Úvod > Aktuality > Oslava výročí Rožmberků po celý rok 2011
Oslava výročí Rožmberků po celý rok 2011
">
Zážitky

Oslava výročí Rožmberků po celý rok 2011

  • Vydáno20. ledna 2011
Slavnostním otevřením Hradního muzea byl v Českém Krumlově symbolicky zahájen Rožmberský rok, který připomíná 400 let od úmrtí posledního Rožmberka Petra Voka a kulturní odkaz známého šlechtického rodu. Pro návštěvníky je přichystána celá řada novinek a akcí.
Až do konce roku 2011 si v Regionálním muzeu v Českém Krumlově můžete prohlédnout výstavu Příběh města Český Krumlov, mapující dějiny města od nejstarších dob až do současnosti. Od 17. do 19. června se konají Slavnosti pětilisté růže, při nichž Český Krumlov ožívá pestrou renesanční atmosférou, dvorskou kulturu rožmberských rezidencí připomene i zářijová Renesanční noc. 20. června 2011 se k oslavám Rožmberského roku připojí Regionální muzeum další výstavou nazvanou Rožmberkové, kde vás oslní repliky bohatě zdobených renesančních oděvů.

Hold významnému rodu vzdá rozsáhlá výstava Rožmberkové, rod českých velmožů a jeho cesta dějinami, pořádaná Národním památkovým ústavem. Od května si ji můžete prohlédnout v pražské Valdštejnské jízdárně, na podzim se přesune do prostor Státního hradu a zámku v Českém Krumlově.

Obnovené prohlídkové trasy, menší tematické výstavy a interaktivní programy zaměřené na rožmberské kulturní dědictví vás během celého roku čekají i na dalších známých rožmberských hradech a zámcích, například na Rožmberku, v Třeboni, na zámku Kratochvíle, v Nových Hradech či v klášteře Zlatá Koruna.
Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zámek Třeboň – perla v okvětí vodní růže

Zavítáte-li do Třeboně, neměli byste vynechat návštěvu místního zámku, který je spojován s takovými jmény, jako je Petr Vok z Rožmberka, panovnický rod Schwarzenberků, či Rudolf II., na které především upoutávají prohlídkové trasy.

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Zámek Kratochvíle – užijte si kouzlo rožmberského letohrádku

Renesanční klenot mezi rybníky Netolické pánve. Sen italského stavitele, který v cizích službách vzpomíná na vzdálený domov. Panský rozmar, který přinesl úchvatný výsledek. To všechno je Kratochvíle, malebné panské sídlo s jezdeckým areálem, obklopené lesy, rybníky, alejemi a pastvinami.

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Klášter Zlatá Koruna – historie na vás dýchne ze všech stran

Několik kilometrů od Českého Krumlova stojí na ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Vltavou, půvabný cisterciácký klášter, jeden z nejcennějších komplexů gotické architektury ve střední Evropě. Místo vyzařuje zvláštní poklidnou atmosféru, tolik odlišnou od hektického tempa dnešního světa.

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Regionální muzeum v Českém Krumlově

Bohaté archeologické, umělecké, řemeslné, etnografické a umělecko-průmyslové sbírky dokumentují historii města Českého Krumlova.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v ledním období a jednu v zimě.