastisburg bylo slovanské hradiště, u něhož v roce 631 nebo 632 Slované rozprášili loupeživé vojsko Franků. Kde to bylo? To je jedna z velkých záhad, která už stovky let zajímá spousty historiků, archeologů a milovníků historie. Vydejte se po stopách dávných válečníků s portálem Kudy z nudy a pojďte s námi hledat Wogastisburg!
Památky

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky