!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Městská šatlava v Uničově představuje unikátní exponáty

Městská šatlava v Uničově představuje unikátní exponáty

Vydáno 14. března 2019 Kultura
Muzeum vězeňství v Uničově představuje expozici v prostorách městské šatlavy, která ke svému účelu sloužila až do první poloviny 20. století. Expozice s názevm Právo na Uničovsku ukazuje vývoj trestního práva v této oblasti a k vidění jsou zde opravdu zajímavé exponáty, mimo jiné originály mučících nástrojů či evidenční karty prostitutek. Muzeum je v březnu otevřeno v pátek, sobotu a neděli, zatím kvůli koronaviru uzavřeno nebylo.
Šatlava UničovExpozice v Muzeu vězeňství má za cíl představit nejvýznamnější aspekty vývoje práva na Uničovsku od raného novověku až po první polovinu 20. století, tj. po celou dobu existence šatlavy. Mezi exponáty uvidíte procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů i originály mučících nástrojů. K dalším zajímavostem patří také okovy, policejní pouta, četnické bodáky a evidenční karty prostitutek. Součástí expozice jsou i přeložené nápisy a vzkazy vězňů, které se dochovaly na stěnách cel. V interaktivních kioscích se seznámíte s katovským řemeslem, ukázkami z policejní agendy či podobou pracovních knížek.

šatlava uničovV interaktivní části expozice si můžete zkusit uplést provaz z cárů prostěradla k útěku, lepení pytlíků nebo napsat dopis domů jako vězeň. K vyzkoušení jsou zde připraveny i repliky mučících nástrojů jako šněrování, palečnice, španělská bota či drtič kloubů. Nejstarší část bývalé městské šatlavy v Uničově pochází z raně barokní doby. Přístavba s dodnes dochovanými celami byla dokončena v první polovině 19. století. Dům sloužil jako městská šatlava do roku 1946.

Muzeum je dle informací ze dne 11. 3. otevřeno, pro jistotu si návštěvu doporučujeme ověřit na tel. 585 054 880 (TIC Uničov). Muzeum by mělo být otevřené do začátku června v pátek od 14:00 do 17:00 hodin a o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstupné stojí 40 korun.
Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

Šatlava v Uničově – unikátní muzeum vězeňství

V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.

Další aktuality

3.12.
2019
Přehlídka filmové animace láká do Olomouce

Přehlídka filmové animace láká do Olomouce

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
11.11.
2019
Blues Alive 2019 opět rozezní Šumperk

Blues Alive 2019 opět rozezní Šumperk

Střední Morava a Jeseníky | Kultura