Úvod > Aktuality > Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech
Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech
"> "> "> "> ">

Mezinárodní den archeologie v terénu i v muzejních sálech

Vydáno 16. října 2019 Památky
Máte rádi archeologii, archeoskanzeny a rádi odhalujete tajemství minulosti? Každoročně třetí sobotu v říjnu, letos 19. 10. 2019, si svátek nejdobrodružnější vědy můžete užít i vy: koná se totiž Mezinárodní den archeologie a různé organizace napříč celým Českem nabízejí zajímavé programy a aktivity.
Archeologické programy a aktivity Mezinárodního dne archeologie jsou určené opravdu pro každého, od rodin s malými dětmi až po seniory. Kam vyláká vášeň pro minulost právě vás? Do měst a do muzeí, na procházku do přírody anebo třeba do Telče?

U příležitosti Mezinárodního dne archeologie připravilo telčské pracoviště Národního památkového ústavu na sobotu 19. října archeologickou procházku po Telči, která začne ve 14:00 hodin na nádvoří před Lannerovým domem.
 

Archeologie v Praze

Praze se k oslavám tradičně připojí Národní muzeum s celodenním archeoděním v Nové budově. Mezinárodní den archeologie přinese do muzea variabilní stanoviště z různých období pravěku. Zavítáte i do světa doby železné – doby halštatských knížat a následně i keltských válečníků. Dozvíte se zajímavosti i o době prvních českých knížat. Pokud vás víc baví antický svět, budou mít pro vás v muzeu připraveno stanoviště zaměřené na svět starověkého Řecka a Říma, kde najdete repliky archeologických nálezů a zábavné hry spojené s antickou kulturou.

den archeologieNavštívit můžete i Muzeum hlavního města Prahy; v hlavní budově Na Poříčí čekají zájemce komentované prohlídky expozice Praha v pravěku, a to v 10:00, 11:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin. Dílničky nabídnou možnost vyrobit si svůj provaz, mouku, hliněný amulet nebo šperk z drátku. Vstupné do hlavní budovy na Florenci navíc bude po celý den zdarma. Dům U Zlatého prstenu pořádá zdarma komentované prohlídky. V 10:00 a ve 13:00 to bude Praha Karla IV. - středověké město a v 11:30 výstava Pro kamna ke Špačkovi.

archeologieK prohlídce zve i Ústav pro archeologii Filozofické fakulty Univerzity KarlovyCeletné, kde své síly spojilo hned několik institucí. Dozvíte se například to, jak probíhaly mumifikace ve starém Egyptě, jak probíhala námořní expedice před 8 000 lety v dlabaném člunu anebo jak barvit vlnu pomocí přírodních barviv. Přijďte sem v sobotu 19. října a určitě nebudete litovat! V ten samý den se od 10:00 do 16:00 hodin již po šesté koná Mezinárodní den archeologie v areálu pražského Karolina. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet práci archeologů, etnologů i antropologů a nahlédnout do tajů života v pravěku, středověku a v egyptském i evropském starověku.
 

Komentované vycházky do jeskyně, na hradiště i hrad

Býčí skálaNenechte si ujít speciální komentované prohlídky pokladů a jeskyně Býčí skála. Začátky komentovaných prohlídek v 10:15 a 12:15. Na místo se dostanete kyvadlovou dopravou.

Komentovaná prohlídka vás čeká také na hradě Landštejn. s kastelánkou na téma nalezených kamenných artefaktů. Prohlídka začne ve 14 hodin u pokladny hradu. Pro děti budou celý den připraveny archeologické bedýnky, u kterých si mohou zahrát na archeology. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

hradiště LibochovanyNa Mělníku se zase naskýtá možnost vyrazit na komentovanou vycházku do lokality pravěkého a raně středověkého hradiště Hrádek, které se nachází na stejnojmenném návrší a skalním ostrohu Kalvárie nad pravým břehem řeky Labe mezi obcemi Libochovany a Velké Žernoseky. Sraz je v sobotu v 10:00 hodin na železniční zastávce Libochovany.
 

Živá archeologie v muzeích a pravěkých skanzenech

ŠpilberkMezinárodní den archeologie proběhne také na Špilberku. A nač se můžete těšit? Uvidíte přípravu pravěkých potravin, naučíte se pracovat s detektorem kovů a seznámíte se se systematickými výzkumy Ústavu archeologie a muzeologie FF MU. Chystají se také kreativní dílničky nebo ukázky práce archeologů.

Ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se 19. 10. 2019 bude Den archeologie konat již pošesté a stejně jako ročníky minulé nabídne řadu aktivit spojených s odkrýváním tajemství pravěku. Ten letošní bude spojený s výstavou Krása ukrytá v bronzu/Poklady středních Čech očima archeologa a konzervátora. Návštěvníci muzea simohou přinést jakýkoliv „poklad z domova“ a dozvědět se více o jeho materiálu, nahlédnou do procesu odlévání bronzu do kamenných, bronzových i hliněných kadlubů a zároveň si sami mohou odlít malou cínovou dýčku.

archeologieZdarma můžete při Mezinárodním dni archeologiesobotu 19. října navštívit Archeopark v Pavlově, kde bude zahájena výstava originálu mamutího klu s unikátní rytinou. Ta by měla zobrazovat první dochovanou mapu této oblasti.

Archeoskanzen Březno u Loun zve v sobotu od 9 do 17 hodin na program věnovaný Mezinárodnímu dni archeologie. V rámci akce bude probíhat výroba štípaných a broušených kamenných nástrojů.
Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Slovanské přemyslovské hradiště Levý Hradec

Na území dnešního města Roztoky, v části zvané Žalov, stávalo raně středověké hradiště Levý Hradec. Toto hradiště bylo pravděpodobně původním sídlem přemyslovského knížete Bořivoje I. Ten zde nechal v 80. letech 9. století vybudovat první křesťanský kostel v Čechách, zasvěcený sv. Klimentu.

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Naučná stezka Keltské oppidum Závist

Pro návštěvníky Dolních Břežan jsou připraveny dva okruhy naučných stezek, které seznamují se zdejším osídlením v dávných dobách.

Hradiště Stará Kouřim

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum Keltské oppidum Závist

Regionální informační centrum v Dolních Břežanech představuje místní, mimořádně bohatou historii osídlení od pravěku po dnešek. K zásadním objevům vedl výzkum archeologů a jejich významné objevy na kopci Hradiště v oblasti Závisti a Šancí.

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava Římané na Mušově

Archeologická výstava v ATC Merkur Pasohlávky je věnována především nálezům, které zde zanechala ve 2. století n. l. X. římská legie.

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Centrum slovanské archeologie v Uherském Hradišti

Moravské zemské muzeum Brno otevřelo v Uherském Hradišti Centrum slovanské archeologie. Uvidíte zde výstavu o svatém Cyrilovi a Metodějovi a dozvíte se zajímavé informace také o počátcích křesťanství na Moravě.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.

Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Památník Velké Moravy ve Starém Městě na Uherskohradišťsku

Památník Velkomoravské říše ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Veřejnosti byl památník uzavřen dva roky, během nichž prošel kompletní rekonstrukcí a byla v něm nainstalována nová multimediální expozice.

Mezinárodní den archeologie v Archeoparku Pavlov

17.10.
Mezinárodní den archeologie v Archeoparku Pavlov

Oslavte Mezinárodní den archeologie v Archeoparku Pavlov.